انتشار اندروید P، امن‌ترین نسخه سیستم‌عامل موبایل توسط گوگل

گوگل با اندروید P در مسیر ارزش گذاری به حریم خصوصی کاربران خود گام برمی دارد

 

اندروید P

گوگل در ماه می 2018 رسماً از اندروید p که سیستم‌عامل ویژه تلفن‌های هوشمند است، پرده‌برداری کرد.

به لطف پیشرفت‌های انجام‌شده در این نسخه همچون افزایش عمر باتری و طراحی کاملاً جدید سیستم ناوبری، به نظر می‌رسد که با هوشمندانه‌ترین نسخه سیستم‌عامل اندروید که تاکنون توسط کمپانی گوگل ارائه شده است روبه‌رو هستیم.

 

امنیت، ویژگی بارز اندروید P

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اندروید P که توسط کارشناسان بسیار مورد توجه قرار گرفته بحث امنیت این سیستم‌عامل است. اینکه کاربران گوشی‌های اندرویدی در امنیت، داده‌ها و اطلاعات خود را درون گوشی ذخیره و برای دوستان خود ارسال خواهند کرد.

حریم خصوصی در اندروید P

بسیاری از شرکت‌های فناوری اطلاعات و سرویس‌های پیام‌رسان، از اطلاعات و داده‌های کاربران برای مقاصد تجاری و توسعه‌ای استفاده می‌کنند. در ماه‌های اخیر نیز بحث حریم خصوصی و سوءاستفاده‌های کمپانی‌های بزرگ از اطلاعات کاربرانشان بسیار داغ شده و گوگل برای کاهش التهاب موجود بحث امنیت در این نسخه از اندروید را به میان کشیده است.

محدودیت‌های امنیتی اندروید P

در نسخه اندروید P نحوه نظارت بر برنامه‌های اجرایی تغییری اساسی یافته و داده‌هایی که در پس‌زمینه این برنامه‌ها از کاربران ثبت می‌شود تا جای ممکن کاهش پیداکرده و محدود شده است. برای نخستین بار گوگل در نسخه جدید اندروید خود دسترسی برنامه‌ها به اطلاعاتی همچون موقعیت مکانی، وضعیت شبکه، دسترسی به دوربین و میکروفون و … را محدود کرده است. این قوانین حتی درصورتی‌که کاربر در ابتدای نصب برنامه مجوزهای دسترسی به اطلاعات را برای آن تأیید کرده باشد وجود خواهد داشت و بازهم محدودیت‌هایی توسط گوگل برای برنامه اعمال می‌شود تا از دسترسی برنامه‌های مخرب جلوگیری به عمل آید.

همچنین گوگل برای برنامه‌هایی که به این دسترسی‌ها نیاز دارند الزام کرده که حتماً در زمان جمع‌آوری اطلاعات، آن را از طریق نوار اعلان به کاربر اطلاع دهند. در جای دیگر گوگل تغییرات و الزاماتی برای چگونگی ارسال سرویس‌های داده به فضای ابری خود (Google Cloud) در نظر گرفته است که امنیت کاربران در آن اهمیت بیشتری یافته است.

برنامه‌های اندرویدی به‌طور پیش‌فرض از اتصالات رمزگذاری شده HTTPS استفاده کرده و دسترسی‌ها به گوگل درایو و سایر فضاهای ذخیره‌سازی ابری محدود و ایمن‌تر شده است.

من کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین هستم. هدف مجموعه ما ایجاد تغییر بنیادی در حوزه امنیت کاربران خانگی و سازمانی است و ما در تلاشیم تا نحوه فروش خود را با روش های نوین بازاریابی دیجیتال تغییر دهیم. مشتریان ما بایستی کاربران نهایی باشند و ما در تلاشیم تا واسطه های میان خود و مشتری را حذف کنیم.

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سبد خرید شما خالیست!