آنتی‌ویروس Kaspersky در یک نگاه

 
آنتی‌ویروس Kaspersky
آنتی‌ویروس Kaspersky

آزمایشگاه کسپرسکی (Kaspersky Lab) یک شرکت امنیت سایبری است که بیش از 20 سال در بازار امنیت فعالیت داشته است. چالش آزمایشگاه کسپرسکی همواره به راه‌حل‌های نسل جدید امنیتی برای حفاظت از کسب‌وکارها، زیرساخت‌های حیاتی، دولت‌ها و مصرف‌کنندگان در سراسر جهان بدل شده است. سبد محصولات امنیتی این شرکت، با هدف محافظت از کاربر نهایی و ارائه راه‌حل‌های امنیتی تخصصی برای مبارزه با تهدیدات پیشرفته در حوزه دیجیتال است. بیش از 400 میلیون کاربر توسط فناوری آزمایشگاه کسپرسکی محافظت می‌شوند و شرکت کسپرسکی به بیش از 270 هزار مشتری کمک می‌کند تا از اطلاعات شخصی شان که از اهمیتی بالایی هم برخوردار است محافظت کنند. شما می توانید در سایت www.kaspersky.com اطلاعات بیشتری کسب کنید.

این شرکت یک سرویس‌دهنده امنیت سایبری و آنتی‌ویروس چندملیتی است و دفتر مرکزی آن در مسکو، روسیه قرار دارد. کمپانی کسپرسکی توسط شرکت مرکزی در بریتانیا اداره می‌شود. در سال ۱۹۹۷ توسط یوجین کسپرسکی، ناتالیا کسپرسکی و الکسی دی تأسیس شد. یوجین کسپرسکی در حال حاضر مدیرعامل این شرکت است. این شرکت به‌مرور توسعه یافت و در حال حاضر محصولات برتر این شرکت Kaspersky Internet Security، Kaspersky Antivirus، Password management، Endpoint Security نام دارد و سایر سرویس‌ها و محصولات را هم در حوزه امنیت سایبری ارائه می‌دهد.

شرکت کسپرسکی در رتبه‌بندی جهانی فروشندگان آنتی‌ویروس بر اساس درآمد رتبه چهارم را کسب کرد و اولین شرکت روسی بود که در رده‌بندی شرکت‌های نرم‌افزاری پیشرو جهان بانام “100 نرم‌افزار برتر جهان” قرار گرفت. همچنین در سال 2010 در رده چهارم بخش امنیت Endpoint قرار گرفت. کمپانی کسپرسکی در حال حاضر سومین فروشنده بزرگ نرم‌افزارهای امنیتی حوزه فناوری اطلاعات در سراسر جهان و پنجمین فروشنده بزرگ محصولات حفاظت از فن‌آوری اطلاعات است.

یوجین کسپرسکی مدیرعامل شرکت کسپرسکی معتقد است که: از کاربران خانگی  تا شرکت‌های بزرگ و دولت‌ها باید قادر به حفاظت از مواردی باشند که بیش‌ترین اهمیت را برای آن‌ها دارد. چه حفظ حریم خصوصی، خانواده، امور مالی، مشتریان و یا زیرساخت حیاتی، شرکت کسپرسکی مأموریت خود را برای تضمین همه این موارد  انجام داده است.

این شرکت یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های امنیتی خصوصی سایبری در جهان است که در 200 کشور فعالیت دارد و 35 دفتر در 31 کشور دارد. همچنین بیش از 3900 متخصص برای آزمایشگاه کسپرسکی کار می‌کنند.

تاریخچه

اولین نسخه از نرم‌افزار آنتی‌ویروس Kaspersky توسط یوجین کسپرسکی در سال ۱۹۸۹ در واکنش به ویروس آبشار تولید شد. نسخه‌های اولیه آن فقط تعریف 40 ویروس را در خود داشتند و اکثراً برای دوستان و اعضای خانواده توزیع می‌شدند. یوجین کسپرسکی به توسعه و تولید نرم‌افزار در کمپانی KAMI ادامه داد و در سال 1992 نرم‌افزار AntiViral Toolkit Pro) AVP) منتشر شد.

در سال ۱۹۹۷، یوجین کسپرسکی، همسرش ناتالیا کسپرسکی، و آل دی موندریک، شرکت KAMI را ترک کردند تا آزمایشگاه کسپرسکی را تاسیس کنند. آن‌ها توسعه محصول آنتی‌ویروس که AVP نامیه می‌شد را ادامه دادند. مدتی بعد بعدازاینکه یک شرکت آمریکایی علامت تجاری AVP را در آمریکا ثبت کرد، نام محصول آنتی‌ویروس این شرکت به Kaspersky Antivirus تغییر یافت.

در سال ۱۹۹۸ یک دانش‌آموز تایوانی یک ویروس به نام CIH را آزاد کرد. در طول سه هفته اول شیوع این ویروس، نرم‌افزار آنتی‌ویروس Kaspersky تنها آنتی‌ویروسی بود که توانست این ویروس را حذف کند. همین مسئله باعث شد که تقاضاهای این محصول افزایش یافت و منجر به معامله با شرکت‌های آنتی‌ویروس در ژاپن، فنلاند و آلمان شد تا AVP را در نرم‌افزار خود ادغام کنند.

آنتی‌ویروس Kaspersky برای آن زمان بسیار پیشرفته بود، به‌عنوان‌مثال، این نرم‌افزار اولین نرم‌افزار آنتی‌ویروس بود که در فضای ایزوله قرنطینه، ویروس‌ها را نظارت می‌کرد. درآمد این شرکت از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ رشد زیادی داشت و هم‌اکنون حدود ۶۰ درصد از درآمد آن از فروش خارجی است. این شرکت دفاتری در انگلستان، لهستان، هلند و چین داشت که بعدها در آلمان، فرانسه، آمریکا و ژاپن هم شروع به کارکرد. این شرکت در سال ۲۰۰۹، فروش محصولات آنتی‌ویروس خود به کاربران نهایی را تقریباً به ۴.۵ میلیون نسخه در سال رساند. هم‌اکنون این شرکت یکی از بزرگ‌ترین و قوی‌ترین شرکت‌های حال حاضر در حوزه امنیت و آنتی‌ویروس می‌باشد.

نگاهی به بدافزارهایی که توسط کسپرسکی کشف شد

گروه تحقیقاتی و تحلیل جهانی آنتی‌ویروس Kaspersky یا همان GReAT در سال ۲۰۰۸ تأسیس شد. این سازمان به بررسی تهدیدات امنیت سایبری و تحقیق در ارتباط با فعالیت‌های بدافزارها می‌پردازد. شرکت‌های امنیتی IT اغلب به‌واسطه توانایی خود برای کشف ویروس‌ها و آسیب‌پذیری‌های ناشناخته، ارزیابی می‌شوند. شهرت کسپرسکی در بررسی تهدیدات امنیت سایبری تأثیر بسزایی در به دست آوردن اعتبار و فروش بالای این شرکت داشته است. کسپرسکی در اوایل سال ۲۰۱۰ مجموعه‌ای از تلاش‌های خرابکارانه و فایل‌های جاسوسی امنیتی تحت حمایت دولت را افشا کرد. این موارد شامل بدافزارهایی مانند StuxnetDuquFlameGaussRegin و….. بودند.  بسیاری از این بدافزارها به‌ظاهر توسط آمریکا و انگلستان و متحدان اسرائیلی آن‌ها راه‌اندازی شده‌اند. آنتی‌ویروس Kaspersky به‌طور ویژه برای فعالیتی که در جهت کشف بدافزار Stuxnet و Flame شناخته شده‌است.

بدافزار Stuxnet

در سال ۲۰۱۰، Kaspersky Lab با همکاری با مایکروسافت به مبارزه با کرم Stuxnet که ۱۴ مکان صنعتی در ایران را با استفاده از آسیب‌پذیری ایجادشده به‌واسطه حمله روز صفر آلوده کرد بود، پرداخت. به گفته IEEE Spectrum، شرایط قویاً نشان می‌داد که این کرم توسط آمریکا و اسرائیل برای آسیب رساندن به سانتریفیوژ در برنامه غنی‌سازی اتمی ایران توسعه داده شده‌است. این اولین کشف یک حمله سایبری از سوی دولت بود.

Flame

در ماه می ۲۰۱۲، آزمایشگاه کسپرسکی یک بدافزار را شناسایی کرد که یک پژوهشگر آن را “پیچیده‌ترین سلاح سایبری” توصیف کرد که به‌طور بالقوه در 1000 تا 5000 ماشین در سراسر جهان انتشار یافته بود. Kaspersky Lab ابن بدافزار را مورد بررسی قرار داد و متوجه انتشار آن تنها بر روی سیستم‌های موجود در خاورمیانه شد. بعد از کشف جزئیات بیشتر، محققان به آن بدافزار “شعله” لقب دادند.

شعله یک نوع دیگری از بدافزار Stuxnet بود. مظنون اصلی برای انتشار این بدافزار، توسط آژانس امنیت ملی آمریکا شد. کسپرسکی الگوریتمی را برای یافتن بدافزارهای مشابه ایجاد کرده و بدافزار “گاوس” را در ماه ژوئیه کشف کرد، که داده‌ها را از وسایلی که توسط دستگاه‌های USB آلوده‌شده‌اند جمع‌آوری و منتقل می‌کرد.

اکتبر قرمز

در ژانویه ۲۰۱۳، کسپرسکی بدافزاری را کشف کرد که برای پنج سال برای جاسوسی اینترنتی گسترده استفاده می‌شد. هدف این حمله اهداف سیاسی مانند سفارتخانه‌ها، پایگاه‌های هسته‌ای، اغلب در اروپا، سوئیس و آمریکای شمالی بود. این بدافزار به‌احتمال‌ زیاد توسط هکرها به زبان روسی و چینی نوشته شده بود. در آن زمان Kaspersky تشخیص نداد که چه کسی پشت این بدافزار قرار دارد، اما این حمله مشابه نمونه دیگر جاسوسی سایبری از پکن چین بود. در همان سال، Kaspersky یک گروه هکری به نام IceFog را بعد از بررسی حمله سایبری به یک شرکت تلویزیون ژاپنی کشف کرد. Kaspersky اعتقاد داشت که این گروه هکر، در به دست آوردن اطلاعات پرونده‌های خاص قبل از انتشار و بازگشایی بدافزارها منحصربه‌فرد بودند.

اندروید: سایبری – جاسوسی

در ژوئن ۲۰۱۵، Kaspersky Lab و آزمایشگاه دیگری هر دو به‌طور مستقل نرم‌افزاری را کشف کردند که توسط یک تیم هکری ساخته شده بود و ۶۰ دولت در سراسر جهان برای ثبت داده‌ها از تلفن‌های همراه شهروندان خود از آن استفاده کردند. این نرم‌افزار به پلیس یک “منو” برای دسترسی به ایمیل‌ها، پیغام‌های متنی، تاریخ تماس و دیگر داده‌ها را می‌داد. کسپرسکی، 37000 حمله به شرکت‌های بانکی را که از بدافزاری به نام Asacub استفاده کرده بودند و کنترل دستگاه‌های اندروید را به دست گرفته بودند را، شناسایی کرد. هدف این بدافزار اغلب مشتریان بانکی در ایالات‌متحده، روسیه و اوکراین بود که با استفاده از یک پیام کوتاه مصرف‌کنندگان را ترغیب به نصب تروجان می‌کرد.

گروه Poseidon

آنتی‌ویروس Kaspersky در سال ۲۰۱۶، گروه Poseidon را کشف کرد که با استفاده از ایمیل به شرکت‌ها نفوذ می‌کردند. آنها سپس توسط همان شرکت به‌عنوان یک شرکت امنیتی استخدام می‌شدند تا مشکل را تصحیح کند. این گروه بعد از استخدام، بدافزار و backdoor ها را بر روی سیستم کارمندان نصب می‌کردند. در ژوئن ۲۰۱۶ Kaspersky این گروه هکری روسی را کشف کرد که منجر به دستگیری ۵۰ نفر شد.

محصولات

آنتی‌ویروس Kaspersky
آنتی‌ویروس Kaspersky
 1. محصولات خانگی

این شرکت در دو پخش خانگی و سازمانی محصولات خود را ارائه می‌دهد. محصولات خانگی این شرکت با سیستم‌عامل‌های مک و ویندوز سازگاری دارد که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • Kasper Anti-virus

آنتی‌ویروس Kaspersky به‌طور مداوم توسط کاربران مختلف مورد آزمایش قرار گرفته است و نشان داده که یک برنامه عالی برای شناسایی و مسدود کردن تهدیدات بدافزارها بر روی کامپیوترها است. Kaspersky در آزمایش‌ها و حذف بدافزارها که توسط آزمایشگاه‌های اشخاص ثالث و همچنین در آزمایش‌های داخلی خود انجام شده است به‌خوبی خود را اثبات کرده است. علاوه بر این، دارای بسیاری از ویژگی‌های امنیتی اضافی است و سازگار با تمام نسخه‌های ویندوز، ازجمله XP و Vista می‌باشد. Kaspersky به‌راحتی وارد لیست بهترین نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس شده و جایزه برنز Top Ten Reviews را به دست آورده است.

نتایج آزمایشات

Kaspersky امتیازات عالی برای حفاظت در برابر ویروس‌ها را در آزمایش‌هایی که توسط آزمایشگاه‌های مستقل انجام می‌شود، دریافت کرده است و همچنین به‌راحتی کلید نماها و ویروس‌های تبلیغاتی که در آزمایشگاه‌ها برای بررسی آنتی‌ویروس Kaspersky واردشده بودند را شناسایی کرد. بعضی از آزمایشگاه‌ها گزارش دادند که سرعت سیستم در طی این تست کاهش می‌یابد، اما این برنامه در حالت کلی تأخیر قابل‌توجهی در رایانه‌ ندارد. حتی درصورتی‌که به‌طور هم‌زمان برنامه‌های بازی، پخش فیلم، ارسال ایمیل، به اشتراک گذاشتن فایل و وب گردی اجرا و انجام شوند بازهم Kaspersky هم به‌سرعت و هم به‌طور کامل اسکن ویروس را انجام می‌دهد هرچند که ممکن است عملکرد سیستم اندکی پایین بیاید ولی در مقایسه با سایر آنتی‌ویروس‌ها این مقدار بسیار کم است.

 • Kasper Internet Security

Kaspersky Internet Security یکی از بهترین نرم‌افزارهای امنیتی در بین نسخه‌های Internet Security است. این برنامه علاوه بر ویژگی‌های کسپرسکی نسخه آنتی‌ویروس Kaspersky ، ابزارهای امنیتی اضافی برای محافظت مؤثر از کامپیوتر را فراهم می‌کند. آنتی‌ویروس Kaspersky، آنتی‌ویروس ارزانی نیست. اما در مقایسه با سایر آنتی‌ویروس‌ها در همان محدوده قیمت، بیشترین ویژگی‌ها را دارا است. همچنین Kaspersky Internet Security از سیستم شما در برابر تهدیدات مخرب محافظت می‌کند بدون اینکه کامپیوتر شما منابع باارزش خود را از دست دهد.

این نرم‌افزار در شناسایی بدافزارها عملکرد بسیار عالی دارد و همچنین قابلیت شناسایی تهدیدات با خطر کمتر مانند کلید نماها (keyloggers)، ویروس‌های تبلیغاتی و کوکی‌ها را نیز دارا می‌باشد.

نرم‌افزار کسپرسکی کامپیوتر شمارا در برابر نرم‌افزارهای مخرب محافظت می‌کند. امنیت شمارا در برابر سرقت هویت و فیشینگ تضمین می‌کند و همچنین معاملات مالی آنلاین شمارا ایمن می سازد. برنامهٔ امنیتی Kaspersky Internet Security بارها و بارها در ارزیابی نرم‌افزارهای مستقل و مؤثر بوده و این امر نشان می‌دهد که ابزار خوبی برای محافظت از کامپیوتر خانگی شما و هماهنگ کردن آن است.

 • Kaspersky Total Security

نسخه Kaspersky Total Security، جدیدترین نسخه در میان محصولات خانگی کسپرسکی است که ازلحاظ شناسایی ویروس‌ها کاملاً با نسخه اینترنت سکوریتی برابری می‌کند. تفاوتی که این نسخه با اینترنت سکوریتی دارد در ویژگی‌هایی مانند مدیریت دستگاه‌ها، گرفتن پشتیبان و بازگردانی اطلاعات، کدگذاری داده‌ها و مدیریت کلمه عبور است.

2. محصولات سازمانی

 محصولات سازمانی این شرکت در جهت حفظ و کنترل سیستم‌های کامپیوتری موجود در شبکه می‌باشد، که قابلیت‌هایی را به ادمین های شبکه برای کنترل هر چه بهتر کلاینت‌ها ارائه می‌دهد ازجمله فیلترینگ وب‌سایت‌ها، تعیین محدوده حجم مصرفی برای هر کاربر و کنترل درگاه‌های جانبی هر سیستم و به‌طورکلی اعمال هرگونه سیاستی بر گروه‌های کاربری موجود در شبکه. با استفاده از کنسول مدیریتی این نرم‌افزار می‌توان نظارتی کامل بر روی آنتی‌ویروس‌های نصب‌شده بر روی سیستم‌ها داشت. می‌توان آن‌ها را حذف کرد و یا از راه دور مجدد نصب کرد. قابلیت به‌روزرسانی تمامی کلاینت‌ها از طریق کنسول مدیریتی هم فراهم شده است. نسخه‌های مختلف محصولات سازمانی کسپرسکی که برای سازمان‌های کوچک و متوسط و بزرگ طراحی شده‌اند، شامل موارد زیر می‌باشد:

 • Kaspersky Small Office
 • Kaspersky Endpoint Security Cloud
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced
 • Cybersecurity Services
 • Threat Management and Defense
 • Endpoint Security
 • Cloud Security

سخن آخر

آنتی ویروس کسپرسکی به عنوان یکی از قدرتمند ترین آنتی ویروس های جهان، بسیار کارآمد بوده و شما را در برابر خطرات امنیتی که همواره در کمین کاربران اینترنت است، در امان نگه می دارد. در پایان پرولاین به شما توصیه می کند که برای خرید آنتی‌ویروس Kaspersky بسیار هشیار بوده و از اصالت آن اطمینان حاصل کنید. برای خرید نسخه اورجینال آنتی ویروس کسپرسکی می توانید از طریق این لینک اقدام نمایید.

من کارشناس پشتیبانی شرکت و یکی از نویسندگان سایت پرولاین هستم. هدف ما افزایش رضایت مشتری و سرعت بخشیدن هرچه بیشتر در پاسخگویی به مشتری است. همچنین شرکت پرولاین در تلاش است تا با بالابردن آگاهی و دانش مشتریان آنها را در جریان آخرین اخبار و مطالب اخیر تکنولوژی و امنیت قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products