امنیت سایبری، نیاز اساسی همه کسب و کارهای امروزی

در عصر امنیت سایبری، شبکه های خود را بیش از قبل ایمن کنید.

امنیت سایبری

در رسانه‌هایی که اخبار تکنولوژی را منعکس می‌کنند، همواره صحبت از امنیت سایبری وجود دارد. چراکه دولت‌ها، خود را برای حمله به یکدیگر در فضای اینترنت آماده کرده‌اند. با توجه به این موضوع، برای مدیران اجرایی و یا  رهبران تجاری، مفهوم مشخصی از آنچه امنیت سایبری خوب را تشکیل می‌دهد و چگونگی حفاظت از شبکه‌ها بسیار اهمیت دارد.

استراتژی های بسیاری وجو دارند که شرکت ها برای حفاظت از سیستم های خود استفاده می کنند. برخی از اصول اساسی امنیتی به حصول اطمینان از اینکه داده های حساس و دارایی های یک شرکت در حال کاهش هستند، کمک خواهد کرد.

برخی از اساسی‌ترین ابزارهای امنیت سایبری در محیط یک شبکه یا در مکان‌هایی که متخصصان IT به‌راحتی می‌توانند ویروس‌ها یا بدافزارها را پیدا کنند و همچنین درجایی که  کم‌ترین آسیب را انجام می‌دهند، عمل می‌کنند. دیواره آتش (فایروال) همراه با نرم‌افزار نظارت بر ایمیل و ابزارهای ضدویروس و ضدتروجان یک نمونه سنتی از این ابزارهای امنیتی است.

 بااین‌حال، چیزی که امروزه در کسب‌وکارها و تجارت‌های مختلف به وقوع پیوسته است، کنترل‌های محیطی هستند که تنها یک شروع خوب برای امنیت سایبری می باشند. این ابزار می‌توانند ترافیک مخرب زیادی را حفظ کنند، اما  همیشه نمی‌توانند حملات تروجان را مهار کنند. برای این کار، لازم است که کارهای بسیاری را مانند  اضافه کردن گستره‌ای از ابزارهای جدید  به امنیت محیطی سنتی انجام دهیم که “امنیت لایه‌ای” یا “دفاع در عمق” نامیده می‌شود.

 نظارت رویدادها

یکی دیگر از گام‌های کلیدی برای بهبود امنیت سایبری، ابزار و منابعی است که فعالیت در داخل سیستم‌ها را بررسی می‌کند تا هر چیزی که مشکوک است را جستجو کند. بسیاری از ابزارهای مدرن نظارت بر رویدادها می‌توانند در برابر بدافزارها، نرم‌افزارهای مخرب و دیگر انواع تلاش‌های هکری مفید باشند.

نظارت بر رویدادها با بازرسی توسط انسان یا ثبت خودکار وقایع آغاز می‌شود، اما اغلب فراتر از آن نیز می‌رود. قابلیت‌های جدید یادگیری ماشین، ابزار قدرتمند امنیت سایبری است که می­ توانند از گذشته یاد بگیرند و با تهدیدات جدید سازگار شوند. متخصصان فناوری اطلاعات اغلب به این موضوع به‌عنوان ” هوش تهدید” اشاره می‌کنند.

هوش تهدید تجزیه‌وتحلیل تهدیدات داخلی و خارجی به یک سازمان به‌صورت سیستماتیک است. که شامل تحلیل عمیق هر دو تهدید داخلی و خارجی می‌شود.

 باید توجه داشته باشیم که “هوش تهدید” هنوز در مراحل اولیه هستند  و بسیاری از شرکت‌ها ابزارهایی که به‌اندازه کافی قوی باشند تا به‌طور مؤثر از حملات جلوگیری کنند، را ندارند. بااین‌حال، حرکت از دستگاه‌های منطقی Bayesian  به سیستم‌های پیشرفته یادگیری ماشین که توسط شبکه‌های عصبی مصنوعی انجام می‌شود، می‌تواند  سبب شود تا کسب‌وکارها، به‌طور کامل از دارایی‌های خود در آینده محافظت کنند.

 کنترل در دستگاه‌ها

امنیت نقطه پایانی یا همان امنیت دستگاه‌های کاربران نهایی یک‌تکه بزرگ دیگر از امنیت سایبری است. شرکت‌ها مجبورند سیاست‌های کنترل دستگاه را در سطح وسیع تنظیم کنند زیرا باید با دستگاه‌هایی که اطلاعات حساس در آن‌ها قرارگرفته مقابله کنند.

متخصصان امنیت سایبری در مورد امنیت نقطه پایان اغلب در مورد این موضوع که اطلاعات شرکت به‌طور آزاد در تمام دستگاه‌های کاربران موجود است، صحبت می‌کنند. باید توجه داشته باشیم که امروزه برای کارکنان بسیار اهمیت دارد که در زمان‌های بعد از ساعت کاری یا هنگامی‌که در شرکت حضور ندارند بازهم بتوانند به اطلاعات شرکت دسترسی داشته باشند. بااین‌حال، هنگامی‌که صحبت از امنیت نقطه پایانی به میان می‌آید، شرکت‌ها واقعاً باید نوآوری کنند و لازم است که نحوه کنترل داده‌ها در انتهای یک سیستم مشخص شود.

 آگاهی کاربر

در بحث امنیت سایبری شما هرگز نمی‌توانید آگاهی کاربر را نادیده بگیرید. این امر به معنای آموزش بی‌وقفه و ارائه راه‌حل‌های آموزش سازگار در محل کسب‌وکار و تجارت شما می‌باشد. چراکه اکثر این حملات در محیط‌های اجتماعی رخ می‌دهد. تصور کنید که ابزار “هوش تهدید” ممکن است بتوانند چیزهایی مانند بدافزارها  را متوقف کنند،  اما در مقابل حملات تروریستی پیچیده کاری انجام نمی‌دهند.

تنها راه جلوگیری از انواع مختلف تهدیدهای داخلی، ایجاد اعتمادبه‌نفس و هوش داخلی در هر کارمندی است که به داده‌های کسب‌وکار دسترسی دارد.
سیاست‌های رسانه‌های اجتماعی و آگاهی از حریم خصوصی تنها یک نقطه آغاز است. شرکت باید به‌طور کامل هر فرد را آموزش دهد تا اطمینان حاصل کند که هیچ نقطه ارتباطی ضعیفی در چارت سازمانی ندارد.

وضعیت سیستم

یک جز کلیدی دیگر در مدیریت امنیت سایبری، وضعیت شبکه را به‌عنوان یک کل موردتوجه قرار می‌دهد.
افراد ارشد IT و مدیران اجرایی می‌توانند نحوه تجهیز این شبکه با نرم‌افزار ضد هک را مورد ارزیابی قرار دهند و این کار یا توسط یک سیستم ضدویروس که در محل نصب‌شده و به‌روزرسانی می‌شود، صورت می‌گیرد یا توسط یک اسکنر تشخیص آسیب‌پذیری. متخصصان می‌توانند “الگوی زنجیره کشتار سایبری”، که الگوی متداول استفاده در حملات مخرب است را، ارزیابی کنند.

باید اطمینان حاصل کنند که راه‌حل‌های خاص برای هر مرحله از فرآیند را حتماً در دسترس دارند. به‌عنوان‌مثال، منابعی مانند دیواره آتش، ابزارهای ضدویروس sandbox و برخی انواع آموزش می‌توانند از نفوذ در سطح تحویل جلوگیری کنند، درحالی‌که مدیریت Patchها و رفتاری مبتنی بر آنتی‌ویروس می‌تواند امنیت را در مرحله بهره‌برداری ایجاد  کند.
سیستم‌های سخت‌افزاری نیز می‌توانند در برابر نصب شدن انواع ویروس از سیستم محافظت کنند. با تجزیه‌وتحلیل هر مرحله، مزایا و معایب امنیتی می‌توان یک دفاع مرحله‌به‌مرحله را به وجود آورد.

کاهش سطوح حمله

یکی دیگر از شناخته‌شده‌ترین اصول امنیت سایبری، اقدامات کنترل  سرویس حمله، با نگاه کردن به آنچه هکرها هدف قرار می‌دهند یا جایی که می‌توانند هدف قرار دهند، و از بین بردن ابزار یا تغییر معماری بر اساس آن است. رفتارهای مبتنی بر بسته های آنتی‌ویروس می توانند برای نقاطی که شبکه برای حمله کنندگان بیشترین جذابیت را دارد، را بررسی کند. شرکت ها می توانند سیستم های honey.pot را راه اندازی کنند تا به طور مشابه فعالیت های هکرها را مشاهده کنند. تغییر سطح حمله یک روش اضافی برای کنترل آسیب‌پذیری است و تأثیر زیادی بر امنیت سایبری شرکت دارد.

 تمام موارد فوق می‌توانند به ایجاد یک شبکه امن در برابر هکرها کمک کنند و به بهبود کیفیت امنیت در سازمان کمک کنند.


منبع: https://www.techopedia.com

من کارشناس پشتیبانی شرکت و یکی از نویسندگان سایت پرولاین هستم. هدف ما افزایش رضایت مشتری و سرعت بخشیدن هرچه بیشتر در پاسخگویی به مشتری است. همچنین شرکت پرولاین در تلاش است تا با بالابردن آگاهی و دانش مشتریان آنها را در جریان آخرین اخبار و مطالب اخیر تکنولوژی و امنیت قرار دهد.

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سبد خرید شما خالیست!