راهنمای خرید آنتی ویروس برای هر سیستم کامپیوتری

چگونه بهترین آنتی ویروس را برای یک سیستم رایانه ای انتخاب کنیم؟

آیا به دنبال بهترین آنتی ویروس و یا بهترین راه ‌حل امنیتی برای رایانه خود هستید؟ گزینه‌های بسیار زیادی در بازار وجود دارد که ممکن است شما بهترین انتخاب را ندانید. احتمالا تنها چیزی که شما به عنوان یک کاربر می دانید این است که به یک آنتی ویروس نیاز دارید. در حقیقت شما نمی دانید که چه معیاری مهمتر است و پیش از خرید باید مورد توجه قرار گیرد. تمام شرکت‌های امنیتی محصولات خود را به عنوان بهترین محصول در بازار معرفی می‌کنند. با این حال شما باید به یکی از برندهای آنتی ویروس اعتماد کنید. اما کدام؟ سوال مهم این است که چگونه می‌توانید آنتی ویروس مناسب خود را بین گزینه های موجود انتخاب کنید؟ پرولاین در این مقاله قصد دارد مهم ترین معیارهایی که باید برای انتخاب مناسبترین و بهترین آنتی ویروس استفاده کنید در قالب راهنمای خرید آنتی ویروس بیان کند.

راهنمای خرید آنتی ویروس
Antivirus buying guide

اگر شما به دنبال محافظت از سیستم عامل ویندوز، Mac یا Android خود از نرم افزارهای مخرب هستید، ما در این مقاله به شما کمک میکنیم تا بهترین گزینه را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید.

اگر در حال خواندن مقاله راهنمای خرید آنتی ویروس هستید به این معنا است که درباره چرایی استفاده از آنتی ویروس کاملا آگاهید. با این حال اگر همچنان گوشه ذهن خود سوالی در این باره دارید می توانید به مقاله “چرا هر سیستمی به آنتی ویروس نیاز دارد؟” مراجعه کنید.

از هر دستگاهی که استفاده میکنید، از ویندوز گرفته تا اندروید و آیفون و حتی مک، بدون تردید خطرات زیادی در اینترنت در کمین شما نشسته اند.

سوالاتی که در این مقاله پاسخ داده میشوند شامل موارد زیر اند:

 • از کجا می توان آنتی ویروس مناسب هر سیستم را تشخیص داد؟
 • باید آنتی ویروس خرید یا نسخه های رایگان هم کار ما را راه می اندازند؟
 • تنوع آنتی ویروس ها از کجا ناشی میشود؟
 • و اینکه آیا استفاده از نرم افزار آنتی ویروس برای سیستم شما خطری دارد؟
 • و اینکه چگونه و از کجا آنتی ویروس اورجینال خریداری کنیم؟

تنوع آنتی ویروس ها از کجا ناشی میشود؟

این درست است که محصولات امنیتی همچنان به عنوان یک ضدویروس شناخته می شوند، اما فعالیت ها و اقدامات این محصولات تنها به حفاظت در برابر ویروس ها خلاصه نمی شود. تمامی برند های آنتی ویروس به دنبال یک راهکار مناسب برای حفظ عملکرد سیستم های شما، اطلاعات مهم و شخصی شما، حفاظت در برابر خطرات موجود در هنگام عملیات بانکی و حتی کنترل انتشار اطلاعات موجود در اینترنت برای فرزندان شما و همچنین محافظت و ردیابی دستگاه شما در هنگام سرقت و یا مفقود شدن آن هستند.
البته همچنان بهبود الگوریتم های کشف ویروس یکی از مهم ترین چالش های شرکت های امنیتی است. برای مثال شرکت F-secure برای سرعت بخشیدن به فرایند کشف ویروس های موجود در جهان که هر لحظه در حال انتشار و افزایش هستند، از هوش مصنوعی بهره می گیرد. همین مساله سبب شده که در زمینه حفاظت کامل از سیستم ها چندین سال متوالی بالاترین نمره را از مرجع مهم AV-test دریافت کند.

آیا استفاده از نرم افزار آنتی ویروس برای سیستم شما خطری دارد؟

با توجه به تمامی مواردی که در این مقاله و سایر مقالات وب سایت پرولاین در ارتباط با تهدیدات موجود در فضای اینترنت و شبکه ای سیستم ها یاد شده است، وجود یک آنتی ویروس بر روی سیستم شما یک امر ضروری است. آنتی ویروس نه تنها خطری برای شما و سیستم شما ندارد، بلکه حافظ سیستم و اطلاعات تان است. یک نکته مهمی که در استفاده از آنتی ویروس ها باید در نظر گرفت، این مساله است که آنتی ویروس ها در یک سیستم کنار هم، رابطه مسالمت آمیزی ندارند و به راحتی عملکرد سیستم شما را تحت تاثیر قرار می دهند. حتی دو آنتی ویروس کنار هم می توانند باعث خرابی فایل های شما شوند.
هنگام انتخاب آنتی ویروس موردنظر خود و قبل از خرید حتما به وب سایت شرکت محصول مورد نظر خود مراجعه کنید. اعتبار این شرکت و محصول آن را بسنجید. به صرف رایگان بودن یک محصول آن را انتخاب نکنید. بسیاری از آنتی ویروس هایی که به طور رایگان در سطح اینترنت منتشر شده اند، خود حامل یک ویروس هستند و حتی امکان سرقت اطلاعاتی را به صاحبان خود که عمدتا از مجرمان سایبری هستند، می دهند.

از کجا می توان آنتی ویروس مناسب هر سیستم را تشخیص داد؟

هر سیستم رایانه ای از رایانه شخصی و لپتاپ گرفته تا گوشی های هوشمند، مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری متفاوتی دارند. علاوه بر آن هر کاربر با توجه به استفاده خود از اینترنت نیازهای امنیتی متفاوتی خواهد داشت. بحث سلایق و علایق هم می تواند در این بین تاثیر گذار باشد.

همه این موارد باعث میشود هر شخص آنتی ویروس خاصی را برای سیستم خود خریداری و نصب کند. در ادامه ما گزینه هایی را برای شما بیان میکنیم که پیش از خرید یک آنتی ویروس میتواند به عنوان راهنما مورد استفاده قرار گیرد.

به‎ دنبال حفاظت کامل (all-inclusive protection) باشید

یک محصول امنیتی خوب تنها با حفاظت در برابر ویروس ها تعریف نمی شود. یک محصول امنیتی خوب باید شامل دیواره آتش، حفاظت در برابر جرایم سایبری در زمان مرور در اینترنت، حفاظت در برابر باج افزارها و بدافزار ها و موارد از این دست باشد تا بتوان از آن محصول به عنوان یک محصول امنیتی کامل نام برد.بنابراین اولین نکته ای که برای انتخاب و خرید آنتی ویروس باید مورد توجه قرار دهید این است که حفاظت کامل (all-inclusive protection) حتما در نرم افزار آنتی ویروسی که خریداری میکنید وجود داشته باشد.

تهدیدهایی که در حالت آفلاین و آنلاین سیستم شما را تهدید میکند، غالبا شامل موارد زیر هستند:

ویروس‌ها

ویروس ها برنامه‌هایی با مفاهیم بدخواهانه هستند که می‌توانند خودشان را تکثیر کنند و در نتیجه کامپیوترها یا دستگاه‌های دیگر را آلوده کنند. ویروس‌ معمولا یک فایل قابل اجراست شما در صورت اجرای آن به طور ناخواسته سیستم شما را آلوده میکند.

تروجان

تروجان ها یک نرم‌افزار مخرب هستند که می‌تواند معمولا با ظاهر یک نرم افزار جذاب و کاربردی کاربران را فریب می دهند تا آنها را دانلود کنند. این نرم افزار بر خلاف ویروس تکثیر نمی شود بلکه راه های نفوذ سیستم شما را باز می کنند تا سایر بدافزار ها بتوانند به سیستم شما به راحتی نفوذ کنند.

کرم‌ها

برنامه‌های مخربی هستند که از سوراخ‌های امنیتی و آسیب‌پذیری‌های سیستم عامل شما و یا نرم‌افزار دیگر (مانند مرورگر وب شما)استفاده می‌کنند و از آن‌ها برای آلوده کردن رایانه شما استفاده می‌کنند. برخلاف ویروس‌های معمولی، کرم می‌تواند به تنهایی تکثیر و پخش شود، بدون این که نیاز به این باشد که شما یک فایل را اجرا کنید.

برنامه‌های جاسوسی

این نرم افزارها برای جمع‌آوری اطلاعات شما طراحی شده‌اند. Spyware سعی می‌کند خودش را از دید شما، سیستم عامل و نرم افزار امنیتی شما پنهان کند.  پس از اینکه اطلاعات را در مورد شما جمع‌آوری کرد آنها را به هکرها و سارقین اطلاعات می فرستد.

Rootkits

یک نوع خاص از بدافزارها هستند که به هکرها اجازه دسترسی از راه دور و کنترل یک دستگاه را بدون تشخیص هویت می دهد. وقتی یک هکر به دستگاه مورد نظر دسترسی پیدا می‌کند، می‌تواند از آن برای دسترسی از راه دور، کپی کردن و اجرای فایل بر روی آن استفاده کند، تنظیمات سیستم‌عامل را تغییر داده، نرم‌افزار اضافی (معمولا انواع دیگر بدافزار)را نصب کند.

باج افزارها

باج افزارها برنامه های مخربی هستند در صورت آلوده کردن سیستم شما، کنترل را به دست می‌گیرند و فایل‌های شما را، مانند تصاویر، اسناد کار و ویدیو، رمزگذاری می‌کنند. زمانی که این اتفاق می‌افتد، باج افزارها تلاش می‌کنند که شما را ترغیب کنند که برای رفع این مشکل مقدار قابل‌توجهی از پول را به سازندگان خود پرداخت کنید که آنها بتوانند فایل‌های شما را بازگردانند.

نرم افزارهای تبلیغاتی

این نرم‌افزارها تبلیغاتی را روی صفحه سیستم و یا مرورگرهای شما نمایش می‌دهند . این نرم افزار ها در حالت کلی یک برنامه مخرب نیستد اما همواره به عملکرد سیستم شما لطمه میزنند .

آنتی ویروس های زیر دارای این ویژگی هستند:

 • اف سکیور (F-Secure)
 • کسپرسکی (Kaspersky)
 • مکافی (McAfee)
 • نورتون (Norton)

قدرت تشخیص بدافزارها (malwares)

بدافزارها برنامه های رایانه ای هستند که برای آسیب رساندن به سیستم های رایانه ای طراحی شده اند. برخی از این برنامه ها تنها موجب آزار کابر میشوند اما تعدادی دیگر آسیب های جدید تری را به سیستم و اطلاعات کاربران وارد میکنند.

در صورت تمایل برای مطالعه بیشتر درباره بدافزارها به لینک های زیر مراجعه کنید:

ویکی پدیا

در مجموع اگر میخواهید از امنیت سیستم خود در برابر بدافزارها اطمینان حاصل کنید، باید آنتی ویروسی را انتخاب کنید که قابلیت تشخیص و مقابله جدی با آنها را دارا باشد.

بر اساس آخرین تحقیقات صورت گرفته توسط آزمایشگاه های مستقل AV-TEST و AV-Comparatives برندهای آنتی ویروسی زیر بیشترین توانمندی در بحث تشخیص و مقابله با بدافزارها را دارا هستند:

 • بیت دیفندر (Bitdefender)
 • کسپرسکی (Kaspersky)
 • نورتون (Norton)
 • ترند میکرو (Trend Micro)
 • وب روت (WebRoot)

به علاوه در نسخه رایگان آنتی ویروس های زیر میتوانید از این قابلیت بهره ببرید:

 • اوست (Avast)
 • AVG

رایگان بودن!                                                                                             

شما میتوانید نسخه های رایگان بسیاری از آنتی ویروس ها را در اینترنت پیدا کنید. اما این نسخه ها قابلیت های امنیتی محدودی داشته و برای استفاده از تمام امکانات ناچار به خرید نسخه اورجینال آن آنتی ویروس هستید. اگر تشخیص میدهید که تنها به حفاظت اولیه نیازمندید و به دنبال آنتی ویروس رایگان هستید پیشنهاد ما برای شما موارد زیر است که نسخه رایگان آنها نیز میتواند امنیت خوبی برای شما ایجاد کند.

 • بیت دیفندر (Bitdefender)
 • اویرا (Avira)

نسخه رایگان آنتی ویروس بیت دیفندر (Bitdefender) برخلاف دیگر رقبای خود، قابلیت هایی مثل محافظت رمز عبور، قرنطینه فایل های مشکوک و آلوده، همچنین اینترنت سکیوریتی را به کاربر ارائه میدهد.

کم حجم بودن

یکی از مسائل مهم در استفاده از آنتی ویروس برای سیستم ها رایانه ای، خصوصا سیستم های شخصی، حجمی است که نرم افزار آنتی ویروس بر روی سیستم کاربر اشغال میکند. این مساله زمانی بیشتر اهمیت پیدا میکند که کاربر از یک سیستم قدیمی یا رایانه ای با امکانات سخت افزاری پایینتر استفاده می کند. در این صورت مسلما حجمی که آنتی ویروس بر روی سیستم نیاز دارد اهمیت پیدا میکند.

اگر به دنبال یک آنتی ویروس سبک با کارایی بالا هستید ما گزینه های زیر را به شما پیشنهاد میدهیم:

 • اف سکیور (F-Secure)
 • ایست (Eset)
 • اوست (Avast)

سهولت استفاده

برای بعضی کاربران فرآیند نصب و اجرای آنتی ویروس یک فرآیند یکباره است و سهولت و سختی آن زیاد اهمیت ندارد. اما برای بسیاری از کاربران نیز سهولت در استفاده و رابط کاربری مناسب از جمله موارد دارای اهمیت برای انتخاب یک آنتی ویروس است. یکی از مواردی که برخی از کاربران به آن اهمیت میدهند، سادگی در استفاده و محیط کاربری مناسب است. همچنین قابلیت شخصی سازی و اعمال خواست کاربر نیز در انتخاب آنتی ویروس می تواند تاثیر گذار باشد.

اگر بخواهیم مقایسه ای داشته باشیم؛ آنتی ویروس ترندمیکرو در همان صفحه اول امکان شروع فرآیند اسکن را بایک کلیک برای کاربر فراهم کرده و گزینه های زیادی برای تنظیمات اسکن ندارد. در حالی که آنتی ویروس اویرا دارای صفحه تنظیمات اسکن بسیار حرفه ای و قابل سفارشی سازی است. مثال دیگر آنتی ویروس اف سکیور است که فرآیند اسکن را به گونه ای انجام میدهد که نه برای سیستم و نه کاربر دردسری درست نمی کند. تمام فرآیند اسکن به طور خودکار و بدون نیاز به دخالت شما صورت میگیرد.

اگر شما نیازی به اعمال تنظیمات اختصاصی برای اجرای اسکن آنتی ویروس ندارید گزینه های زیر برای شما بسیار مناسب هستند:

 • ایست (Eset)
 • اف سکیور (F-Secure)
 • ترندمیکرو (Trend Micro)

اما اگر علاقه دارید امکان اسکن سفارشی برای آنتی ویروس خود داشته باشید می توانید آنتی ویروس های زیر را تهیه کنید:

 • اویرا (Avira)
 • ایست (Eset)

تست قبل از خرید

اکثر شرکت های نرم افزاری امکان تست را برای آنتی ویروس های خود در نظر گرفته اند. این زمان حدودا یکماهه به کاربر امکان میدهد به بخش زیادی از قابلیت های نرم افزار دسترسی داشته و آنها را بررسی کند. پس از اتمام این دوره کاربر میتواند در صورت رضایت از آنتی ویروس خود، نسخه یکساله آن را خریداری نماید.

شرکت پرولاین برای محصولات ایست خود نسخه تست یکماهه در نظر گرفته که در صورت تمایل کاربر میتواند از آن بهره ببرد.

حفاظت از ایمیل و وب

اگر به دنبال نرم افزار آنتی ویروسی هستید که به طور خودکار قبل از باز کردن ایمیل و پیوست های ایمیل تان محتویات آنها را چک کند، همچنینپیش از بارگیری محتوای یک وب سایت محتوای آن را از نظر ایمنی چک نماید ما گزینه های زیر را به شما پیشنهاد میدهیم:

 • اوست (Avast)
 • AVG Antivirus
 • بیت دییفندر (Bitdefender)

قابلیت مولتی دیوایس و مولتی پلتفرم (multiplatform, multidevice licenses)

اگر به دنبال آنتی ویروسی هستید که علاوه بر کامپیوتر امکان محافظت از گوشی و تبلت را هم برای شما فراهم میکند، باید آنتی ویروسی خریداری کنید که نسخه مولتی دیوایس یا مولتی پلتفرم عرضه کرده باشد.

گزینه های زیر این نسخه را دارا هستند:

 • کسپرسکی (Kaspersky)
 • ایست (Eset)

بیش از آنچه نیاز دارید هزینه نکنید

اکثر سازندگان آنتی ویروس بیش از یک نوع محصول را به فروش می رسانند. قیمت و نام این محصولات متفاوت است و هرکدام امنیت را در بخش خاصی به کاربر میدهند. اما معمولا هر کدام از این محصولات که با نام تجاری متفاوتی عرضه میشوند، بدون شک قابلیت تشخیص ویروس و بدافزار را خواهند داشت. تفاوت در ویژگی های اضافی است که هر یک از آنها ارائه می دهد. مانند کنترل های والدین، مدیریت و حفاظت رمز عبور، نرم افزار پشتیبان گیری یا ذخیره سازی آنلاین و …. اگر شما نیازی به محصولات گران قیمت تر ندارید، بهتر است به سراغ گزینه های ارزان تر بروید.

ما معتقدیم که معیارهای فوق میتوانند برای انتخاب آنتی ویروس ایده آل راهنمایی کاملی در اختیار شما قرار دهند. این راهکارها طی یک دهه فعالیت و مطالعه در حوزه امنیت به دست آمده و کاملا قابل استناد است. در مجموع امیدواریم در طول این مقاله موفق شده باشیم سوال پاسخ اساسی شما را ارائه کنیم. اینکه چه آنتی ویروسی برای سیستم ما مناسب است؟

آنتی ویروس بخریم یا از نسخه رایگان استفاده کنیم؟

برخی از شرکت های تولید کننده نرم افزارهای امنیتی، در کنار فروش محصولات خود، نسخه های رایگان آنها را در اختیار کاربران گذاشته اند. اما چرا؟

آیا تفاوتی بین این دو نسخه وجود دارد؟

در پاسخ باید گفت که یکی از روش های تبلیغ و معرفی محصولات نرم افزاری، ارائه ورژن های رایگان با دوره زمانی یا قابلیت های محدود است. توجیه این اقدام آن است که کاربر مدتی از ویژگی های اساسی محصول استفاده میکند و در صورتی که از این آنتی ویروس رضایت داشت ترغیب میشود که نسخه اصلی آن را خریداری نماید تا به تمام ویژگی های آن دسترسی داشته باشد.

از آنجایی که آسیب ها و سوءاستفاده های اینترنتی روز به روز درحال گسترش است و اطلاعاتی که در اینترنت یا سیستم شخصی خود ذخیره میکنیم میتواند علیه ما استفاده شود، امنیت به طورفزاینده ای اهمیت می یابد. مسلما تولید کنندگان نرم افزارهای آنتی ویروس محصول تولیدی خود را که دانش و تحقیقات زیادی در پس زمینه آن وجود دارد و هزینه زیادی برای آن صورت گرفته به رایگان در اختیار کاربران نخواهند گذاشت.

آن چیزی که شما از یک آنتی ویروس به عنوان نسخه رایگان یا تریال و کرک شده مشاهده میکنید تنها حاوی بخش محدودی از قابلیت های آن نرم افزار است. حال باید ببینید که امنیت اطلاعات شخصی، بانکی، کاری و … چه اندازه برایتان اهمیت دارد. میزان توجه شما به این مساله است که تعیین میکند برای خرید نرم افزار آنتی ویروس اورجینال هزینه خواهید کرد یا خیر! و اینکه چه میزان؟

از این جا به بعد انتخاب با شما است که با توجه به راهنمای خرید آنتی ویروس از نسخه رایگان استفاده کنید یا نرم افزار اورجینال را به طور کامل خریداری نمایید.

چگونه و از کجا آنتی ویروس اورجینال خریداری کنیم؟

شرکت پرولاین به عنوان یکی از بزرگترین توزیع کننده های بسته های اورجینال نرم افزاری در ایران افتخار دارد که در خرید نرم افزارهای اورجینال بالاخص برندهای برتر آنتی ویروس در خدمت شما باشد. شما عزیزان میتوانید به منظور تهیه نرم افزارهای مورد نیاز خود از طریق فروشگاه ما و در صورت عدم موجوی با تماس با شماره های شرکت اقدام به سفارش گذاری محصول مورد نظر خود کنید.

در نهایت امیدواریم راهنمای خرید آنتی ویروس فوق کاربردی بوده و نیازهای شما را رفع کرده باشد.

لینک فروشگاه

من کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین هستم. هدف مجموعه ما ایجاد تغییر بنیادی در حوزه امنیت کاربران خانگی و سازمانی است و ما در تلاشیم تا نحوه فروش خود را با روش های نوین بازاریابی دیجیتال تغییر دهیم. مشتریان ما بایستی کاربران نهایی باشند و ما در تلاشیم تا واسطه های میان خود و مشتری را حذف کنیم.

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سبد خرید شما خالیست!