امنیت سایبری به‌عنوان یک شغل

امنیت سایبری

اگر بخواهیم به یکی از حرفه‌های حوزه تکنولوژی با چشم‌انداز عالی در آینده اشاره کنیم بی‌شک این حرفه “امنیت سایبری” خواهد بود. در حال حاضر هم تقاضا برای امنیت سایبری و متخصصان این حوزه بسیار بالا است. طبق آمار اتحادیه کار، تا پایان سال 2018 ارقام جذب متخصصین حوزه امنیت و شبکه تا 53 درصد افزایش خواهد یافت. حقوق‌های دریافتی این تخصص هم بسیار بالا بوده و طبق نظرسنجی‌های انجام‌شده توسط Semper Secure که در ماه اوت 2013 انجام پذیرفته، نشان می‌دهد که فعالان حوزه امنیت سایبری به‌طور میانگین 116 هزار دلار درآمد سالانه داشته‌اند.

امنیت سایبری شغلی با کلاه سفید برای جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی متخلفان اینترنتی

اگر بخواهیم به یکی از حرفه‌های حوزه تکنولوژی با چشم‌انداز عالی در آینده اشاره کنیم بی‌شک این حرفه “امنیت سایبری” خواهد بود. در حال حاضر هم تقاضا برای امنیت سایبری و متخصصان این حوزه بسیار بالا است. طبق آمار اتحادیه کار، تا پایان سال 2018 ارقام جذب متخصصین حوزه امنیت و شبکه تا 53 درصد افزایش خواهد یافت. حقوق‌های دریافتی این تخصص هم بسیار بالا بوده و طبق نظرسنجی‌های انجام‌شده توسط Semper Secure که در ماه اوت 2013 انجام پذیرفته، نشان می‌دهد که فعالان حوزه امنیت سایبری به‌طور میانگین 116 هزار دلار درآمد سالانه داشته‌اند.

یکی از نکات مهم در این شغل آن است که شما تا زمانی که به تخصص کافی در حوزه امنیت نرسیده باشید نمی‌توانید شغلی در حوزه سایبری پیدا کنید. طبق نظرسنجی Raytheon که در اکتبر 2013 منتشر شد، تنها 24 درصد از علاقه‌مندان و تحصیل‌کردگان بخش سایبری موفق به جذب در مشاغل مرتبط با رشته خود شده‌اند.

چرا امنیت سایبری؟

چرا؟

برای متخصصین امنیت سایبری تقاضای زیادی در سطح جهان وجود دارد بااین‌حال عرضه کمی از سوی مراکز آکادمیک صورت می‌گیرد که این شگفت‌آور است. یکی از محققین موسسه ملی CyberWatch به نام Casey W. O’Brien می‌گوید:

“در حال حاضر، امنیت سایبری بی‌شک یکی از زمینه‌های شغلی مهم و جالب و چالش‌برانگیز در سطح جهان است. این عنوان شغلی طیف گسترده‌ای از فرصت‌های شغلی را شامل می‌شود ازجمله:

  • مدیریت راهکارهای امنیتی
  • اجرای عملیات امنیتی
  • تقویت شبکه در برابر حملات سایبری
  • تحقیقات رفتارهای مشکوک
  • و …

برخلاف تصور عموم این شغل به‌هیچ‌عنوان خسته‌کننده و کسالت‌آور نیست و اگر شما فردی هستید که دائماً درباره چگونگی انجام کارها و نحوه بهبود آن‌ها سؤال می‌کنید و به بررسی و تحلیل چگونگی کارکرد پدیده ها و اشیاء علاقه دارید یکی از گزینه‌های جذاب پیش روی شما امنیت سایبری خواهد بود.

ورود و فعالیت در حوزه امنیت سایبری

امنیت سایبری

  • کنجکاوی

متخصص امنیت سایبری می‌بایست اشتیاق زیادی برای درک چگونگی بروز یک مشکل و خطا داشته باشد.

  • خلاقیت

برای فهم مطالب جدید بدون نیاز به آموزش زیاد، وجود خلاقیت در این حوزه الزامی است.

  • مهارت‌های ارتباطی

سؤال‌هایی توسط یکی از روسای موسسه پژوهشی Veracode از متقاضیان مشاغل امنیت سایبری پرسیده می‌شوند که به شرح زیر هستند:

آیا از درس‌هایی که شکست خوردن به شما می‌دهد همانند درس‌های زمان پیروزی شمارا به شور می‌آورد؟

آیا دوستانتان دوست ندارند همراه شما فیلم ببینند چراکه ده دقیقه پایانی فیلم‌ها را حدس می‌زنید؟

اگر این‌چنین هستید گزینه‌ای مناسب برای شغل امنیت سایبری خواهید بود.

برای حضور در مشاغل این‌چنینی شما باید نقش یک مرد قانون با کلاهی سفید را ایفا کنید و مانع از رسیدن افراد متخلف به اهداف سودجویانه‌شان شوید. برای متوقف کردن یک هکر، لازم است که همچون او فکر کنید. لازم است اجازه دهید کلاه سفید شما برای مدتی کوتاه به رنگ خاکستری درآید.

نتیجه‌گیری

در انتها لازم است که به شغل امنیت سایبری به‌عنوان یک شغل و فرصتی شگفت‌انگیز هم در حال و هم برای آینده نگاه کنید. درگذشته اهمیت این تخصص در مشاغل دولتی بیشتر به چشم می‌خورده اما امروزه برای سازمان‌های خصوصی نیز دارای ارزش و الزام شده است. اگرچه اکتساب این شغل نیاز به تخصص و آموزش زیادی دارد اما به دلیل پتانسیل بالا و درآمد خوب، انتخابی مناسب برای حرفه کاری خواهد بود.

 

منبع: https://www.techopedia.com

من کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین هستم. هدف مجموعه ما ایجاد تغییر بنیادی در حوزه امنیت کاربران خانگی و سازمانی است و ما در تلاشیم تا نحوه فروش خود را با روش های نوین بازاریابی دیجیتال تغییر دهیم. مشتریان ما بایستی کاربران نهایی باشند و ما در تلاشیم تا واسطه های میان خود و مشتری را حذف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products