گوگل دوست! دشمن! یا هر دو؟

علی‌رغم تمام نگرانی‌های موجود در ارتباط با حریم خصوصی کاربران اینترنتی،گوگل همچنان یک برند دوست داشتنی است که همه به آن خو کرده اند.

حریم خصوصی در گوگل

زندگی ما پیوند محکمی با گوگل و ابزارها و افزونه های آن دارد. کاربران از خدمات Gmail، Google Calendar، Google+، Google Maps، Chrome، Google Earth، Chromebooks، Nexus7 و … بهره می برند و می توان به جرات ادعا کرد تصور زندگی بدون این ابزارها برای ما غیر ممکن شده است. به تازگی هم گوگل به بازار تجهیزات جانبی و وسایل دیجیتال ورود کرده و با استقبال خوبی هم روبه رو شده است.

من شخصا به تولیدات الکترونیکی گوگل بسیار علاقه مندم و روز به روز استفاده ام از آنها بیشتر می شود. سری گوشی های این برند هم که کیفیت و قابلیت های فوق العاده ای دارند.

با وجود این واقعیت که گوگل هرگز به من و شما نمی گوید که:

  • آژانس امنیت ملی (NSA) به ایمیل، مرورگر و سایر فعالیت های ما اجازه دسترسی دارد
  • تمام کلید واژه های جست و جو شده ما را ثبت و تحلیل می کند
  • از این طریق کاوش های ما تبلیغاتی را که در صفحات وب برایمان به نمایش می گذارد مدیریت می کند
  • از ویژگی‌های مکان یاب خود در نرم‌افزار Maps Google استفاده می کند تا مکان فعلی و مقاصد ما را شناسایی کند
  • پاسخ ها و مطالبی را به من نشان می دهد که به نظرش به فکر ما جریان می دهد
  • بررسی می کند که از چه نرم افزارها و سخت افزارهایی استفاده می کنیم
  • و بسیاری موارد شناخته و ناشناخته دیگر

باز هم محبوبیت این مرورگر روز به روز بیشتر می شود.

حتی اگر گوگل تصمیم بگیرد موتور جستجوی جداگانه ای برای کشور چین ایجاد کند تا به سیاستمداران آن اجازه دهد که تنها داستان های کمونیستی که خود می خواهند را برای مردم روایت کنند و از به گفته خودشان “نفاق جامعه” جلوگیری کنند؛ باز هم گوگل محبوب همگان می باشد. به عبارت دیگر، در واقع ما اکثر ایرادات و خطرات استفاده از گوگل را می دانیم ولی باز هم با یک دید مثبت از آن استفاده می کنیم. زیرا به عقیده اکثر ما آسیب هایی که از گوگل به کاربران می رسد در برابر مزیت ها این موتور جست و جو اصلا به چشم نمی آید و قابل اغماض است.

از سوی دیگر این دیدگاه اندکی کوته بینانه است و تنها بر روی خدمات امروزی گوگل تمرکز دارد. در آن به خطرات و آسیب های منفی که ادامه روند فعلی برای کاربران به وجود می آورد اصلا توجه نمی شود. آینده ای که روند فعلی فعالیت گوگل به آن منتهی می شود بسیار ترسناک است. برای درک بهتر اهمیت موضوع بد نیست که رمان the circle نوشته دیو اگرز رو بخونید.

قهرمان این داستان زنی جوان (اما واتسون) است که در یک شرکت بسیار محبوب تکنولوژی محور به نام “Circle” مشغول به کار است (circle در حقیقت به طور ناملموس اشاره به کمپانی گوگل دارد).  او به سرعت مراتب ترقی را در این شرکت می پیماید اما ناگهان خود را در یک وضعیت خطرناک گرفتار میبیند.

این رمان یا فیلم به این صورت است که یک کارمند جوان تکنولوژی (اما واتسون) شغلی در یک شرکت قدرتمند اینترنتی دریافت می‌کند و به سرعت در این شرکت به مدارج بالا دست پیدا می‌کند. او با فرهنگ سازمانی آن کمپانی آلوده می شود و به زودی خودش را در یک وضعیت خطرناک در بحث حریم خصوصی، آزادی و نظارت می‌بیند. او متوجه می‌شود که تصمیمات و اعمال او در این منصب چه تأثیری بر آینده بشریت خواهد داشت. نقش اصلی فیلم به تدریج با رسانه های اجتماعی مرتبط می شود و تصمیم می گیرد که تغییری در فرهنگ سازمانی موجود ایجاد کند. او تلاش می کند که در سازمان خود شفاف سازی انجام دهد و اجازه دهد عموم مردم از روند فعالیت کمپانی circle اطلاع یابند و درباره آن اظهار نظر کنند.

تلاش برای شفافیت کامل، تا جایی پیش می رود که شعارهای جدیدی را در جامعه شکل می دهد. شعارهایی همچون: به «حریم خصوصی به سرقت رفته است» و «دیگر امنیت دروغی بیش نیست»

واقعیت این است که رمان یا فیلم “circle” بر اساس موجودیت Google ساخته شده است. حتی این داستان شامل یک عکس از محوطه شرکت گوگل می باشد. آنچه که واضح نیست این است که گوگل قصد دارد ما را به همان مسیری هدایت کند که شرکت مذکور در این رمان تخیلی به تصویر می‌کشد یا خیر!؟

مدیریت ارشد فیلم مذکور یک فرد منزوی، و یک تاجر سرسخت نشان داده می شود که حرکت به سمت شفافیت کامل را فقط به عنوان حرکتی برای افزایش قدرت و سودآوری میبیند. مردم مجذوب خدمات و امکاناتی می شوند که این تکنولوژی برای آنها بهارمغان آورده و از واقعیات چشم پوشیده اند.

این فیلم می تواند فضایی نزدیک به آینده ای نه چندان دور را برای ما به نمایش بگذارد. اکنون سوالی که مطرح می شود این است که گوگل با ما سازگاری دارد یا نه؟ برای ما واقعا سودمند است یا نه؟ گوگل دوست است یا نه؟

عده ای از مردم از اکثر محصولات Google استفاده نمی کند، زیرا فکر می کنند که گوگل در ازای خدماتی که ارائه می دهد دسترسی ها و مجوزهای زیادی را ازکاربر تقاضا می کند.

با همه این مسائل من مخالف این جمله هستم زیرا استفاده شما از “سرویس‌های مکان یاب” بر روی گوشی هوشمند و در ماشین شما و همچنین سوابق EZPass به مردم می‌گوید که کجا هستید. اداره امنیت ملی، اف بی آی و خدمات پستی ایالات‌متحده فعالیت‌های نظارتی را انجام می‌دهند که پروفایل بسیار کاملی از شما را تشکیل می‌دهند. منظورم این است که اگر گوگل در ازای ارائه این حجم خدمات کمی هم کنجکاوی کند چه اهمیتی دارد؟

نظر شما در این مورد چیست؟

من کارشناس حسابداری شرکت پرولاین هستم.به علت علاقه زیاد در جستجو و ترجمه مقالات انگلیسی این تخصص را با توجه به اهداف شرکت که جذب مشتری از راه دیجیتال مارکتینگ و حذف واسطه ها می باشد انتخاب کرده ام.

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سبد خرید شما خالیست!