به‌زودی اینترنت اشیا بخش مهم و غیرقابل‌حذفی در کسب‌وکارهای مختلف را تشکیل خواهد داد. گام‌های ذکرشده را اجرا کنید و مطمئن شوید هیچ‌کدام مانع از حضور پررنگ IOT در کسب‌وکار شما نخواهند شد.

اینترنت اشیا
اینترنت اشیا

اینترنت اشیا (Internet of things) عموماً بانام IOT شناخته می‌شود. این علم یک مبحث بسیار گسترده و در حال توسعه است که می‌تواند انقلاب صنعتی نوینی را رقم بزند. متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که این صنعت بین سال‌های 2017 تا 2022 نرخ رشد 26.9 درصدی را تجربه کند. بدین ترتیب ارزش آن از 170.57 میلیارد دلار به 561.04 می رسد. مطابق پیش‌بینی‌های موسسه IDC، سرمایه‌گذاری‌های جهانی در حوزه اینترنت اشیا در سال 2021 به 1.4 تریلیون دلار خواهد رسید. همچنین به اعتقاد مک کینزی، تا پایان سال 2025 شاهد سهم 11.1 تریلیون دلاری اینترنت اشیا در صنعت بین‌المللی خواهیم بود.

علیرغم وعده‌هایی که فعالان حوزه اینترنت اشیا برای ارتقا امنیت به همه می‌دهند، همچنان این صنعت با مسائل و چالش‌های امنیتی گسترده‌ای روبه‌رو است. برای افزایش امنیت در این زمینه راه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را در کسب‌وکار خود پیاده کنید و بدون دغدغه به توسعه تجارت خود بر پایه IOT بپردازید.

#پرولاین در ادامه تصمیم دارد گام‌هایی را برای شما برشمارد که امنیت پایدار را درزمینهٔ اینترنت اشیا برای شما به ارمغان می‌آورد، پس در ادامه ما را همراهی نمایید.

  1. در برابر حملات DDos ایمن شوید

یکی از خطراتی که امنیت صنایع IOT را تهدید می‌کند، بات نت‌ها هستند. ممکن است دستگاه‌های IOT به‌وسیله هکرها و مجرمان اینترنتی مورد حملات DDos قرار بگیرند.

همان‌طور که می‌دانید کسب‌وکارهای امروز متصل به اینترنت بوده و عموماً یا بر پایه اینترنت و وب هستند یا در حوزه وب نیز فعالیت گسترده دارند به‌طوری‌که تداوم آن‌ها به اینترنت و امنیت آن وابسته است. باوجود خطرناک بودن حملات اینترنتی، راه‌های زیادی برای جلوگیری و مقابله با آن‌ها وجود دارد که سازمان‌ها می‌توانند برای ایمن کردن کسب‌وکار خود آن را به کار ببندند. یکی از راه‌حل‌های موجود استفاده از ابزارهای مبتنی بر ISP یا حافظه ابری برای حفاظت از اطلاعات است.

  1. رمزهای عبور را به‌روزرسانی کنید

بهتر است از انتخاب رمزهای کوتاه و ساده که به‌راحتی قابل‌تشخیص هستند دست‌بردارید. لازم نیست برای انتخاب یک رمز پیچیده و غیرقابل‌پیش‌بینی به خود سختی دهید چراکه ابزارهایی برای این منظور وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید.

قوانین عمومی انتخاب رمز عبور مناسب:

اجتناب از انتخاب رمز عبور یکسان برای حساب‌های کاربری مختلف

عدم استفاده از اطلاعات شخصی به‌عنوان رمز عبور

اجتناب از تکرار ارقام و حروف پیوسته

عدم استفاده از لغات فرهنگ لغت

استفاده از کاراکترها در رمز عبور

انتخاب رمز عبور طولانی

ذخیره رمزهای عبور در مکانی امن

تغییر رمزهای عبور ضعیف حساب‌های قدیمی به‌طور دوره‌ای

  1. مانع اتصال خودکار شوید

مطمئن شود دستگاه‌های IOT شما به‌طور خودکار و بدون مجوز به اینترنت و وای فای متصل نمی‌شوند چراکه این مسئله شدیداً امنیت شما و کسب‌وکارتان را به خطر می‌اندازد.

  1. امنیت را بخشی از فرآیند خرید خود بدانید

پیش از اتصال هر وسیله به شبکه IOT مطمئن شوید که ازنظر امنیتی برای شما توجیه‌پذیر و قابل‌کنترل باشد. سابقه تولیدکننده را بررسی کنید تا در صورت وجود نقص در تولیدات آن حتماً تمهیدات لازم را پیش‌بینی کنید.

  1. توجه به دستورالعمل‌های امنیتی

نکات و دستورالعمل‌های امنیتی را با دقت مطالعه نمایید. تعداد کمی از مردم به دستورالعمل‌های امنیتی محصولاتی که خریداری می‌کنند اهمیت می‌دهند و آن را با دقت مطالعه می‌کنند. این توضیحات دید بهتری از اطلاعات و کارکرد محصولات IOT می‌دهد و آسیب‌پذیری را تاجای ممکن به حداقل می‌رساند.

  1. امکان دسترسی را دشوار کنید

بسیاری از دستگاه‌های طراحی‌شده بر پایه اینترنت اشیا بدون تعریف محدودیت دسترسی طراحی و روانه بازار می‌شوند که این نوعی نقص امنیتی را به وجود می‌آورد. به عقیده دن همیلتون، مهندس بازنشسته و مدیر اجرایی واحد IT، عاقلانه‌تر آن است که برای اتصال به این دستگاه‌ها مجوزهای سطح بالا در نظر گرفته شود تا دسترسی متخلفان و افراد سودجو به آن سخت شود.

  1. دستگاه خود را به‌روز نگه‌دارید

سازندگان دائماً درحال‌توسعه محصولات تولیدی و رفع ایرادات فنی و امنیتی آن‌ها هستند و آن‌ها را در غالب پکیج‌های به‌روزرسانی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. در سیستم‌های مبتنی بر اینترنت اشیاء بایستی این به‌روزرسانی‌ها بیش از همه‌جا جدی گرفته شود. انتظار می‌رود که به‌روزرسانی دستگاه‌های IOT در فواصل کوتاه‌تر و با سرعت بیشتری صورت گیرد. اگر با کندی به‌روزرسانی و تأخیر در آن مواجه شدید باید جدا نگران شوید و از شرکت سازنده علت را جویا شوید چراکه امنیت دستگاه شما به خطر خواهد افتاد.

  1. استفاده از شبکه جداگانه برای سیستم‌های IOT

بهتر آن است که از یک شبکه جداگانه برای دستگاه‌های IOT خود استفاده کنید و برای محافظت از آن حتماً فایروال تنظیم نمایید. با جداسازی اینترنت اشیا از سایر فضاهای IT خود، می‌توانید سایر شبکه‌های خود را از خطرات ذاتی این سیستم‌ها مصون بدارید. راه ساده برای این کار استفاده از زیرساخت‌های یک میزبان ابری تأییدشده و مورداطمینان است.

  1. شبکه را ایمن کنید

اگر از شبکه‌های IOT استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که روش‌های دفاعی مناسب توسط سازمان خدمات دهنده برای کاربران در نظر گرفته‌شده باشد. برای جلوگیری از نفوذ به سیستم، نیاز به یک فرآیند احراز هویت و سیست کنترل دسترسی قدرتمند خواهد بود.

  1. پشتیبانی قوی برای سیستم IOT

شبکه‌ها و سیستم‌های امنیتی خود را تقویت کنید و بدون ترس در این راه گام بردارید و شک نکنید که شکاف‌های امنیتی موجود از ارزش و کارایی این صنایع نخواهند کاست.

به‌زودی اینترنت اشیا بخش مهم و غیرقابل‌حذفی در کسب‌وکارهای مختلف را تشکیل خواهد داد. گام‌های ذکرشده را اجرا کنید و مطمئن شوید هیچ‌کدام مانع از حضور پررنگ IOT در کسب‌وکار شما نخواهند شد.

من کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین هستم. هدف مجموعه ما ایجاد تغییر بنیادی در حوزه امنیت کاربران خانگی و سازمانی است و ما در تلاشیم تا نحوه فروش خود را با روش های نوین بازاریابی دیجیتال تغییر دهیم. مشتریان ما بایستی کاربران نهایی باشند و ما در تلاشیم تا واسطه های میان خود و مشتری را حذف کنیم.

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سبد خرید شما خالیست!