بیگ دیتا و انقلابی در صنعت اینترنت اشیا

اینترنت اشیا
اینترنت اشیا

امروزه شاهد آن هستیم که انقلاب ارتباطات در اطراف ما در حال شکل‌گیری است. موج اول اینترنت در دهه 1990 توانست 1 میلیارد کاربر را از طریق شبکه‌های Dial-up shaky متصل کند. موج دوم تلفن همراه این امکان را برای بیش از 2 میلیارد کاربر فراهم کرد تا کاربران بتوانند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند، با دوستان خود در اطراف ارتباط برقرار کنند و یا حتی فیلم تماشا کنند. در حال حاضر، اینترنت اشیا (IOT) که تا سال 2020 خواهد توانست 10 برابر بیشتر (28 میلیارد) دستگاه را به اینترنت متصل کند امکان اتصال به انواع تجهیزات و ابزارها را یافته است. از اتومبیل گرفته تا دستبند و هر آنچه به ذهنتان برسد.

اما اینترنت اشیا چیست؟

موج سوم توسعه اینترنت، چیزی جز گسترش اینترنت اشیا (IOT) نیست. درواقع IOT شبکه‌ای از اشیاء فیزیکی است که می‌تواند از طریق اینترنت قابلیت دسترسی داشته باشد. این اشیاء شامل اقلام روزمره مانند ماشین‌های ظرف‌شویی و دیوایس هایی می‌شوند که دارای تکنولوژی iot هستند و می‌توانند با محیط خارجی ارتباط برقرار کنند یا وضعیت‌های داخلی را تنظیم کنند.

به‌عنوان‌مثال: یک سیستم که برنامه تلویزیونی موردعلاقه شمارا به‌محض ورود به اتاق پخش می‌کند نمونه‌ای از به‌کارگیری تکنولوژی اینترنت اشیا است.

Big data و iot

بر اساس یک مطالعه توسط موسسهٔ گارتنر؛ درآمد حاصل از خدمات و محصولات فعال‌شده توسط اینترنت اشیا در سال 2020 به 300 میلیارد دلار خواهد رسید. و این هنوز آغاز این تکنولوژی نوظهور است.

iot مقدار زیادی دیتا و اطلاعات را به ما خواهد داد و در جهان امروز، داده‌هایی که به‌خوبی تجزیه‌وتحلیل شوند بسیار ارزشمند خواهند بود.

تأثیر این اطلاعات و دیتا است که به‌نوبه خود باعث می‌شود شرکت‌ها سریعاً فرآیندهای فعلی، ابزارها و تکنولوژی‌های خود را ارتقا دهند تا حجم اطلاعات گسترده‌ای را به دست آورند و از بینش‌هایی که توسط Big Data به دست می‌آید، استفاده کنند.

چگونه تمام این داده‌ها ذخیره می‌شوند؟

اولین چیزی که در هنگام صحبت در مورد Big Data و IoT به ذهن می‌آید، افزایش حجم داده‌ها است که چارچوب ذخیره‌سازی داده‌های شرکت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مراکز داده باید برای اداره و مدیریت تمام این داده‌های اضافی به وجود آیند.

با توجه به تأثیر بسیار زیاد IoT در زیرساخت ذخیره‌سازی داده‌ها، سازمان‌ها به‌جای حمایت از زیرساخت‌های ذخیره‌سازی خود، به سمت مدل Platform as a Service که یک‌راه حل مبتنی بر فضای ابری است حرکت می‌کنند. برخلاف سیستم داده‌های داخلی که باید به‌طور روزافزون به‌روز شوند، PaaS انعطاف‌پذیری، مقیاس‌پذیری، انطباق و یک معماری پیچیده را برای ذخیره تمام داده‌های IoT ارزشمند فراهم می‌کند.

(Paas: این سرویس این امکان را دارد که مشتریان به آن ملحق شوند و از همه امکانات آن نرم‌افزار و برنامه‌های کاربردی آن استفاده کنند. و همیشه از بروزترین نسخه‌ها و توسعه‌یافته شده ترین نرم‌افزارها می‌توانند استفاده کنند).

گزینه‌های ذخیره‌سازی ابری شامل مدل‌های عمومی، خصوصی و همچنین ترکیبی می‌شوند. درصورتی‌که یک شرکت دارای اطلاعات حساسی باشد به‌گونه‌ای که الزام قانونی برای امنیت بالا (سری) داشته باشد با استفاده از یک فضای ابری اختصاصی می‌تواند این نیاز خود را برطرف کند. برای سایر شرکت‌ها، یک ابر عمومی یا ترکیبی می‌تواند برای ذخیره‌سازی داده‌های IoT استفاده شود.

شرکت‌ها باید تکنولوژی‌هایشان را با big data سازگار کنند

اکثر سازمان‌ها باید تکنولوژی‌های خود را سازگار کنند تا بتوانند مقادیر زیادی داده‌های IoT را مدیریت کنند. به‌زودی، دستگاه‌ها می‌توانند با یکدیگر از طریق بلوتوث، Wi-Fi و یا هر تکنولوژی دیگر ارتباط برقرار کنند و باید با استفاده از یک پروتکل دقیق، پیام‌های موردنیاز را به کارگزاران ارسال کنند. یکی از پروتکل‌هایی که به‌طور گسترده مورداستفاده قرار می‌گیرد، Message Tree Transport Telemetry یا MQTT است و یکی از محبوب‌ترین کارگزاران آن Mosquito است که به‌صورت سورس باز قرار داده شده است.

پس از دریافت اطلاعات، گام بعدی، یافتن بهترین پلتفرم تکنولوژی برای ذخیره داده‌های IoT است. شرکت‌های زیادی از Hive و Hadoop برای ذخیره داده‌ها استفاده می‌کنند. بااین‌حال، پایگاه داده‌های NoSQL مثل Apache CouchDB برای داده‌های IoT مناسب‌تر هستند زیرا آن‌ها تأخیر کم و سرعت‌بالا دارند.

امنیت Iot

دستگاه‌هایی که تکنولوژِی Iot درونشان تعبیه‌شده است نوع داده‌هایی که تولید می‌کنند، طبیعتاً متفاوت خواهد بود . انواع داده شامل داده‌های خام، داده پردازش‌شده و غیره می‌باشند و درنتیجه، خطرهای امنیتی برای حمل داده‌های مختلف از طریق پروتکل‌های ارتباطی همواره وجود دارد.

IoT هنوز هم به‌صورت حرفه‌ای مشکل امنیت را نتوانسته است حل بکند. و هنوز تجربه‌ای برای مقابله با تهدیدات امنیتی مبتنی بر IoT به‌طور مشخص وجود ندارد که این به‌نوبه خود باعث افزایش خطر می‌شود. حملات امنیتی علاوه بر خطر سرقت دیتا و دست‌کاری و تغییر دیتا، خطر آسیب به دستگاه‌های متصل به شبکه را هم دارد.

راه‌اندازی یک پلت فرم بزرگ تجزیه‌وتحلیل داده‌ها در سازمان

هنگامی‌که شرکت‌ها یک سیستم امن و کارآمدی برای ذخیره داده‌های مربوط به IoT دارند، باید بتوانند آن را تجزیه‌وتحلیل کنند. استخراج و مدیریت ارزش از IoT یک چالش بزرگ است که شرکت‌ها با آن مواجه هستند.

یک پلت فرم تجزیه‌وتحلیل خوب باید با توجه به سه پارامتر مختلف طراحی شود:

 • زیرساخت‌هایی با اندازه مناسب *
 • کارایی
 • قابلیت توسعه و گسترش در آینده

 برای به حداکثر رساندن عملکرد یک سرور فیزیکی تنها دادن مجوز اختصاصی به یک مشتری کافی نیست. برای اطمینان از قابلیت توسعه و اندازه مناسب زیرساخت‌ها، رویکرد ترکیبی مناسب‌تر است.

رویکرد ترکیبی شامل سیستم‌عامل‌هایی مانند ابر، میزبانی مدیریت‌شده، نگه‌داری و میزبانی اختصاصی است. این استقرار بهترین ویژگی سیستم‌عامل‌های مختلف را به یک محیط منحصربه‌فرد و مطلوب تبدیل می‌کند. ارائه‌دهندگان خدمات مدیریت‌شده یا MSPs نیز در این پلتفرم برای رسیدگی به داده‌های iot کار می‌کنند. فروشندگان MSP معمولاً بر روی عملکرد، زیرساخت‌ها و بخش ابزارها برای پوشش کل حوزهٔ IOT کار می‌کنند.
جریان پیوسته داده‌ها توسط یک دستگاه IoT یکتا تولید می‌شوند. و برای تجزیه‌وتحلیل داده‌های بزرگ شرکت‌ها اقداماتی مانند همبستگی رویدادی، آماده‌سازی آمار، محاسبه متریک را نیز باید انجام داد.

بازار کار IoT و Big Data

Big data و iot دو موضوع از فناوری‌های جدید سال‌های اخیر است. IDC پیش‌بینی کرده بود که تا سال 2015، بیش از 50 درصد از فعالیت‌های IoT در تولید، حمل‌ونقل، شهر هوشمند و برنامه‌های کاربردی مصرف‌کنندگان متمرکز خواهند بود، اما در طی پنج سال بعد یعنی تا 2020، هر صنعت، ابتکاراتی در حوزه IoT خواهد داشت. مرکز داده Data Center یک نظرسنجی انجام داد که نشان می‌دهد امروزه مشاغل IOT گسترده‌تر از پیش شده است.

 لیستی از شرکت‌های برتر که برای مشاغل مربوط به اینترنت اشیا استخدام انجام می‌دهند:

 1. Intel
 2. PTC – The Product Development Company
 3. Amazon
 4. Continental
 5. Savi Group
 6. Ayla Networks
 7. HP
 8. LogMeln.Inc
 9. Red Hat. Inc
 10. Honeywell
 11. IBM
 12. Renesas
 13. Cisco Systems. Inc
 14. Dell
 15. InterDigital

موقعیت‌های مرتبط با IoT و Data که شرکت‌ها را به این‌گونه توانمندی‌ها در افراد نیازمند کرده عبارت‌اند از:

 • رهبری big data یا IOT
 • دانشمند داده – IoT
 • مهندس اطلاعات – سنسورها و IoT
 • سنسورهای مهندسی داده‌ها و برنامه‌های IoT

با توجه به این پیشرفت‌ها، فرصت‌هایی که در اختیار متخصصان big data و اینترنت اشیا است به‌سرعت در حال رشد هستند.

سرپرست تحقیق و توسعه بازار و یکی از اعضای تیم دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین. تیپ شخصیتی ENTJ ، نتیجه گرا، علاقه مند به بورس و بازار های مالی

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products