مراقب فروشگاه‌های اینترنتی بی‌نام‌ و نشان باشید

مراقب فروشگاه‌های اینترنتی بی‌نام‌ونشان باشید

 
کلاهبرداران اینترنتی
کلاهبرداران اینترنتی

اخیراً فروش اینترنتی جذابیت زیادی پیداکرده و کسب‌وکارها برای پیوستن به خطوط فروش آنلاین از هم سبقت می گیرن. فروشگاه‌های اینترنتی تونستن خودشون و به‌عنوان ویترین بسیاری از کسب‌وکارها معرفی کنن و روزبه‌روز به تعداد کسانی که از این ویترین بازدید و خرید می کنن افزوده میشه. یکی از ویژگی‌های مهم فروشگاه‌های اینترنتی، قیمت‌های پایین است. یعنی خریداران انتظار دارن، کالای موردنظر خودشون و باقیمت خیلی مناسب‌تری نسبت به قیمت بازار از یک فروشگاه آنلاین خریداری کنن.

متأسفانه با افزایش استقبال خریداران از فروشگاه های آنلاین، پای کلاهبردارن و سودجویان هم به این بازار کشیده شده و از دور و نزدیک اخبار زیادی از قربانیان جرائم اینترنتی که از طریق یک فروشگاه آنلاین مورد سوءاستفاده قرار گرفتن به گوش می رسه.

قیمت پایین کالا یک ترفند جدید برای کلاه‌برداری

در اصل یک فروشگاه اینترنتی بایستی قیمت پایین‌تری هم داشته باشد، چراکه هدف ایجاد فروشگاه‌های این‌چنینی، حذف هزینه‌های گزاف ایجاد یک فروشگاه واقعی (از هزینه اجاره، آب، برق و نیروی کار گرفته تا هزینه‌های انبارداری و استهلاک و…) بوده است.

به گزارش رئیس پلیس فتا استان خوزستان؛ سرهنگ شاهین حسنوند؛ اخیراً گزارش‌هایی در این مرکز ثبت شده که حاکی از کلاه‌برداری چند سایت واسط اینترنتی بوده است. شکایات ثبت‌شده در این مرکز همه نشان از جعلی بودن تعدادی سایت فروشگاهی داشته.

دریکی از گزارش‌های ثبت‌شده، شاکی خانمی بوده که برای خرید یک دست مبلمان از یک فروشگاه اینترنتی وجهی را به‌حساب صاحب سایت واریز می‌کند. منتها بعد از واریز دیگر نمی‌تواند با فروشنده ارتباط برقرار کند و متوجه می‌شود که مورد سوءاستفاده قرارگرفته. وی با مراجعه به پلیس فتا همراه مدارک پرداخت خود، خواستار پیگیری این سوءاستفاده شده بود. به گفته این شخص، چیزی که بیش از همه او را به خرید از این سایت ترغیب کرد، قیمت پایین این سایت و مرغوبیت کالا بود. پس از پیگیری‌های پلیس، شخص کلاه‌بردار دستگیر و درنهایت اعتراف کرد. مجرم، نحوه کار خود را این‌گونه توضیح داد:

“من کالاهای پرطرفدار که وجود خارجی نداشتند را در سایت ثبت می‌کردم. قیمت این کالاها را هم بسیار پایین قرار می‌دادم تا کنجکاوی بازدیدکنندگان را برانگیخته و آن‌ها را ترغیب به خرید اینترنتی کنم.”

سخن آخر پرولاین

درنهایت پرولاین به شما توصیه می‌کند پیش از خرید از هر سایت اینترنتی، به نمادهای اطمینان و مجوزهای فعالیت سایت توجه نموده و پس‌ازآن اقدام به پرداخت وجه کنید. همچنین سعی کنید خریدهای خود را از طریق سایت‌های معتبر و شناخته شده انجام دهید تا توسط کلاهبرداران اینترنتی متضرر نشوید. همچنین به‌محض مشاهده تخلف و کلاه‌برداری در فضای مجازی و پیام‌رسان‌های موبایلی، آن را به بخش گزارش‌های مردمی پلیس فتا از طریق سامانه زیر گزارش نمایید:

https://www.cyberpolice.ir/

من کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین هستم. هدف مجموعه ما ایجاد تغییر بنیادی در حوزه امنیت کاربران خانگی و سازمانی است و ما در تلاشیم تا نحوه فروش خود را با روش های نوین بازاریابی دیجیتال تغییر دهیم. مشتریان ما بایستی کاربران نهایی باشند و ما در تلاشیم تا واسطه های میان خود و مشتری را حذف کنیم.

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سبد خرید شما خالیست!