چگونگی حفاظت اطلاعات حذف‌شده از دست هکرها

آیا اطلاعات حذف‌شده ما قابل بازیابی است؟

حفاظت داده ها

تا به حال به این فکر کرده اید که اطلاعات حذف‌شده تان می توانند دست مایه ای برای اخاذی و سوءاستفاده از شما باشند؟! امروزه هر چیزی از خرید گرفته تا بانکداری، کار، سازمان‌دهی، تحقیق، سرگرمی و … از طریق یک دستگاه الکترونیکی انجام می‌شود. پرواضح است که هیچ‌کدام از ما تمایلی نداریم که اطلاعات مهم ما با بقیه جهان به اشتراک گذاشته شود. اینجاست که ضرورت امنیت الکترونیکی احساس می‌گردد. صرف‌نظر از حفاظت از رمز عبور و رمزگذاری ها، یک‌راه معمول برای این‌که اطلاعاتمان دست کسی نیفتد این است که خودمان با زدن گزینه DELETE اقدام به حذف اطلاعاتمان می‌کنیم. اما آیا می‌دانستید که حذف فایل‌ها از هارددیسک شما، یا ایمیل‌ها و محتوای وب از طریق مرورگر، منجر به حذف کامل اطلاعات نمی‌شود؟

برای فایل‌های حذف‌شده چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

ابزارهای قابل استفاده برای بازیابی داده‌های حذف‌شده در سطوح مختلفی موجود هستند. بعضی از آن‌ها، مانند ابزارهای رایانه‌ای قانونی، توسط دولت و سازمان‌های اجرای قانون برای تحقیق استفاده می‌شود. و برخی دیگر توسط هکرها برای دسترسی به اطلاعات حساس مورداستفاده قرار می‌گیرند، که موجب آسیب و سرقت اطلاعات می‌شود.
همه می‌دانند زمانی که شما یک فایل را بر روی رایانه خود حذف می‌کنید، بعد از حذف به سطل زباله می‌رود. اما حتی اگر پوشه سطل زباله را خالی کنید، این اطلاعات حذف‌شده هنوز هم در رایانه شما جای دارند. کجا؟ آن اطلاعات روی هارد درایو باقی می‌مانند.
ویندوز (و دیگر سیستم‌عامل‌ها) از طریق “اشاره‌گرها” جای فایل‌ها را روی هارد درایو می‌دانند. هر فایل و فولدر روی هارد شما دارای یک اشاره‌گر است که ابتدا و انتهای دیتای فایل را به ویندوز می‌گوید. زمانی که شما یک فایل را حذف می‌کنید، تنها “اشاره‌گرها” هستند که حذف می شوند. این اشاره‌گرها به شما این امکان را می‌دهند که آدرس محل حافظه‌ای که اطلاعات فایل شما در آن ذخیره‌شده است را بدانید. با حذف اشاره‌گرها فقط این آدرس محل حافظه پاک‌شده است. داده‌های واقعی هنوز روی هارد ذخیره هستند و تا زمانی که هنوز اطلاعاتی روی هارد نوشته‌نشده است آن اطلاعات قابل بازیابی هستند. و چندراه ساده برای دسترسی به آن‌ها وجود دارد. نرم‌افزار ریکاوری فایل می‌تواند هارد درایو را برای این فایل‌های حذف‌شده اسکن کرده و آن‌ها را برگرداند. اگر فایل تااندازه‌ای بازنویسی شده باشد، نرم‌افزار ریکاوری می‌تواند فقط بخشی از دیتا را بازیابی کند. اگر یک هکر دسترسی راه دور به هارد شمارا به دست آورد می‌تواند اطلاعات حذف‌شده شمارا بازیابی کند.

حفاظت از اطلاعات حذف‌شده شما

اگر تصمیم داشتید که اطلاعات خود را به طور کامل پاک‌ کنید می‌توانید از یک برنامه پاک‌کننده استفاده کنید که “اسکراب” یا تمام فضاهای داده‌های استفاده‌نشده را روی دیسک سخت خود که فایل‌های حذف‌شده آن‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد رونویسی کند.
چندین برنامه رایگان وجود دارد که می‌تواند این کار را انجام دهد. برخی از محبوب‌ترین‌ها عبارت‌اند از: CCleaner، Spybot Search & Destroy، Eraser BleachBit
برای جلوگیری از سرقت و اقدامات احتیاطی درصورتی‌که گوشی شما به سرقت رفته باشد، اطمینان حاصل کنید که تلفن خود را با یک رمز عبور قوی قفل کرده و از قابلیت پاک کردن از راه دور استفاده کنید به‌طوری‌که در صورت لزوم، شما می‌توانید محتویات هارددیسک گوشی خود را از هر کامپیوتری پاک‌کنید.

سرپرست تحقیق و توسعه بازار و یکی از اعضای تیم دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین. تیپ شخصیتی ENTJ ، نتیجه گرا، علاقه مند به بورس و بازار های مالی

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products