چگونه کسب و کارها امنیت اطلاعات مشتریان را تامین می کنند؟

چگونه امنیت اطلاعات مشتریان در محیط کسب و کار ایمن سازی می شود؟

امنیت اطلاعات

کسب‌وکارها با توجه به مقررات سخت‌تر و انتظارات بالاتر مشتریان که امروزه بر آن‌ها تحمیل شده است نمی‌توانند در مورد امنیت اطلاعات رضایت کامل داشته باشند.

حتی اگر شما اقداماتی را برای حفاظت و اطمینان از امنیت اطلاعات انجام دهید، چگونه می‌توانید مطمئن شوید که همیشه از آسیب ویروس‌ها در امان هستید؟

در اینجا ما برخی از تاکتیک‌های استفاده‌شده توسط مجرمان سایبری که برای استخراج داده‌ها از کسب‌وکار و گام‌هایی که می‌توان برای جلوگیری از نقض شدن رخ داد، توضیح می‌دهیم.

تهدیدهای مشترک

خطراتی که امنیت اطلاعات مشتریان را در محیط کسب‌وکار مدرن تهدید می‌کنند، چندوجهی و پیچیده هستند و راحتی و انعطاف‌پذیری ذخیره‌سازی اطلاعات را به‌صورت دیجیتالی توسط یک‌رشته آسیب‌پذیری بالقوه جبران می‌کنند.

برنامه‌های تبلیغاتی و ایمیل‌های اسپم و جعلی به‌طور خاص به‌عنوان وسیله‌ای برای سرقت داده‌ها استفاده می‌شوند. زیرا آن‌ها بر امکان اشتباهات انسانی به‌جای تلاش برای واژگون کردن سیستم‌های امنیتی پیچیده، تکیه‌دارند.

مسائل مرتبط با کارکنان بیشتر به علت سرقت و خطاهای کلی ایجاد می‌شود که می‌تواند منجر به انتشار ناخواسته ویروس‌ها شود.

به این مثال توجه کنید:

هنگامی‌که گوشی هوشمند شخصی کارمندی، برای دسترسی به داده‌ها یا ذخیره اطلاعات مشتری استفاده می‌شود، به یک نقطه آسیب‌پذیری شدید تبدیل می‌گردد. به‌علاوه ممکن است حاوی برنامه‌های مخرب نیز باشد. این برنامه‌های مخرب توسط کسب‌وکارها موردبررسی و تأیید قرار نمی‌گیرد. این‌گونه، داده‌های مشتری در معرض خطر قرارگرفته و اهمیت تصویب احتیاط‌های لازم را در هنگام پذیرش سیاست‌های) BYOD مخفف Bring Your Own Device است) و وضعیتی را توصیف می‌کند که کارمندان تمایل دارند دستگاه‌های سیار شخصی خود مثل موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و… را در محل کارشان داشته باشند و از آن‌ها برای دسترسی به منابع مخصوص شرکت مانند ایمیل، فایل سرور و پایگاه داده‌ها استفاده کنند.

راه‌حل‌های مؤثر

چند نمونه از نرم‌افزارهایی که از خطرات ناشی از به سرقت رفتن اطلاعات خصوصی جلوگیری می‌کنند عبارت‌اند از:

دیوار آتش (firewall)

اولین گزینه برای دفاع در برابر ویروس‌ها و افزایش امنیت اطلاعات مشتریان، یک دیوار آتش است که برای حفظ جریان ترافیک قانونی در داخل و خارج از شبکه کاری شما طراحی شده است.

یک دیوار آتش باید به‌گونه‌ای باشد که تمامی اطلاعات ذخیره‌شده را از ویروس‌ها دور نگه دارد. خصوصاً برای کسب‌وکارهای کوچک، این می‌تواند یک گزینه مقرون‌به‌صرفه باشد که به دلیل فقدان منابع و تخصیص سخت‌افزار سایت ایجاد می‌شود.

رمزنگاری

توجه داشته باشید هرجایی که داده‌های مشتری خود را ذخیره می‌کنید، حصول اطمینان از رمزگذاری آن بسیار مهم است. صرف‌نظر از تهدیداتی که با آن مواجه هستید، بدون رمزگذاری، اطلاعات ممکن است از بین برود، تجزیه‌وتحلیل شود و مورد حملات افراد خاطی قرار گیرد که هزینه بسیار بالایی برای شرکت شما ایجاد می‌کند.

اشتراک داده‌هایتان را محدود کنید

یکی دیگر از گام‌های کلیدی، مخصوصاً در اجرای GDPR (مخفف عبارت General Data Protection Regulation به معنی مقررات محافظت از داده‌های عمومی است) جمع‌آوری و نگهداری اطلاعات مشتری است که برای یک هدف مشروع و خاص موردنیاز است.

تهدیدهای داخلی

برنامه‌ریزی‌شده باشد یا غیرعمدی، درهرصورت کارکنان باعث ایجاد یک تهدید در سیستم می‌شوند. کارکنان ممکن است تلاش کنند اطلاعات مشتری را بر روی رسانه‌های قابل جابجایی بارگیری کنند یا آن را به یک حساب شخصی ایمیل کنند.

علاوه بر این، آن‌ها ممکن است نرم‌افزار فیشینگ را بر روی یک رایانه راه‌اندازی کنند. توجه به تهدیدات داخلی بسیار مهم است و با این کار شما باید نرم‌افزاری را در اختیار داشته باشید که باعث ایجاد امنیت شود.

با توجه به اینکه ما روزانه با ایمیل و اینترنت سروکار داریم، استفاده ایمن از اینترنت و ایمیل مهم است و توصیه می‌شود که لیستی از برنامه‌های مجاز را که کارکنان می‌توانند در سیستم‌های خود نصب کنند پیاده‌سازی کنند.

آموزش

با توجه به این نکته، آموزش در هر سازمان برای اطمینان از ایمنی اطلاعات مشتری شما نقش مهمی دارد. کارکنان باید بدانند چگونه می‌توانند به محافظت از داده‌ها کمک کنند و به همین دلیل اقدامات خاصی در این زمینه صورت گرفته است. آموزش مناسب اغلب نادیده گرفته می‌شود، بنابراین مطمئن شوید که شما به‌طور مرتب سیاست‌های خود را به‌روز می‌کنید و این را به‌صورت داخلی به اشتراک می‌گذارید.

آزمایش نفوذ

حتی بعدازاینکه راه‌حل‌هایی برای ایمن نگه‌داشتن داده‌های مشتری پیدا کردید، چطور می‌توانید مطمئن باشید که آن‌ها زمانی که یک حمله رخ می‌دهد، عمل می‌کنند؟

اینجاست که آزمایش نفوذ به اجرا درمی‌آید. یک مدل از هک اخلاقی توسط متخصصان باتجربه و معتبر انجام می‌شود که قادر خواهد بود محدودیت‌های هرگونه سیستم‌ و استراتژی‌های امنیتی را تست کند تا ببینند آیا آن‌ها به همان اندازه که انتظار می‌رود ایمن هستند یا خیر. آزمایش نفوذ می‌تواند در همه زمینه های امنیت اطلاعات از طریقنفوذ کنترل‌شده زیرساخت‌های شبکه کسب‌وکار شمارا بررسی کند.

من کارشناس حسابداری شرکت پرولاین هستم.به علت علاقه زیاد در جستجو و ترجمه مقالات انگلیسی این تخصص را با توجه به اهداف شرکت که جذب مشتری از راه دیجیتال مارکتینگ و حذف واسطه ها می باشد انتخاب کرده ام.

One comment on “چگونه کسب و کارها امنیت اطلاعات مشتریان را تامین می کنند؟”

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products