امنیت فضای ابری تا چه اندازه قابل اعتماد است؟

آیا رایانه می‌تواند از طریق فضاهای ذخیره‌سازی ابری ویروسی شود؟

 

امنیت فضای ابری
امنیت فضای ابری

طی سال های 2000 تا 2009 میلادی دوره‌ای به وقوع پیوست که در آن، مصرف‌کنندگان و تجارت‌پیشگان بالاخره به ارزش و راحتی استفاده از فضاهای ذخیره‌سازی ابری پی بردند. حالا تمام داده‌ها و اطلاعات شما بدون اشغال‌کردن فضای شخصی اضافه، براحتی قابل دسترس هستند. ولی اطلاعات شما از چه میزان امنیت در فضای ابری برخوردارند؟ آیا این اطلاعات با وجود اینکه در فضای دسکتاپ دخیره نشده‌اند، باز هم مستعد کدهای مخرب و ویروسی هستند؟ پرولاین در ادامه به این سوالات پاسخ خواهد داد.


     پاسخ سوال دومی که در بالا به آن اشاره شد “بله” می‌باشد. مانند سایر مسائل مربوط به اینترنت، در اینجا هم باید مواظب باشید که اطلاعات شخصیتان به کجا می‌رود. مطمئن شوید که تدابیر امنیتی لازم را برای حفاظت از اطلاعاتتان، به کار بسته‌اید.

     مشکل اینجاست که بیشتر مردم فرض را بر این می‌گذارند که سرویس‌دهنده‌ی فضای ابری، خودش فضای ایمنی را برای اطلاعات شخصیشان فراهم می‌کند. بنابراین، فقط به همان بسنده می‌کنند. این در حالی است که مشتری هیچ دیدی نسبت به زیربنای ابر ذخیره‌سازی و در نتیجه اقدامات امنیتی آن ندارد.

     این سوال را از خودتان بپرسید: برای حفاظت داده‌ها در ابر ذخیره‌سازی مورد استفاده‌ی شما چه اقداماتی صورت گرفته‌است؟ آیا مطمئن هستید که سرویس‌دهنده‌ی شما برای افزایش امنیت اطلاعات شما از آخرین و بروزترین روش‌های امنیتی استفاده می‌کند؟

     ارسال (آپلود) نادانسته‌ی فایل‌های آلوده در فضای ابری، می‌تواند به آلوده‌شدن سایر اطلاعات ذخیره‌شده و در نتیجه افزایش احتمال آسیب دیدن ابزار دسترسی شما (لپ‌تاپ، گوشی و …) منجر شود.

کارهای ساده‌ای از قبیل ارسال و اشتراک اطلاعات با دوستان و اعضای خانواده، می‌تواند موجب آلوده شدن سیستم شما یا آن‌ها شود و مسلما کسی خواستار چنین فاجعه‌ای نیست!

     همگام‌سازی خودکار اطلاعات با ابر دخیره‌سازی، می‌تواند ویروس‌ها و بدافزارها را با یک کلیک منتقل کند. این شرایط موقعی بدتر می‌شود که در حال اشتراک‌گذاری اطلاعات با یک گروه از کاربران باشید. در این حالت، وجود یک فایل آلوده برای پخش کردن ویروس در فضای ابری کافی است. همین ممکن است باعث خسارت‌های سنگینی مانند رخنه‌های اطلاعاتی و یا حملات باجگیری شود.

     باور کنید که اصلا دوست ندارید این اتفاق برایتان بیافتد. زیرا هکرها می‌توانند تا آن‌جایی پیش بروند که کل سیستم شما را مسدود کرده و از آن برای اخاذی از شما تا صدها پوند استفاده کنند.

     هرچه مردم عادی خود را بیشتر به استفاده از این ابرهای ذخیره‌سازی وفق داده و به آن عادت کنند؛ هکرها هم طبیعتا خود را با این منبع جدید وفق می‌دهند.

     بررسی‌های اخیر، نگاه‌ها را متوجه یک گروه هکر روسی می‌کند که ابر دخیره‌سازی را با بدافزاری هدف قرار می‌دهد که ترافیک شبکه را بررسی کرده و در آن به دنبال روش‌هایی برای دزدیدن یا آلوده‌کردن فایل‌ها و اسناد می‌گردد. تبهکاران اینترنتی، همیشه به دنبال یافتن روش‌های جدیدتر و پیچیده‌تر برای نفوذ به اطلاعات شخصی دیگران هستند.

     بنابراین، بله، یک رایانه می‌تواند به راحتی از طریق یک فصای ذخیره‌سازی ابری، آلوده شود.

چگونه می‌توانید از امنیت فضای ابری اطمینان حاصل کنید؟

  • در انتخاب رمزهای عبورتان دقت کنید.

احتمالا این هشدار را بارها شنیده‌اید. اما مردم هنوز هم به این اقدام امنیتی ساده و در عین حال مفید بی‌توجهی می‌کنند. استفاده از یک رمز عبور ثابت برای تمام حساب‌های کاربری می‌تواند شما و اطلاعاتتان را در معرض هک شدن قرار دهد. با استفاده از ترکیبی از حروف الفبا و اعداد، رمزهای عبور خاص و قوی بسازید. یادتان باشد از ترکیب‌های معروفی که همه می‌دانند هم دوری کنید.

  • اطلاعات حساس و مهم را در ابر ذخیره‌سازی به اشتراک نگذارید.

هرجا که امکانش باشد، از قرار دادن اطلاعات حساس و مهم در معرض فضای مجازی، اجتناب کنید. اگر از نحوه‌ی حفاظت از اطلاعاتتان و امنیت فضای ابری به طور دقیق آگاهی ندارید، ریسک نکنید. زمانی که حساب‌های کاربری افراد معروف هک شده‌بودند، بخاطر دارید؟ این اتفاق ممکن است برای شما هم رخ دهد!

احتمالا نیازی به دسترسی سریع و همیشگی به تمام اطلاعات حساستان ندارید. بنابراین فقط آن قسمتی از اطلاعات را که به آن نیاز دائمی دارید، آپلود کرده و بقیه را به صورت آفلاین (بدون اتصال به شبکه) ذخیره ‌کنید.

  • از آنتی ویروس قابل اعتماد استفاده کنید.

نصب یک آنتی ویروس اورجینال برای حفاطت شما در برابر تبهکاران اینترنتی از تمام زوایا بسیار حیاتی است. یک آنتی‌ویروس خوب می‌تواند بدافزارها و ویروس‌ها را قبل از اینکه به سیستم شما آسیبی وارد کنند، شناسایی کرده و از بین ببرد.

     درست است که در حین استفاده باید بسیار محتاط باشید، اما فراموش نکنید که ابر ذخیره‌سازی یک ابزار مفید است. اگر هنگام استفاده از آن حواستان جمع باشد، ابر ذخیره‌سازی می‌تواند به یک ابزار حیاتی در فعالیت‌های روزمره‌ی شما تبدیل شود.

منبع: https://uk.norton.com

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سبد خرید شما خالیست!