حمله سایبری و جنگ اقتصادی

حمله سایبری

از ده سال پیش که بحران هایی موجب ورشکستگی موسسه سرمایه گذاری لهمن برادرز شد، تعدیل کننده ها، مدیران تحلیل ریسک و بانکداران در سراسر جهان تاکید زیادی بر تقویت توانایی بانک ها برای مقابله با شوک های مالی داشته اند.

اما بحران مالی بعدی ممکن است در اثر یک شوک مالی و اقتصادی شکل نگیرد. طبق پیشبینی ها محرک بعدی بحران مالی جهانی یک حمله سایبری گسترده و هدفمند خواهد بود که در سیستم های مالی به ویژه سیستم های پرداخت سراسر جهان اختلال ایجاد می کند.

چگونه یک حمله سایبری بحران مالی بعدی را ایجاد می کند؟

مجرمان اینترنتی همیشه در پی یافتن راه هایی برای نفوذ به سیستم های مالی هستند. یکی از بزرگترین خطرهای حال حاضر، حمله به زیرساخت های مالی است. چنین حملاتی اعتماد عمومی به سیستم های مالی جهانی را به شدت کاهش داده و موجب می گردد که بانک ها، کسب و کارها و حتی مصرف کنندگان در معرض تهدید و آسیب قرار بگیرند.
حتی بحث نگرانی و احتمال بروز چنین حادثه ای نیز برای صنایع بسیار زیان بار خواهد بود و تاثیر مهمی بر فعالیت های اقتصادی خواهد گذاشت.
بر اساس تحلیلی که در سال 2017 صورت گرفته، تهدیدات و حملات سایبری بیش از 1 تریلیون دلار در سطح جهانی برای حوزه بانکداری و اقتصاد هزینه برداشته که چیزی بیش از دو برابر هزینه ای است که بلایای طبیعی برجای می گذارند.
حملات سایبری بزرگترین تهدیدی است که امروزه دنیای کسب و کار را تهدید می کند و حتی بیش از حوادث تروریستی، حباب دارایی و دیگر بحران ها می تواند اقتصاد را دچار بحران کند.
هر حمله سایبری به شبکه پردازش کامپیوتری یا شبکه ارتباطات می تواند بین 50 تا 120 میلیارد دلار آسیب اقتصادی ایجاد کند.
تنها در ماه گذشته اداره تحقیقات فدرال آمریکا هشدار داد بانک ها حملاتی را مرتبط با دستگاه های ATM از سر گذرانده اند و همچنین هکرهای روسی در ماه جولای به اتاق کنترل تاسیسات برق ایالت متحده نفوذ کرده و توانسته اند باعث اختلال در سیستم شوند.

رخ دادن یک بحران مالی از یک حمله سایبری چگونه رخ می دهد؟

به عقیده کارشناسان سناریویی هایی برای چنین حمله ای وجود دارد. این نوع حملات می توانند توسط یک کشور سرکش یا یک گروه تروریستی بر موسسات مالی یا زیربنای آنها وارد شوند.
به عنوان مثال گروهی مخفی موسوم به لازاروس یا کبری در کره شمالی به طور معمول به دنبال راه هایی برای به خطر انداختن بانک ها و بهره برداری از ارزهای رمزنگاری شده هستند. از جمله اهداف این گروه حمله به بانک ها، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های نگهبان، شبکه خودپرداز، شبکه پیام های بین بانکی با عنوان SWIFT یا خود بانک فدرال است.
چنین حملاتی می تواند یک واکنش زنجیره وار به دنبال داشته باشد و آسیب هایی بیش از انتظار به وجود بیاورد. زیرا سیستم های بانکی اتصالاتی به هم دارند که مبنای آنها قانون و شرایط غیرجنگی است و برای شرایط بحران و حملاتی این چنینی اصلا مناسب برنامه ریزی نشده اند.
آسیبی که در پی حمله ای با گستردگی بالا می تواند رخ دهد غیر قابل تصور است. تمام دستگاه های ATM مسدود خواهند شد. بانکداری آنلاین بی اعتبار می شود. پول نقد کمیاب می شود. پرداخت ها غیر ممکن شده و و دیگر هیچ اطلاعاتی قابل اطمینان نخواهد بود. بانک ها امکان تعامل با هم را از دست می دهند و وحشت گسترده ای حاکم می شود. البته ممکن است این مسائل موقتی باشند اما اتفاقی که در پی چنین حمله ای رخ می دهد آن قدر بزرگ است که از الان بانکداران و دولت ها را ملزم کرده که دائما به افزایش امنیت سیستم های مالی اقدام کنند. اینکه یک بانک سنتی چگونه می تواند در کوتاه مدت با چنین حمله ای مقابله کند هنوز معلوم نیست.
پس از اتمام حمله وظیفه بعدی شروع می شود. اگر داده ها خراب شده و آسیب دیده باشد و یا دستکاری شده باشد مشکل بزرگتر هم خواهد شد.

چگونه می توان از چنین سناریویی جلوگیری کرد؟

شرکت ها باید سیستم هایی را اجرا کنند که آنها را قادر می سازد از گسترش حملات سایبری جلوگیری کنند و عملیات را با سرعت بالا به حالت اولیه و روند عادی بازگردانند.
بعضی دولت ها نیزراهکارهای سخت و پیچیده برای جلوگیری از گسترش حملات سایبری در پیش گرفته اند البته آنها ناچار شدند از مرزهای خود فراتر رفته و چارچوب های همکاری مشترک همچون اتحادیه اروپا ایجاد کنند.
صنعت خدمات مالی باید هماهنگی و آمادگی لازم برای جبران اتفاقات پس از حمله را داشته باشد چرا که چنین حمله ای پیامدهای ناگوار در جریان پول برای اشخاص و کسب و کارها در سراسر جهان ایجاد خواهد کرد.

 

منبع: https://hbr.org

من کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین هستم. هدف مجموعه ما ایجاد تغییر بنیادی در حوزه امنیت کاربران خانگی و سازمانی است و ما در تلاشیم تا نحوه فروش خود را با روش های نوین بازاریابی دیجیتال تغییر دهیم. مشتریان ما بایستی کاربران نهایی باشند و ما در تلاشیم تا واسطه های میان خود و مشتری را حذف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products