ده روش برای کاهش ردپای دیجیتال

حریم شخصی و امنیت اطلاعات خود را در فضای اینترنت، با رعایت نکاتی ساده تضمین کنید

سرفصل‌های جمع‌آوری و پردازش‌شده کاربران فیس بوک توسط موسسه Cambridge Analytica نشان می‌دهد که هر آنچه شما در بستر اینترنت به‌صورت آنلاین انجام می‌دهید، آنلاین باقی می‌ماند و باعث گسترش دامنه ردپای دیجیتال شما بر بستر اینترنت می‌شود.

خبرهایی که توسط برنامه‌های دوست‌یابی و چت گروهی به اشتراک گذاشته می‌شود، آنالیز شده و نتایج آن‌ها به‌عنوان سرمایه قابل‌خرید و فروش برای کمپانی‌ها ارزشمند خواهد بود. سایت Techopedia هویت دیجیتال را ترکیبی از عناصر نام کاربری، جست‌وجوهای آنلاین، معاملات الکترونیکی، تاریخ تولد، تاریخ خرید و رفتارهای آنلاین تعریف می‌کند.

پرولاین تصمیم دارد در ادامه این مقاله، ردپای دیجیتال را تعریف کرده و راهکارهایی برای کاهش آن به شما ارائه دهد.

  1. غیرفعال کردن فروشگاه‌ها و حساب شبکه‌های اجتماعی

برای این منظور به تنظیمات حساب کاربری خود بروید. گزینه‌ای برای غیرفعال کردن، حذف یا بستن حساب کاربری خود در هر شبکه اجتماعی بلااستفاده یا سایت خرید آنلاین پیدا کنید.

  1. سایت‌های جمع‌آوری داده را بلاک کنید

حریم خصوصی

به سایت‌های دلال و واسطه‌گری که به آن‌ها لینک شده‌اید بروید و دسترسی آن‌ها را ببندید. می‌توانید این کار را جداگانه برای هر سایت انجام دهید. سرویس‌هایی هم برای این منظور طراحی‌شده‌اند که با دریافت هزینه‌های سالانه شمارا از گزند این سایت‌ها مصون می‌کنند.

  1. استفاده از حالت مخفی یا تور

حالت مخفی

اکثر مرورگرها گزینه مرور خصوصی را برای امنیت بیشتر کاربران در نظر گرفته‌اند. با فعال کردن این گزینه شما قادر خواهید بود بدون ردیابی در اینترنت جست‌وجو کنید. ابزارهای حریم خصوصی همچون تور (Tor) نیز برای جست‌وجوی ناشناس بسیار مؤثر هستند.

  1. غیرفعال کردن ایمیل‌های قدیمی

ایمیل قدیمی

آیا به خاطر دارید تابه‌حال از چند حساب گوگل استفاده کرده‌اید؟ برای کاهش ردپای دیجیتال ضروری است که این حساب‌ها را غیرفعال کنید. سرویس‌های قدیمی و حساب‌های شرکت را که دیگر نیاز ندارید ببندید.

  1. تنظیمات حریم خصوصی خود را بررسی کنید

حریم خصوصی

به رسانه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌هایی که زیاد از آن‌ها استفاده می‌کنید مراجعه کنید. شرایط حریم خصوصی خود را در این سایت‌ها بخوانید و تنظیمات و دسترسی‌های آن را تا جای ممکن محدود کنید

  1. استفاده از ابزارها و پلاگین های حریم خصوصی

 Extensions or Plug-Ins

برای جست‌وجو گران اینترنتی، ابزارها و افزونه‌هایی طراحی‌شده که بر روی مرورگر شما قابل‌نصب هستند. بسیاری از این ابزارها رایگان بوده و برای عموم در دسترس هستند.

  1. ارسال درخواست به یک وب‌سایت برای حذف شما از پایگاه داده خود

حذف از پایگاه داده سایت

شما می‌توانید به هر سایتی که در آن عضویت دارید بروید و یک درخواست شخصی رأی حذف حساب کاربری خود ارسال کنید. سرویس‌دهندگانی همچون JustDeleteMe نیز می‌توانند به شما بگویند که حذف یک حساب چه اندازه برای شما زمان خواهد برد.

  1. استفاده از حق فراموش‌شدن

clear history

قانون GDPR در اتحادیه اروپا به تصویب رسیده است که طبق آن کاربر حق دارد از حق به فراموشی سپرده شدن در فضای اینترنت استفاده کند. این قانون بیشتر درباره مسائل خلاف واقع و شایعات کاربرد دارد.

  1. استفاده از اطلاعات جعلی

اطلاعات جعلی

اگر نمی‌خواهید اطلاعات شخصی خود را در اختیار همه قرار دهید، می‌توانید از مجموعه اطلاعات جعلی و نادرست همچون ایمیل، نام، تاریخ تولد و … برای جست‌وجوهای غیرضروری خود استفاده کنید

  1. بر روی هر لینکی کلیک نکنید

spam

امروزه لینک‌های تبلیغاتی در سرتاسر وب به چشم می‌خورند که با تصاویر و عناوین جذاب شمارا به کلیک و ورود به صفحه سایت موردنظر سوق می‌دهند. اکثر سایت‌های مقصد سایت‌های اسپم و تبلیغاتی بوده و اطلاعات شمارا به خطر می‌اندازند. پس بار بعد که با چنین لینکی مواجه شدید از خود بپرسید که آیا ارزشش را دارد؟

من کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین هستم. هدف مجموعه ما ایجاد تغییر بنیادی در حوزه امنیت کاربران خانگی و سازمانی است و ما در تلاشیم تا نحوه فروش خود را با روش های نوین بازاریابی دیجیتال تغییر دهیم. مشتریان ما بایستی کاربران نهایی باشند و ما در تلاشیم تا واسطه های میان خود و مشتری را حذف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products