ردپایی که از خود در اینترنت به‌جای می‌گذاریم

ردپای دیجیتال همچون اثرانگشت شما است که پس از خروج از اینترنت همچنان هویت شمارا برای هر جست‌وجوگری افشا می‌کند

امروزه استفاده از اینترنت یکی از الزامات زندگی انسان مدرن محسوب می‌شود و می‌توان گفت زندگی بدون آن بسیار سخت و ملال‌آور خواهد بود. ما بخشی از کار، زندگی و دانش خود را با آن به اشتراک گذاشته و در بسیاری موارد به آن وابسته هستیم. اگر می‌خواهید شدت این وابستگی را درک کنید کافی است یک هفته اتصال خود به اینترنت را قطع کنید تا ببینید که زندگی‌تان دچار چه آشفتگی و کمبودی خواهد شد!

می‌توان گفت که یک‌سوم مردم جهان به اینترنت دسترسی داشته و کاربر آن محسوب می‌شوند و برای استفاده از آن، تنها هزینه‌ای به اپراتورهای خود می‌پردازند و اینکه اینترنت به‌خودی‌خود رایگان محسوب می‌شود. اما آیا تمام این دانش و امکانات بی‌شماری که در اینترنت قرار داده‌شده آن‌هم به‌طور رایگان منطقی است؟ در این مقاله بحث ما تفسیر دلیل رایگان بودن خدمات اینترنتی نیست بلکه می‌خواهیم برای شما درباره فرآیندی بگوییم که با روشن شدن دکمه اینترنت شما و شروع کار با مرورگرتان در دنیای بزرگ پشت مانیتور اتفاق می‌افتد و اینکه آیا این امر به نفع کاربر است یا خیر؟

رد پای دیجیتال چیست؟

ردپای دیجیتال
ردپای دیجیتال

ردپای دیجیتال همچون اثرانگشت شما است که در گوشه گوشه دنیای اینترنت بر جای می‌ماند و پس از خروج از اینترنت همچنان هویت شمارا برای هر جست‌وجوگری افشا می‌کند. این اثرانگشت‌ها به‌مرور جمع شده و پرونده‌ای مجازی را شکل می‌دهند که از هویت و کندوکاوهای شما در اینترنت نشات می‌گیرد. هر جست‌وجو، هر کلیک و هر پست نشان‌دهنده علایق، گرایش‌ها و تصویری کلی از شما است که توسط هوش مصنوعی و ابزارهای وابسته به آن جمع‌آوری‌شده و برای تحلیل‌ها و اقدامات صاحبان قدرت، فروشندگان و خدمت دهندگان در سراسر جهان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

امروزه هوش مصنوعی گوگل حتی ما را از پدر و مادرمان بهتر و دقیق‌تر می‌شناسد. حتی چیزهایی را درباره ما می‌داند و پیش‌بینی می‌کند که خودمان هم از آن آگاه نیستیم. اما همه این دانش و آگاهی از کجا نشات می‌گیرد؟ غیرازاین است که خود ما این اطلاعات را در اختیار موتورهای جست و قرار می‌دهیم؟! البته این اقدامات کاملاً قانونی است و خود ما هم در هنگام استفاده از اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای وابسته به آن‌ها، تمام این شرایط را می‌پذیریم.

در بستر اینترنت ابزارهای گوناگونی برای جمع‌آوری اطلاعات از کاربران تعبیه‌شده که همه ما روزانه با آن‌ها سروکار داشته و در بسیاری شرایط از آن‌ها سود می‌بریم. در ادامه چند نمونه از این ابزارها و مجموعه‌ها برای شما نام برده شده و نحوه و میزان اطلاعاتی که از شما در اختیار خواهند داشت و استفاده‌ای که از این اطلاعات خواهند کرد شرح داده شده است.

 • مرورگرها

  مرورگر

  همه جست‌وجوهای ما بر بستر اینترنت توسط یک مرورگر انجام می‌شود. اما آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که مرورگرها چه اطلاعاتی از ما جمع‌آوری کرده و گزارش می‌کنند؟

  به‌محض آنلاین شدن شما مرورگر محبوبتان اطلاعاتی همچون آدرس آی پی، موقعیت مکانی همچنین اطلاعات سیستم مورداستفاده شما مانند نوع سیستم‌عامل، نوع دستگاه (گوشی، تبلت، لپ‌تاپ یا پی سی)، نوع پردازنده، گرافیک و وضوح تصویری که شما با آن صفحات وب را مشاهده می‌کنید و حتی نام خود را گزارش می‌دهد و اگر از لپ‌تاپ یا گوشی همراه استفاده کرده باشید حتی سطح شارژ شما نیز می‌تواند توسط مرورگرتان گزارش داده شود.

  شاید در نگاه شما این اطلاعات به‌دردنخور و بی‌معنی باشند اما بد نیست بدانید که استراتژی‌های بازاریابی و فروش کمپانی‌های بزرگ توسط همین اطلاعات به‌ظاهر بی‌اهمیت تعیین می‌شود.

 • وب‌سایت‌ها

  وب‌سایت‌ها

  وب‌سایت‌ها فارغ از هر مسئله‌ای به دلیل انجام فرآیندهای بازاریابی و پیاده‌سازی استراتژی‌های فروش داخلی و کسب درآمد، سطح بالاتری از رصد را بر شما اعمال می‌کنند و شمارا با دقت بیشتری می‌کاوند.

  اطلاعاتی که مرورگرتان در اختیار وب‌سایت قرار می‌دهد تنها گوشه کوچکی از ماجرا را نشان می‌دهد. مثلاً یک وب‌سایت می‌تواند بفهمد که شما در آدرس جغرافیایی خانه‌تان نشسته‌اید و هم‌زمان که در اینترنت به دنبال یک موضوع خاص هستید نرم‌افزار ورد آفیس شما باز بوده و به موزیکی خاص هم گوش می‌دهید.

  وب‌سایت‌ها ترکیبی از عوامل مختلف را دریافت کرده و با گذاشتن خرده‌نانی به نام کوکی در سیستم شما امضایی یکتا در اینترنت برایتان ثبت می‌کنند. آی پی، نوع سیستم، مرورگر، گرافیک، اطلاعات هویتی، علایق و هزاران اثر دیگری که شما در فضای اینترنت از خود برجای می‌گذارید هویت اینترنتی شمارا تشکیل می‌دهند که رهایی از آن هویت حتی از هویتتان در دنیای واقعی هم سخت‌تر خواهد بود. نکته اینجا است که هوش مصنوعی یک سایت تنها با بخشی از آن المان‌ها هم می‌تواند تشخیص دهد شما همان فرد هستید؛ پس مخفی شدن در فضای اینترنت دیگر مفهوم خود را از دست می‌دهد.

  قضیه ازآنجا ترسناک می‌شود که حتی در برخی وب‌سایت‌های سطح بالاتر، مسیر حرکت موس شما ثبت و داده‌کاوی می‌شود و اینجا است که می‌توان گفت پس از چند سال استفاده از اینترنت می‌توانید اطمینان داشته باشید که مرورگرتان شمارا از همه نزدیکانتان بهتر و عمیق‌تر می‌شناسد.

 • کوکی‌ها

  کوکی‌ها

  کوکی‌ها برای وب‌سایت و کاربر مزیت‌های دوسویه‌ای را فراهم می‌کنند. فرض کنید از سایتی استفاده می‌کنید و اطلاعاتی را در آن سایت جست‌وجو می‌کنید. در مراجعه بعدی خود آن اطلاعات مجدداً به‌طور پیش‌فرض برای شما در نظر گرفته‌شده‌اند و شمارا از دردسر انتخاب دوباره راحت می‌کنند. این قابلیت را کوکی‌ها برای شما امکان‌پذیر می‌کنند. در کل وب‌سایت‌ها قادرند به اطلاعات خاص و محدودی از طریق کوکی دسترسی پیدا کنند و این به دلیل وجود پروتکل‌های امنیتی مرورگر شما است که امکان دسترسی بیشتر را به وب‌سایت نمی‌دهد.

  دسته دیگری از کوکی‌ها در فضای اینترنت وجود دارند که به کوکی‌های شخص ثالث مشهورند. این کوکی‌ها به دلیل آنکه به سایت خاصی ارتباط ندارند محدودیت نیز نمی‌پذیرند. عملکرد این کوکی‌ها به این شیوه است که شما با چند بار مراجعه یا خرید از یک فروشگاه مواد غذایی در تمام صفحات وبی که باز می‌کنید تبلیغات مرتبط با آن را مشاهده خواهید کرد. در کل تبلیغات می‌تواند برای کاربران آزاردهنده باشد و اخیراً با این شیوه‌های تبلیغاتی به‌طورجدی و پیگیرانه مقابله می‌شود.

 • تأمین‌کنندگان اینترنت

  تأمین‌کنندگان اینترنت

  دسته دیگری از افرادی که به اطلاعات ما در بستر اینترنت دسترسی خواهند داشت و ما چاره‌ای جر اعتماد به آن‌ها نخواهیم داشت، شرکت‌های تأمین‌کننده اینترنت یا ISP ها هستند. همان شرکت‌هایی که اینترنت ما را تأمین کرده و ما ماهانه علاوه بر پرداخت پول به‌گونه‌ای دیگر و ناآگاهانه به آن‌ها سود می‌رسانیم.

  یکی از منابع درآمدی این‌گونه وب شرکت‌ها جمع‌آوری و فروش اطلاعات مربوط به تاریخچه وب‌گردی‌های ما است که برای مقاصد بازاریابی در اختیار شرکت‌ها و کمپانی‌های ارائه‌دهنده محصول و خدمت قرار داده می‌شوند.

 • شبکه‌های اجتماعی

  شبکه‌های اجتماعی

  بسیاری از ما به شبکه‌های اجتماعی و دوستان اجتماعی خود اعتیاد پیداکرده و وابسته شده‌ایم. برای عضویت در این شبکه‌های اجتماعی ما می‌بایستی شرایط ارائه‌دهنده سرویس موردنظر خود را بپذیریم که بخشی از این شرایط رصد و دسترسی به اطلاعات شخصی و فعالیت‌های ما در آن شبکه است که در اصل بسیار هم خوب و واجب است چراکه مانع از خرابکاری‌های بعضی افراد در این شبکه‌ها می‌شود. اما از آن‌سو مؤسسان این شبکه‌ها به اطلاعاتی از ما دست پیدا می‌کنند که از هیچ طریقی به این سهولت امکان‌پذیر نیست.

  کافی است که به این فکر کنید در شبکه اجتماعی محبوب خود چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهید؟ چه پست‌هایی منتشر کرده و یا لایک می‌کنید؟ در چت‌های عمومی و خصوصی خود با دوستانتان چه چیزهایی ردوبدل می‌کنید؟ به‌این‌ترتیب متوجه خواهید شد که این شبکه‌های رایگان چه اطلاعات ارزشمندی از شما گردآوری نموده‌اند.

 • نتیجه‌گیری

  ردپای اینترنتی

  درمجموع اطلاعاتی که وب‌سایت‌ها درباره هویت و علایق ما جمع‌آوری می‌کنند، می‌تواند تأثیر مثبتی بر زندگی ما بگذارد. این اطلاعات به شکل‌گیری استراتژی شرکت‌های بزرگ برای ارائه خدمات و محصولات کاربردی کمک خواهد کرد. حتی وب‌سایت موردعلاقه‌مان نیز با کمک این اطلاعات در جهت رضایت‌مندی بیشتر ما گام خواهد برداشت. بااین‌حال باید نکات امنیتی را در هنگام استفاده از اینترنت رعایت کرده و در بستر اینترنت بااحتیاط گام برداریم و اطلاعات خود را در اختیار هرکسی قرار ندهیم.

من کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین هستم. هدف مجموعه ما ایجاد تغییر بنیادی در حوزه امنیت کاربران خانگی و سازمانی است و ما در تلاشیم تا نحوه فروش خود را با روش های نوین بازاریابی دیجیتال تغییر دهیم. مشتریان ما بایستی کاربران نهایی باشند و ما در تلاشیم تا واسطه های میان خود و مشتری را حذف کنیم.

۲ comments on “ردپایی که از خود در اینترنت به‌جای می‌گذاریم”

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products