هر آنچه که لازم است درباره آنتی ویروس دکتر وب بدانید

دکتروب در آزمایشگاه پرولاین!

آنتی ویروس دکتر وب
آنتی ویروس دکتر وب

آنتی ویروس دکتر وب Dr.Web که در سال ۱۹۹۲ میلادی تاسیس شد، یک شرکت روسی با طیف وسیعی از محصولات امنیتی برای رایانه های دسکتاپ و موبایل است. دکتر وب آنتی ویروس ‌هایش را برای ویندوز، لینوکس و مک ارایه می دهد. برای آشنایی بیشتر با این نرم افزار امنیتی در ادامه با پرولاین همراه باشید.


مزایای آنتی ویروس دکتر وب

  • قیمت کم در برخی بسته‌ها
  • قابلیت بالای پیکربندی
  • وجود ویژگی هایی در سطح تخصصی
  • فایروال

 

معایب آنتی ویروس دکتر وب

  • توسط آزمایشگاه های مستقل مورد آزمایش قرار نگرفته
  • عدم امکان فیلترینگ URL
  • رابط کاربری نه چندان قابل قبول
  • بسیار پیچیده برای کاربران عادی

 

آنتی ویروس دکتر وب Dr.Web ویژگی تشخیص بدافزار با فاکتور real-time، نظارت بر رفتار سیستم و فایروال اختصاصی خودش را در اختیار کاربر می‌گذارد. این ویژگی ها به شما امکانِ داشتن فیلترینگ لایه‌ایی در واحد زمان، جهت نظارت بر رفتار تمامی برنامه‌های کاربردی سیستم و نیز توانایی محدود سازی و سفارشی سازی برنامه در استفاده از اینترنت را می‌دهد.


قیمت آنتی ویروس دکتر وب اورجینال

آنتی ویروس دکتر وب قیمت گذاری خوب اما پیچیده ایی دارد. شما می‌توانید بسته سالانه – یک دستگاه آن را به قیمت ۱۳ یورو خریداری کنید. البته در این صورت هیچگونه پشتیبانی فنی شامل حال شما نمی‌شود. اضافه شدن خدمات پشتیباتی قیمت همان بسته را دو برابر می‌کند یعنی ۲۶ یورو!

اگر خدماتی که خریداری میکنید برای تعداد کاربران بالاتر با بازه زمانی بیشتر باشد قطعا قیمت بسته ها هم بصورت قابل ملاحظه‌ایی پایین میاید. مثلا برای بسته سه ساله – سه دستگاه همراه با پشتیبانی فنی شما ۸۷ یورو می‌پردازید.

و اما این همه‌اش نیست. شرکت واقعا می خواهد که شما مجموعه امنیتی آنها را بخرید! نرم افزار امنیتی دکتر وب بهمراه یک فیلتر برای اسپم های ایمیل، امکان کنترل والدین، فیلتر URL و یک سرویس رایگان برای بازیابی فایل‌ها آلوده شده توسط ransomware را با قیمت ۱۴ دلار بدون پشتیبانی فنی و ۲۸ دلار بهمراه پشتیبانی عرضه کرده است.

به اینجا هم ختم نمی‌شود و شرکت دکتر وب تخفیف چشمگیر ۴۰٪ را برای تمدید طرح‌های شما در نظر می‌گیرد و مشتریان دائمی آنها هم از پیشنهادات خوبی بهره‌ مند می‌شوند.


راه‌اندازی آنتی ویروس دکتر وب

آنتی ویروس دکتر وب Dr.Web نسخه آزمایشی ندارد. اما در مورد نسخه همسان این آنتی ویروس یعنی Dr.Web Security Space اینطور نیست.

این مجموعه امنیتی دو نسخه آزمایشی در اختیار شما قرار می‌دهد. در یکی از آنها کاملا سخاوتمندانه یک اشتراک سه ماهه رایگان که تنها ایمیل شما را درخواست می‌کند و دیگری نسخه رایگان یک ماهه که چیزی از شما نمی‌خواهد.

در تستی که انجام دادیم دانلود ما حدود ۳۵۰ مگابایت بود. اما زمانی که وارد فرآیند نصب شد نسبتا ساده بود. ما مسیر نصب را وارسی کردیم که با یک مجموعه جمع و جور از فایل‌ها با سازماندهی منظم که کاملا دیجیتالی رمزگذاری شده بود روبرو شدیم. و تنها یک فایل مربوط به فیلترینگ اسپم‌ها باز بود که نشانه خوبی بود.

به این مفهوم که شرکت بدنبال گسترش تکنولوژی خانگی خود است. دکتر وب باید اطمینان حاصل کند که تمامی بخش‌ها بخوبی درکنارهم کار می‌کنند.


دکتر وب Dr.Web از فن آوری های چندگانه ایی برای محافظت از فایل های خود در برابر رفتارهای مخرب بدافزارها استفاده می کند. نمی‌توان کاملا شرح داد که از چه فرآیندهایی بهره می‌گیرد. اما بقدری منسجم است که در برابر حملات آزمایشی ساده محافظت خوبی را از خود نشان میدهد. در برابر این حملات فرآیند فعال برنامه جهت حفاظت از فایل‌های خود و سیستم تحت حفاظتش متوقف نمیشود. این نرم افزار فایل‌های آلوده ایی که پاک نشدند را غیرفعال میکند. و دکتر وب در طول فعالیت خود هرگز متوقف نشد.


رابط کاربری آنتی ویروس دکتر وب

واسط کاربری آنتی ویروس دکتر وب Dr.Web بسیار ابتدایی است. درواقع کمی بیشتر از شمایل یک منوی ساده که قابل نمایش بصورت دیجیتال باشد! به دلایلی، گزینه اسکن که شما بیش از هرچیز دیگری با آن سروکار دارید در پایین لیست قرار گرفته است. اما وقتی آن را تشخیص دادید؛ اسکن سریع، اسکن کامل یا سفارشی فقط دو کلیک با آن فاصله دارد.

اسکن سریع

گزینه اسکن سریع در دکتر وب (scan express) به سرعت نامش نیست. در تستهای آزمایشی حدود ۹ دقیقه بطول می انجامد. (در بسیاری از آنتی ویروس ها این زمان ۴ یا ۵ دقیقه است و یا گاها در برخی نمونه‌ها سریع‌تر). دقت اسکن آنتی ویروس دکتر وب خوب است. اگرچه که تمرکز Dr.Web روی برنامه‌هایی است که بصورت بالقوه ناخواسته هستند. اما تشخیص های سوال برانگیز بسیار زیادی از این آنتی ویروس در همین حوزه سر زد. برای مثال HOSTS file بعنوان فایل مخرب شناخته شد تنها به این دلیل که پیش فرض ویندوز نبود!

نبود فیلتر URL در این آنتی ویروس بدان معناست که سیستم شما در برابر فیشینگ محافظت نمی‌شود.

این آنتی ویروس طوری طراحی شده که فایروال هم داشته باشد. اما در نگاه اول هیچ خبری از فایروال در منوی برنامه نیست. و جالب تر اینکه با گشت و گذار در گوشه و کنار دکتر وب هم همچنان اثری از فایروال نیست. اگرچه که در قسمت راهنمای برنامه از فایروال صحبت شده اما کوچکترین اشاره‌ایی به اینکه چطور و یا کجا می‌توان آنرا راه اندازی کرد نمی‌شود! 

اما پرولاین نحوه فعال سازی فایروال دDr.Web را برای ما میگوید. شما میتوانید از مسیر زیر فایروال دکتر وب را نصب کنیم:

Windowsms and Features > Dr.Web Security Space > Change

پس از آن راه اندازی مجدد سیستم، فایروال برای انجام فرآیند خاصی مجوز آنلاین شدن را درخواست میکند. سپس درخواست های مشابه دیگر که می‌توان گفت برای بسیاری از کاربران این فرامین زیاد از حد پیچیده محسوب می‌شود. راهنمایی ها و هشدار های آنتی ویروس در بسیاری از موارد پیچیده تر از آن است که برای یک کاربر عادی مفید واقع شود. از این نشانه ها میتوان به این نتیجه رسید که Dr.Web در طراحی هایش چندان بفکر کاربران خانگی معمولی نبوده.

تمرکز مشابهی برروی ویژگی‌های فنی و قابلیت استفاده آنها در آنتی ویروس داشتیم. انتظار میرفت که گزارشات نتیجه اسکن مستقیما در رابط کاربری دکتر وب در دسترس و قابل رویت باشد. اما این نتایج در یک فایل نوشتاری روی هارد درایو شما قرار میگیرد!

با کمی جستجو در تنظیمات آنتی ویروس میتوان به راه حل‌های تکنیکی و جالبی رسید. چراکه توضیح می‌دهد دکتر وب چه چیزهایی را روی سیستم شما مسدود کرده و یا مجوز فعالیت می‌دهد. برای مثال اگر میخواهید از ویرایش HOSTS file جلوگیری کنید، دسترسی عمیق به هارد دیسک را محدود سازید، حالت Safe Mode را تغییر دهید، برنامه‌هایی که با بالا آمدن ویندوز اجرا می‌شوند را متوقف کنید و یا حتی دستکاری تنظیمات برنامه های کاربردی قابل اجرا؛ همه اینها و حتی بیشتر را میتوانید در اختیار داشته باشید.

اگر شما یک کاربر تازه کار هستید و چندان از زیرو بم اینگونه تنظیمات سردر نمی‌آورید و یا شاید تمایلی ندارید که وارد جزئیات تکنیکی شوید، همچنان می‌توانید از آنتی ویروس دکتروب استفاده کنید هرچند که کار چندان ساده‌ای نیست.پ


حفاظت در آنتی ویروس Dr.Web

آنتی ویروس Dr.Web بدون هیچ مشکلی تمامی تهدیدات آزمایشی را کشف و حذف میکند. اما خبر بد اینکه بسیاری از برنامه هایی که از از اساس و یا غالبا سالم بودند را به اشتباه آلوده تشخیص میدهد؛ درواقع هشدار‌های کاذب!

البته باید متذکر شد که این آزمایش‌ها مسائل عمده را بررسی کردند و چندان جامع نیستند که بتوانند معیار مناسبی برای رتبه بندی درجه تشخیص و حفاظت این آنتی ویروس باشند. مشکل کار اینجاست که محصولات امنیتی شرکت Dr.Web مدتهاست که توسط آزمایشگاه‌های مستقل مطرح مورد ارزیابی قرار نگرفته. (آخرین تست از این شرکت مربوط به آزمایشگاه AV-Comparatives برای سال ۲۰۰۷ است). بنابراین اطلاعات دقیقی برای ارزیابی توانایی‌های دکتر وب در دست نیست.

اگر شما تخصصی در زمینه تکنولوژی امنیتی ندارید و به دنبال آنتی ویروسی با بهترین نرخ تشخیص هستید، پیشنهاد کردن دکتر وب کمی دشوار است. درواقع همانطور که از مشروح ارزیابی ما مشخص است، با کمک تخصص و دانش فنی توانستیم از دکتر وب بخوبی استفاده کنیم اما نمیتوان با اطمینان گفت که آنتی ویروس Dr.Web در حد بهترین‌ آنتی ویروس‌ها عمل می‌کند یا خیر.

اما اگر یک متخصص در زمینه آنتی ویروس هستید توانایی ها و امکانات دکتر وب را ستایش خواهید کرد. بیشک از تجربه استفاده از آن خوشحال خواهید بود. چراکه چیزهای زیادی در این برنامه وجود دارد که شما دوست خواهید داشت. شرکت در زمینه عرضه تکنیک‌ها و تکنولوژی های مورد استفاده‌اش بسیار شفافتر از بسیاری از دیگر شرکت‌های امنیتی عمل کرده است.


سخن پایانی پرولاین

دکتر وب یک آنتی ویروس جالب که چند تکنولوژی تکنیکی قدرتمند را ترکیب می کند تا از سیستم شما محافظت کند. این آنتی ویروس برای مبتدی ها مناسب نیست و ما امیدواریم بزودی نتایجی از ارزیابی آزمایشگاه‌های مستقل از این شرکت منتشر شود.

www.techradar.com

www.safetydetective.com

 

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سبد خرید شما خالیست!