6 روش ایمن و حرفه‌ای برای انتخاب رمز عبور

فرآیند انتخاب رمز عبور ایمن برای حساب‌های کاربری

فاطمه ترسا نویسنده پرولاین   نویسنده: فاطمه ترسا
                               شنبه، 23 شهریور 1398       مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

برخی افراد نیز برای مصون ماندن از خطر فرآموشی رمزهای خیلی ساده مثلِ تاریخ خود را انتخاب می‌کنند که این روش نیز امنیت پایینی دارد. تا اینجا، اینطور به نظر می‌رسد که باید بینِ سهولت در به خاطر سپردن رمز و ایمنی آن یکی را انتخاب کرد. اما در این مقاله روش هایی را به شما می آموزیم که رمز عبور شما در هریک از حساب‌های کاربری مجازی‌تان در عینِ ساده بودن ایمن نیز باشد.

 


رمز عبور در سایت‌ها، فضاهای مجازی و حساب کاربری ایمیل شما بسیار مهم است. برخی از ما برای تمام فضاها یک رمز انتخاب می‌کنیم که بهتر در خاطرمان بماند. حتی ممکن است افرادی را بشناسید که با تکرار رمز و تغییرات جزئی  از رمز عبور فضاهای مجازی خود به عنوان رمز دوم کارت بانکی نیز استفاده می‌کنند. اما این کار ریسک پذیری بالایی را می‌طلبد. چون ممکن است سهوا این رمز را جایی بیان کنیم و خب… افرادِ سو استفاده گر، بتوانند به راحتی به حساب کاربری ما دسترسی پیدا کنند.

انتخاب رمز عبور
انتخاب رمز عبور


در مقابل افرادی که از این ترفند ساده و در عین حال نامطمئن برای به خاطر سپردن رمز عبور خود استفاده می کنند، افراد دیگری نیز هستند که با وجود حساب های متعدد رمزهای عبور زیادی را وارد می‌کنند. ممکن است در لحظه انتخاب و ورود به فضای کاربری، الگوی ذهنی خاصی برای انتخاب رمز عبور خود داشته باشند. اما در دنیایِ امروز به دلیلِ مشغله های فکری، پس از مدتی به دلیلِ عدم مراجعه به آن حساب به خصوص ممکن است به راحتی الگوی ذهنی خود را فرآموش کنند. در نهایت سایر الگوها را امتحان کنند در این بین سایت‌هایی وجود دارند که به دلیلِ حفظ ایمنی آی پی آدرس آن‌ها را به عنوان هکر شناسایی خواهد کرد. و یا در نهایت به دلیلِ فرآموشی رمز، اطلاعات مهم ذخیره شده در آن حساب را از دست می‌دهند.

برخی افراد نیز برای مصون ماندن از خطر فرآموشی رمزهای خیلی ساده مثلِ تاریخ خود را انتخاب می‌کنند که این روش نیز امنیت پایینی دارد. تا اینجا، اینطور به نظر می‌رسد که باید بینِ سهولت در به خاطر سپردن رمز و ایمنی آن یکی را انتخاب کرد. اما در این مقاله روش هایی را به شما می‌آموزیم که رمز عبور شما در هریک از حساب‌های کاربری مجازی‌تان در عینِ ساده بودن ایمن نیز باشد:

  1. رمز ورود حساب کاربری دربرخی از فضاهای مجازی، به کوچک یا بزرگ بودن حرف وارد شده حساس هستند. در این فضاها می‌توانید حروف بزرگ و کوچک را به صورت یکی در میان یا با تناوبِ خاصی پست سرهم بیاورید. البته تناوبی که به راحتی به خاطر سپرده می شود.

مثلا: pRoLiNe

    2. روش دوم، بسیار کاربردی است. یک جمله انتخاب کنید. این جمله می‌تواند جمله‌ای باشد که برای شما الهام بخش است یا شعار زندگی‌تان است یا حتی جمله‌های روزانه بی اهمیت… حتی می‌تواند جمله‌ای باشد که به محض ورود به سایتی که در آن حساب کاربری دارید می‌بینید.

مثلا جمله: If sentence is longer password would be safer

حالا حروف اول کلمات این جمله را کنارِ هم قرار دهید:

Isilpwbs

شما یک رمز کاربری ساختید که با دیدن آن جمله خاص، آن را به راحتی به یاد می‌آورید!

    3. به جای اینکه عدد خاص یا تاریخ تولد خود یا یکی از دوستانتان را مستقیما به عنوان رمز کاربری انتخاب کنید. این عدد را در نظر بگیرید و قبل از وارد کردن آن دکمه shift را نگه دارید. به این ترتیب یک رمز ورود دارید که در عین حالی که آن را به راحتی به خاطر می‌سپارید. خودتان هم بدون دکلمه shift قادر به بازیابی اش نیستید! مثلا عدد 1371.04.20 با کمک دکمه shift می شود:

!#&!>($>@(

    4. لغتی را در نظر بگیرید.

مثلا: “proline”

حالا به صفحه کلید نگاه کنید و جای وارد کردن حرف p حرف سمت چپ یا راست آن را وارد کنید. و برای بقیه حروف نیز به همین ترتیب عمل کنید. مثلا proline با وارد کردن حروف سمتِ چپ، می شود: oekubw  

به این ترتیب یک رمز عبور جدید دارید که می‌توانید با نگاه کردن به کیبورد و یادآوری راست یا چپ بودن عبارت مورد نظر به راحتی آن را بازیابی کنید. اما نکته‌ای وجود دارد. در این روش حتما دقت کنید که عبارت اولیه عبارتِ دم دستی و ساده‌ای باشد به طوری که با هر بار ورود به حساب کاربری خود بتوانید آن را ببینید تا ذهنتان به راحتی آن را حفظ کند.

    5. استفاده از اختصار هم می‌تواند روش خوبی برای ایجاد یک الگوی ذهنی مطمئن و ایمن برای انتخاب رمز عبور یک سایت باشد. البته خوب است که در این روش، قبل‌تر از اختصار استفاده کرده باشید. چون از الگوی قابل بیان خاصی تبعیت نمی‌کند. همچنین مختصرنویسی برای هر فردی می‌تواند متفاوت باشد.

مثلا از نظر من اختصارِ عبارتِ White meat with cabbage تبدیل می شود به whtmtwtcabge

    6. روش ششم نیز مثل روش سوم است با این تفاوت که این بار حروف خاص را بعد از گرفتن دکلمه SHIFT خودتان انتخاب می‌کنید.

مثلا: @#$%^

امیدوارم با خواندن این روش‌ها بتوانید در انتخاب رمز عبور حرفه‌ای شده و پسورد مناسبی را انتخاب کنید. برای شروع استفاده از این روش‌ها می‎توانید از سایت پرولاین شروع کنید!

در پرولاین حساب کاربری بسازید

بیشتر بخوانید

من کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین هستم. هدف مجموعه ما ایجاد تغییر بنیادی در حوزه امنیت کاربران خانگی و سازمانی است و ما در تلاشیم تا نحوه فروش خود را با روش های نوین بازاریابی دیجیتال تغییر دهیم. مشتریان ما بایستی کاربران نهایی باشند و ما در تلاشیم تا واسطه های میان خود و مشتری را حذف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products