همه‌چیز در رابطه با آنتی‌ویروس F-Secure

آنتی‌ویروس F-Secure
آنتی‌ویروس F-Secure

شما برای حفاظت از رایانه خود در برابر تهدیدات پیچیده و جدید، نیاز به یک تکنولوژی پیشرفته خواهید داشت. آنتی‌ویروس F-Secure سیستم شمارا در برابر ویروس‌ها، جاسوس‌ها، پیوست‌های ایمیل آلوده و دیگر بدافزارها محافظت می‌کند. به‌روزرسانی خودکار، ضمانت پاسخگویی مداوم، و سریع‌ترین محافظ در برابر تمامی تهدیدات جدید همگی از قابلیت هایی است که آنتی‌ویروس F-Secure در اختیار کاربران خود قرار می دهد. نصب و راه‌اندازی آنتی‌ویروس F-Secure بسیار راحت است و سرعت رایانه شمارا کاهش نمی‌دهد.

هر آنچه در بالا خواندید همگی اطلاعاتی در رابطه با آنتی‌ویروس F-Secure می‌باشد که البته توسط خود شرکت تولیدکننده این آنتی‌ویروس در سایت قرارگرفته است. ولی پرسش اصلی این است که آیا تمامی این ادعاها درست است؟ برای پاسخگویی به این سؤال نیاز به بررسی دقیق‌تری داریم. متن زیر تمامی جوانب این آنتی‌ویروس را موردبررسی قرار داده است. پس تا انتها همراه پرولاین باشید.

آنتی‌ویروس F-Secure در یک نگاه:

آنتی‌ویروس F-Secure کمترین میزان اعلان را دارد و درعین‌حال سطح بالایی از امنیت را ارائه می‌دهد. هزینه آن نیز در رنج متوسط مجموعه‌های امنیتی می‌باشد.

ازجمله ویژگی‌های خوب آنتی‌ویروس F-Secure که به‌عنوان امتیاز مثبت در نظر گرفته می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اعلان‌های بسیار کم
  • سطح بسیار بالای محافظت در برابر بدافزارها
  • ارتباط ساده و شفاف
  • سهولت در استفاده
  • قیمت پایین

ازجمله ویژگی‌های منفی این برنامه نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صدور مجوز برای دستگاه‌های محدود
  • امکان ایجاد خلل در سیستم‌های سطح متوسط در هنگام برگزاری
  • امکانات محدود
  • نداشتن گزینه انسداد URL
  • حداقل گزینه‌های پیکربندی

نظر ما بر آن است که F secure بسیار کاربر پسند بوده و بسیار عملکرد دقیقی دارد. اما باید توجه داشت که امکانات این برنامه به همین موارد ختم می‌شود.

ویژگی‌ها

اگر به آنتی‌ویروس‌هایی که سعی می‌کنند با ارائه ویژگی‌های اضافی نظر شمارا به خود جلب کنند عادت کرده‌اید، آنتی‌ویروس F-Secure شمارا شگفت‌زده خواهد کرد چراکه هیچ امکانات اضافی ندارد. در این برنامه چیزی فراتر از اسکن آنتی‌ویروس و لایه‌ها و تنظیمات مرتبط با امنیت مشاهده نخواهید کرد. کنسول اصلی آنتی‌ویروس F-Secure دو دکمه دارد. یکی اسکن ویروس و دیگری تنظیمات.

در صورت انتخاب دکمه اول F-Secure خیلی سریع شروع به اسکن می‌کند و هرگونه تهدید را از بین برده و یا نظر خود را در آخر اعلام می‌کند. انتخاب دکمه تنظیمات تعداد محدودی گزینه را به نمایش می‌گذارد.

کاربران باتجربه‌تر ممکن است به دلیل نبودن امکانات و کنترل‌ها متعجب شوند. آنتی‌ویروس F-Secure در کنسول اصلی هیچ‌گونه حق انتخابی برای شیوه های مختلف اسکن ندارد. برای مثال، اجرای اسکن سریع به‌صورت پیش‌فرض وجود ندارد. تنها گزینه اسکن کامل سیستم در منو وجود دارد. در این قسمت هیچ گزینه اسکن درایوهای ورودی وجود ندارد و نمی‌توانید نوع اسکن خاص خودتان را ایجاد کنید. و درحالی‌که رقبایی همچون Avast و یا Avira انبوهی از موارد ترفند اسکن‌های دستی و گزینه‌های پیکربندی دارند، آنتی‌ویروس F-Secure تنها دو مورد ساده برای انتخاب دارد: فقط اسکن فایل‌های تعریف شده و اسکن فایل‌های فشرده.

یکی از ویژگی‌های کوچک ولی ارزشمند در بین ویژگی‌های امنیتی F-Secure آن است که کنترل و دسترسی برنامه‌های غیرقابل اطمینان به پوشه‌ای که می‌خواهید محافظت شود را ممکن می‌سازد. این یک ویژگی منحصربه‌فرد و یا جدید نیست. دسترسی کنترل‌شده به فایل‌ها که در ویندوز 10 وجود دارد تقریباً همین کار را انجام می‌دهد، ولی همچنان این یک لایه اضافی از حفاظت ransomware-blocking می‌باشد.

درکل می‌توان گفت F-Secure وظیفه اصلی خود را به خوبی انجام می‌دهد، همچنین دقیق و کاربر پسند است. کمبود امکانات دیگر ازجمله URL blocking از موارد منفی می‌باشد و اگر می‌خواهید این کمبودهای عملکردی را جبران کنید و جای خالی‌شان را پرکنید باید برنامه‌های دیگری را اضافه نمایید. اما اگر با نبودش مشکلی ندارید این محصول می‌تواند انتخابی هوشمندانه برای شما باشد.

حفاظت

تست سریع ما نشان داد که آنتی‌ویروس F-Secure امنیت جامع و قابل‌اطمینانی دارد ولی برای درک کامل توانایی‌های این برنامه، در آزمایشگاهی به طور مستقل آن را بررسی کردیم.

آزمون‌های ماهانه مقایسه سطح حفاظتی آنتی‌ویروس‌ها، نشان می‌دهد که F-Secure نقش مهمی در محدود کردن بدافزارها دارد. آنتی‌ویروس F-Secure تقریباً 100 درصد از تهدیدات را مسدود می‌کند. البته تست انجام شده،  تعداد بالایی ثبت کاذب را نیز تایید کرده است که امتیاز را تا حدودی پایین می‌آورد.

برای مثال گزارش تابستان فوریه و جون 2018 چنین بود که آنتی‌ویروس F-Secure قادر است 100 درصد تهدیدات را در 5 آزمون متداول مسدود کند. این عملکرد عالی منجر به آن شد که F-Secure جایگاه دوم را بین 18 مدعی دیگر به دست بیاورد. اما همچنین 111 شناسایی کاذب نیز در طول تست ثبت شد. این درحالی‌ است که Bitdifender که جایگاه سوم را به دست آورد فقط دو شناسایی کاذب را ثبت کرد و Kaspersky هم که در رده چهارم قرار گرفت تنها یک شناسایی کاذب داشت.

یک مجموعه آنتی‌ویروس با کیفیت باید بدون کم کردن سرعت کامپیوتر شما وظیفه‌اش را انجام دهد. گزارش عملکرد محصولات امنیتی در نوامبر سال 2018 نرم‌افزار PassMark مقایسه‌ای دقیق بین 15 برنامه امنیتی برتر ارائه داد. در این بررسی آنتی‌ویروس F-Secure دقیقاً در میانه‌ترین جای ممکن یعنی جایگاه هشتم قرار گرفت. اما این موضوع نشان می‌دهد که تأثیر عملکرد موضوع مهمی نیست. در نظر داشته باشید که این آزمون از آنتی‌ویروس باکیفیت F-Secure استفاده کرده است. آنتی‌ویروس F-Secure بسیار کم‌حجم است و عملکرد رایانه شما را کند نمی‌کند.

راه‌اندازی و نصب

آنتی‌ویروس F-Secure یک دوره آزمایشی 30 روزه ارائه می‌دهد که البته کارخانه دسترسی به این امتیاز را تا حدودی سخت کرده است. شما نمی‌توانید این برنامه را دانلود کنید مگر اینکه در ابتدا ایمیل خود را وارد کنید. سپس شرکت یک ایمیل که حاوی لینک تأیید می‌باشد برای شما می‌فرستد. درصورتی‌که روی لینک کلیک کنید صفحه دیگری برای شما باز می‌شود که خبر از ارسال ایمیلی دیگر می‌دهد که حاوی مجوز و لینک دانلود می‌باشد. یکی از کاربران محصول اظهار داشته است که با وجود آنکه ایمیل دوم خیلی سریع به دستشان رسید ولی لینکی در آن وجود نداشته است. در ابتدا مجوز نامعتبر شناخته‌شده ولی بعد نصب کننده خود تغییر حالت داده و سریع و بدون مسئله دیگری شروع به کار کرده است. به گفته کاربر، مراحل بعدی بسیار ساده و سریع صورت گرفته است.

پوشه برنامه نیز حاوی 700 مگابایت فایل‌های پشتیبانی بوده است. البته نکته مهم آن بوده که این آنتی‌ویروس علاوه بر موتور خود موتور Bitdifender را نیز شامل می‌شود. طبق گفته کاربران، آنتی‌ویروس F-Secure کارآمد بوده و بسیار دقیق عمل می‌کند و داشتن دو موتور هم‌زمان ویژگی خوبی می‌باشد.

جمع‌بندی

نرم افزار امنیتی F-Secure suit ، آنتی‌ویروسی با عملکرد خوب است. ویژگی‌های عملکردی آن منحصربه فردهستند، اگرچه می‌توانند بهتر نیز باشند. قیمت آنتی‌ویروس‌های F-Secure نسبت به باقی برنامه‌ها تا حدودی بالاتر است و به این دلیل است که اکثر آنتی‌ویروس‌ها مجوز 10 دستگاه را صادر می‌کنند یا به اصطلاح  امکان share با تعداد بالا در آن ها باز است. درحالی‌که آنتی‌ویروس F-Secure باقیمت 110 دلاری خود تنها مجوز 7 سیستم را صادر می‌کند. در کل می‌توان گفت آنتی‌ویروس F-Secure برای اکثر افراد کارآمد است به‌جز برای کسی که بر روی یک سیستم سطح متوسط مشغول به کارهای رسانه‌ای سنگین می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products