آشنایی با خطرات ویروس کامپیوتری

خطرات ویروس کامپیوتری برای یک کاربر

مهسا محمدی شرکت پرولاین کارشناس دیجیتال مارکتینگ   نویسنده: شیدا شادفر
                               دوشنبه، 3 تیر 1398       مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

معمولاً کسانی که از رایانه استفاده می کنند ویروس‌ها را برنامه‌هایی می دانند که هوشمند و خطرناک اند و خود به خود به اجرا درآمده و تکثیر می شوند. این ویروس ها باعث از دست رفتن اطلاعات مهم رایانه شما شده و گاهی باعث خراب شدن کامپیوتر شما می گردند. اگر بخواهیم واقع بینانه خطرات ویروس کامپیوتری را بررسی کینم، باید گفت تنها پنج درصد ویروس‌ها اثرات تخریبی دارند و بقیه آنها صرفاً تکثیر می‌شوند.

 


ویروس کامپیوتری چیست؟

در واقع ویروس همچون همان بیماری آنفولانزا ست. چرا که همچون ویروس آنفولانزا، هر برنامه باعث آلوده شدن برنامه ای دیگر می گردد. و این روال تا زمانی ادامه می یابد که در کل رایانه شما پخش شده و تمامی برنامه ها را آلوده به ویروس شده باشند. برنامه ای را برنامه حاوی ویروس می نامیم که قابلیت تغییر و تشخیص بعضی از برنامه ها که قبلا دچار تغییر شده است را داشته باشد (یا برنامه ای که برای بار اول ویروسی شده است).

خطرات ویروس کامپیوتری


ویروس های کامپیوتری

خطرات ویروس کامپیوتری میتوانند بسیار جدی باشند. این ویروس ها پس از وارد شدن به کامپیوتر اقدامات غیرمنتظره ای را انجام می دهند. این همان کاری است که ویروس های بیولوژیک انجام می دهند. ویروس ایدز را در نظر بگیرید.

این ویروس بطور نامشخص در میزبان آلوده باقی می‌ماند. هر چند ممکن است در سطوح کمی حضور داشته باشد. ویروس کامپیوتری هم این چنین است. درست است که همه ویروس ها خطرناک نیستند؛ اما بسیاری از آنها می توانند با قرار گرفتن در رایانه شما موجب آلودگی گسترده ای شوند.

عملیات مخفیانه ویروس در کامپیوتر و خطرات ویروس کامپیوتری

عملکرد واقعی یک ویروس بستگی به کاربردی دارد که برای آن نوشته شده است. بعضی از ویروسها با هدف ضربه زدن به فایلها و برخی دیگر در عملیات های کامپیوتری دخالت کرده و مشکل ایجاد می کنند. ویروس ها راحت تر از آنچه که فکرش را می کنید تکثیر و گسترش می یابند. ویروس ها نمی توانند به سخت افزار کامپیوتر صدمه ای وارد کنند. مثلا نمی توانند باعث ذوب شدن CPU، سوختن هارد دیسک و یا انفجار مانیتور و… شوند. به خاطر داشته باشید که آسیب دیدن سخت افزار توسط ویروس، شایعه ای بیش نیست.

دسته بندی خطرات ویروس کامپیوتری بر اساس عملکرد

  • خطرات ویروس کامپیوتری بوت سکتور

Boot sector بخشی از دیسک سخت و فلاپی دیسک میباشد که اطلاعات در هنگام راه اندازی سیستم از روی آن خوانده می شود. در واقع Boot Sector شامل کدی است که برای باز کردن فایلهای سیستم ضروری است. اکثر کامپیوترها ابتدا از روی درایو A راه اندازی می شوند. اما می توان در قسمت setup آن را تغییر داد. اگر بوت سکتور شما یک فلاپی دیسک آلوده باشد، دیسک سخت را آلوده میکند.

با توجه به تعریف بوت سکتور اگر کامپیوتر شما آلوده به یک ویروس بوت سکتور باشد، تمام تلاش ویروس بر آن است که در فضاهای سیستمی فلاپی دیسک ها و هارد دیسک را آلوده کند و اثری از خود برجای گذارد.

حواستان باشد که اتفاق این چنینی در مورد فلش مموری ها نیز صادق است.

  • خطرات ویروس کامپیوتری چندریختی

یکسری از ویروس های دیگر نیز هستند که هم می توانند فایلها را آلوده کنند و هم فضاهای بوت را. این ویروس ها، ویروس چندریختی (Multipartite) نام دارند.

  • خطرات ویروس کامپیوتری ماکرو

 یکسری از برنامه ها به فایلهایی نظیر word اجازه می دهند که ماکرو داشته باشند. ویروس های ماکرو میتوانند عملیات پردازش کلمه ای (Word Processing) را انجام دهند.

یا آن دسته از صفحاتی که از ماکرو ها استفاده می کنند را آلوده  کنند. (صفحه هایی با فرمت Html).

 

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سبد خرید شما خالیست!