آیا هکرها از کامپیوتر شما سوءاستفاده می‌کنند؟

در شرایطی که قربانیان جرایم اینترنتی در حال افزایش است؛ آیا شما اطمینان دارید که تا کنون مورد سوءاستفاده قرار نگرفته اید!؟

در کریسمس 2003، بتی کارتی، خانمی 54 ساله که در جنوب ایالت نیوجرسی ساکن بود از کمپانی Dell یک سیستم کامپیوتری خریداری می‌کند. سیستم او از طریق Comcast به یک اینترنت پرسرعت متصل می‌شد. پس از مدتی سرعت اتصال به اینترنت وی کاهش یافته و هرازچندگاهی نیز سیستم او با مشکل روبه‌رو می‌شد. در ژوئن 2004، شرکت Comcast امتیاز ایمیل او را کاهش داد. زیرا آن‌ها تشخیص داده بودند که خانم بتی از طریق ایمیل، اسپم‌های فراوانی ارسال می‌کند. البته بتی در این امر بی‌تقصیر بود. یک هکر از سیستم او استفاده کرده و روزانه 70000 ایمیل به‌عنوان اسپم برای دیگران می‌فرستاد.

سیستم خانم کارتی می‌تواند از طرق گوناگون آلوده شده باشد. او ممکن است یک ایمیل آلوده را بازکرده و یا وارد یکی از سایت‌هایی که دارای کدهای مخرب است، شده باشد و یا قربانی یک کرم شبکه‌ای شده باشد که روی برنامه‌های سیستم‌عامل کامپیوترش نشسته است.

قربانیان جرایم اینترنتی

قربانی جرایم اینترنتی
قربانی جرایم اینترنتی

کامپیوتر کارتی تنها سیستمی نیست که به این شکل قربانی شده است. بنا به تحقیقات انجام‌شده توسط موسسه USA TODAT که درزمینهٔ صنایع تکنولوژیک و کارشناسان امنیتی صورت گرفته (Achohidi & Swarts 2004) بسیاری از هکرهای حرفه‌ای در تلاش‌اند تا با استفاده از زامبی‌ها در سیستم‌های دیگران اختلال ایجاد کنند. با در نظر گرفتن اینکه تعداد زامبی‌ها امروزه به میلیون‌ها عدد می‌رسد و هیچ راه دقیقی برای شناسایی تعداد آن‌ها نیست؛ تنها راهی که می‌توان به افزایش کامپیوترهای زامبی‌ پی برد، افزایش میزان ایمیل‌های اسپم است.

در ژوئیه سال 2004 حجم وسیعی از ترافیک‌های ایمیلی ایجادشده (94 درصد) به دلیل وجود اسپم‌ها بود که این میزان دو برابر سال گذشته است. بنا به تحقیقات دیگری، 40 درصد این اسپم‌ها حاصل زامبی‌ها است مانند کارتی بسیاری از افراد فکر می‌کنند که سیستم‌های خانگی آن‌ها در امان است. به همین دلیل، اقدامی برای نگه‌داشتن کامپیوتر خود در برابر ویروس‌ها، Spyware ها، هکرها و سایر تهدیدهای آنلاین نمی‌کنند.

در اکتبر 2004، موسسه America Online (AOL) و National Cyber Security Alliance (NCSA)، آماری را درزمینهٔ تحقیقات روی سیستم‌های خانگی و میزان جرایم اینترنتی ارائه دادند. در این مورد، آن‌ها با 392 شرکت کننده در 22 شهر در سراسر ایالات‌متحده مصاحبه کردند. آن‌ها سؤالاتی از افراد شرکت‌کننده می‌پرسیدند نظیر:

  • آیا افراد متخصص کامپیوتر شمارا موردبررسی قرار داده‌اند؟
  • آیا برنامه‌های ضدویروس بر روی سیستم خود نصب‌کرده‌اید؟

نتایج حاصل از این مصاحبه در زیر شرح داده‌شده است.

  1. بیش از 75 درصد افراد باور داشتند که کامپیوتر خانگی آن‌ها نسبت به تهدیدهای آنلاین، ایمن است.
  2. بیش از 60 درصد افراد اعلام داشتند که سیستم آن‌ها بارها ویروسی شده است. اما اسکن فایل‌های آن‌ها نشان داده که تنها 20 درصد فایل‌ها ویروسی است.
  3. بیش از 50 درصد افراد اعلام داشتند که سیستم آن‌ها به Spyware آلوده بوده و اما اسکن برنامه‌های کامپیوتری آمار 80 درصدی را از میانگین 92 درصدی اجزای Spyware در هر سیستم نشان می‌دهد.
  4. 85 درصد سیستم‌ها برنامه‌های ضدویروس داشته‌اند که تنها یک‌سوم آن‌ها در هفته گذشته به‌روزرسانی شده‌اند.
  5. 33 درصد از برنامه فایروال استفاده کرده درحالی‌که بیش از 70 درصد از این برنامه استفاده نکرده بودند.
  6. اکثر کاربران از تفاوت میان برنامه‌های ضدویروس و فایروال‌ها بی‌اطلاع بوده و از نحوه کار فایروال‌ و مزایای آن بی‌اطلاع بوده‌اند.

نتیجه‌گیری پرولاین

با گسترش و نفوذ کامپیوترها و اینترنت به تمام ارکان زندگی انسان مدرن، خطر جدیدی جامعه را تهدید می‌کند که از آن به‌عنوان جرایم اینترنتی یاد می‌شود. امروزه ماهیت بسیاری از جرائم تغییریافته و بسیار پیچیده‌تر و آسیب‌زننده‌تر از گذشته شده‌اند. درگذشته دزدی امری کاملاً قابل‌لمس و قابل‌پیگیری بود درحالی‌که امروزه دزدی‌های اینترنتی به‌راحتی قبل قابل ردگیری نبوده و میزان صدماتی که وارد می‌آورند نیز بسیار سهمگین و گاها ناملموس است.

بااینکه تلاش‌های زیادی برای افزایش آگاهی عمومی و مقابله با خاطیان اینترنتی و هکرها صورت گرفته اما گسترش این‌گونه جرائم به معنی ناکافی بودن این تلاش‌ها و نیاز به همت بزرگ‌تری در این زمینه است. درمجموع مقابله با این‌گونه خطرات نیاز به تلاش و آموزش گسترده در سطح ملی سازمانی و حتی شخصی دارد.

منبع: تجارت الکترونیکی/مولفین محمد فتحیان، رامین مولاناپور (372-373)

من کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین هستم. هدف مجموعه ما ایجاد تغییر بنیادی در حوزه امنیت کاربران خانگی و سازمانی است و ما در تلاشیم تا نحوه فروش خود را با روش های نوین بازاریابی دیجیتال تغییر دهیم. مشتریان ما بایستی کاربران نهایی باشند و ما در تلاشیم تا واسطه های میان خود و مشتری را حذف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products