راهنمای اینستاگرام برای والدین

والدین چه چیزی در ارتباط با اینستاگرام باید بدانند؟

راهنمای اینستاگرام

 

بعد از فیس‌بوک، اینستاگرام معروف‌ترین و پرکاربردترین شبکه‌‌ی اجتماعی در دنیاست. این شبکه مخصوصا در بین جوانترها که آن را با عکس‌های خود، دوستان و غذاهایشان عکس باران می‌کنند بسیار محبوب است. بالاخره زمانی فرا می‌رسد که فرزند نوجوان شما به شما از ایجاد یک پروفایل کاربری در اینستاگرام خبر می‌دهد. و یا حداقل اپلیکیشن آن را در گوشی خود نصب می‌کند. شاید شما از اینکه فرزندتان عکس‌هایش را در معرض دید عموم قرار دهد، راضی نباشید. اما برای آنها بدترین اتفاق ممکن عکس‌های خجالت‌آوری است که ممکن است شما در روز تولد بیست و یک سالگیشان روی کیک تولد بگذارید. داشتن یک حساب اینستاگرام برای بسیاری از نوجوانان و جوانان امروزی در حد داشتن یک گوشی هوشمند، حیاتی و مهم است. بنابراین از اینکه دارای چنین حسابی باشند، تعجب نکنید. 

 


برای ایجاد آمادگی برای سیل عکس‌های سلفی، ما راهنمایی را برای تمام ابعاد مختلف اینستاگرام اماده کرده‌ایم تا شما بتوانید براحتی با فرزندتان در این باره صحبت کرده و قوانینی را برای آنها وضع کنید. در ادامه راهنمای اینستاگرام با پرولاین همراه باشید.

نحوه‌ی ساختن یک حساب اینستاگرام

اصولا  کاربران اینستاگرام باید 13 سال به بالا باشند. اما بسیاری از کوکان در سنین کمتر هم اینستاگرام دارند. در بهترین حالت فرزند شما باید قبل از ایجاد یک حساب کاربری در اینستاگرام از شما اجازه بگیرد. ولی بیشتر کودکان بدون اطلاع دادن به والدینشان اپلیکیشن آن را دانلود و نصب می‌کنند.

     نوجوانان، ساکنان بومی اینترنت تلقی می‌شوند. بنابراین انقدر آگاهی دارند که با شما همراه شوند. احتیاط و نظارت از راه دور را کنار بگذارید و اسم آنها را در گوگل و یا خود اینستاگرام جستجو کنید. و یا مستقیما از خودشان بپرسید. اگر سن فرزندتان از حد مشخص شده کمتر است ولی دلش می‌خواهد که اینستاگرام داشته باشد و شما نیز  مطمئنید که فرزندتان مسئولیت‌پذیر است، می‌توانید به وی در ساختن پروفایل اینستاگرامش کمک کنید.

     مراحل ساختن یک حساب اینستاگرام طوری طراحی شده تا بسیار ساده و روان باشد. برای ثبت نام، تنها چیزی که نیاز دارید یک دستگاه هوشمند و یک آدرس ایمیل است. در ادامه راهنمای اینستاگرام برای شما توضیح داده میشود.

بعد از دانلود و نصب اپلیکیشن اینستاگرام برای ثبت نام، از شما یک آدرس ایمیل خواسته می‌شود.

 بعد از آن باید یک نام/نام کاربری انتخاب کنید. اگر فرزندتان میخواهد از نام کاربری عجیبی مثل justinbieber4eva استفاده کند، به وی خرده نگیرید. بگذارید علایق و سلایقش را هرطور می‌خواهد به کار ببرد.

 در نهایت باید یک رمز عبور مشخص کنید. اگر قرار نیست رمز عبورش را بدانید، اهمیت انتخاب یک رمز عبور ایمن و هشدارهای امنیتی را به فرزندتان گوشزد کنید. به وی بگویید که نباید رمزش را به کسی بدهد. حتی بچه‌هایی که متخصص امور تکنیکی محسوب می‌شوند نیز گاهی اوقات در اثر حواس‌پرتی هشدارهای ایمنی را جدی نمی‌گیرند.

     در مورد جوانترها بهتر است به شرطی در ساختن حساب اینستاگرام به آنها کمک کنید، که رمز عبورشان را بدانید. داشتن این پایه‌ی اعتماد بعدها کمک می‌کند که اگر مشکلی پیش آمد راحت‌تر و زودتر به سراغ شما بیاید.

     حالا دیگر فرزندتان دارای یک حساب اینستاگرام است و باید یک عکس پروفایل برای خودش انتخاب کند. برای وی مشخص کنید که چه نوع عکس‌هایی را نباید بگذارد. مثلا عکس‌هایی با ژست‌های خاص و یا حرکات نامناسب. انتظار اوقات تلخی و ناآرامی را داشته باشید. ولی بر روی حرفتان پافشاری کنید و از همان ابتدای کار قاطع باشید.

قدم آخر ارسال مشترکین تلفن یا فیس‌بوک است. البته اگر حساب اینستاگرام داشته‌باشند.

اینستاگرام به چه دردی می‌خورد؟

در این بخش از راهنمای اینستاگرام برای شما کاربرد اصلی این نرم افزار را میگوییم.

     اینستاگرام محیطی برای به اشتراک‌گذاری عکس و فیلم است که با سایر شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و توییتر هم در ارتباط است. شما می‌توانید در اینستاگرام یا از خودتان گرفته و یا عکسی قدیمی را از حافظه‌ی موبایلتان آپلود (بارگذاری) کرده و به اشتراک بگذارید.

     همه چیز بر می‌گردد به فیلترهای بهبود عکس‌ها. این فیلترها می‌توانند در یک لحظه، به یک عکس معمولی حال و هوای دوران قدیم را بدهند و یا یک عکس خسته‌کننده در کنار دریا را تبدیل به عکس‌های مجلل بروشورها کنند. می‌توان با استفاده از گزینه‌ی تغییر زاویه دید (tilt-shift ) تمرکز عکس را تغییر داده و یا با فیلتر لوکس (lux effect ) رنگ‌ها را تقویت کرد.

     جذابیت اینستاگرام در سادگی و اینکه عکس‌های شما را در لحظه زیباتر می‌کند نهفته است. اینستاگرام همچنین اجازه‌ی انتشار ویدیوهای بین 3 تا 15 ثانیه را می‌دهد. کاربران می‌توانند یک ویدیو ارسال کنند و یا چند کلیپ را بصورت یک ویدیو به هم بچسبانند. نیازی به گفتن نیست که می‌توانید از فیلترها هم استفاده کنید.

     در واقع اینستاگرام بیشتر محلی برای به اشتراک‌گذ‌اری های جمعی است. ارسال عکس بدون دریافت نظرات دیگران و یا آشنا شدن با افراد جدید و یا حتی تگ کردن (نشان کردن) دوستان، لطفی ندارد. شما حتی می‌توانید نام یک نفر را در زیر یک پست ذکر کنید (منشن کنید) و وی از آن باخبر می‌شود. این قسمت در واقع بیشتر از سایر قسمت‌های اینستاگرام مورد علاقه‌ی جوانان است.

     بسیاری از کاربران عکس‌های خودشان را به اشتراک نمی‌گذارند و فقط عکس‌های سایر کاربران و یا هشتگ‌های (یک سیستم طبقه‌بندی برای عکس‌ها) خاصی را دنبال می‌کنند و فقط آنها را لایک کرده و به اشتراک می‌گذارند.

خدمات پایه‌ی اینستاگرام

در ادامه راهنمای اینستاگرام به خدماتی که اینستاگرام به کاربران خود میدهد میپردازیم.

لایک کردن:  عنوانش مورد مصرفش را توضیح می‌دهد. اگر قبلا در سایر شبکه‌های اجتماعی حساب داشته‌اید می‌دانید که چه کاربردی دارد. هرکسی می‌تواند یک عکس یا ویدیو را که به صورت عمومی منتشر شده است، لایک کند. اگر یک عکس بصورت ناگهانی از حساب فرزندتان پاک شود، احتمالا به اندازه‌ی کافی لایک نشده‌است.

لایک در اینستاگرام مصداق این چیستان است: اگر درختی در جنگل بیوفتد آیا کسی از افتادن آن باخبر می‌شود؟ اگر فرزند شا یک سلفی نیمرخ از خودش ارسال کند ولی کسی آن را لایک نکند، از کجا می‌توان فهمید که چنین عکسی اصلا وجود دارد؟

دایرکت: دایرکت این امکان را به فرزندتان می‌دهد تا با سایر کاربران به صورت خصوصی صحبت کند. قسمت نگران‌کننده‌ی این ابزار این است که وی می‌تواند عکس و فیلم برای غریبه‌ها بفرستد.

احتمالا فرزندتان فقط با دوستانش صحبت می‌کند اما شما حتما تاکید کنید که هر عکس و فیلمی که به اشتراک می‌گذارد، دیگر جنبه‌ی خصوصی نداشته و در مورد به کار بردن احتیاط حین صحبت با غریبه‌ها نیز حتما هشدار بدهید. عکس‌ها و فیلم‌ها در دست افراد اشتباه می‌توانند خطرناک باشند.

هشتگ: استفاده از هشتگ، محتوای ارسالی شما را قابل جستجو کرده و نظر سایر کاربران را نیز جلب می‌کند. اگر فرزندتان هر پست را با تعداد زیادی هشتگ پر می‌کند اصلا تعجب نکنید. هشتگ‌هایی مثل #سلفی ، #حرف_دیگری_ندارم ، #لایک_بشه، #فالو-بشه   و …. مشکل این‌جاست که این هشتگ‌ها می‌توانند موجب جلب نظر تبهکاران اینترنتی و سایر افراد مشکوک شود. بنابراین از فرزندتان بخواهید که از هشتگ‌های ناهنجار و تحریک‌کننده استفاده نکند.

فالوور( دنبال‌کننده): بیشتر جوانان، دوستانشان و سایر افرادی را که می‌شناسند، دنبال می‌کنند. بعضی‌ها هم افراد مشهور را دنبال‌می‌کنند. برای بعضی از کاربران داشتن تعداد زیادی دنبال‌کننده اهمیت خاصی ندارد ولی برای دیگران جمع‌کردن تعداد بسیار زیادی دنبال کننده، بسیار بسیار مهم است.

بعضی از جوانان ممکن است هزاران دنبال‌کننده داشته باشند و از هشتگ‌هایی مثل#فالو=فالوبک  و یا #follow for follow  استفاده کنند. در حالت کلی این قضیه اشکال ندارد؛ اما ممکن است توجه کاربرانی با سوء نیت را نیز جلب کند.

محیط اینستاگرام چقدر خصوصی است؟

در ادامه راهنمای اینستاگرام میزان امنیت و توجه به حریم خصوصی در این نرم افزار مورد بحث قرار میگیرد.

     به صورت پیش‌فرض؛ همه می‌توانند عکس‌های حساب فرزندتان را ببینند. برای بچه‌های جوانتر شاید بخواهید نوع حسابشان را به شخصی تغییر دهید. در این صورت کسی نمی‌تواند آن عکس‌ها را ببیند مگر اینکه درخواستش توسط فرزندتان قبول شده باشد.

برای شخصی کردن یک حساب اینستاگرام باید مراحل زیر را طی کنید:

  • حسابتان را در گوشی موبایل و یا سایر سیستم‌ها باز کنید.
  • روی گزینه‌ی تنظیمات (settings) کلیک کند و منوی امکانات مانند عکس زیر باز می‌شود.
  • دکمه‌ی “حساب شخصی” را به سمت راست بکشید.

    فرزندان سن بالاتر از اینکه حسابشان شخصی شود، راضی نخواهند بود چون این کار جلوی افزایش نجومی تعداد دنبال‌کننده‌هایشان را میگیرد.

چیز دیگری که باید حسابی حواستان را به آن جمع کنید، گزینه‌‌ی “افزودن نقشه به عکس” در آخرین مراحل ارسال عکس است. این گزینه عکس‌ها را به نقشه‌ای متصل می‌کند که از طریق پروفایل قابل مشاهده‌است.

خاموش کردن این گزینه موجب می‌شود تا دیگران محل‌های رفت و آمد فرزندتان را نبینند. اینکه مردم  می‌توانند حجم زیادی از اطلاعات را نادانسته در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند، حیرت‌انگیز است.

     برای نوجوانان بهتر است که از عکس‌های پروفایل نامشخص استفاده کرده و اطلاعات شخصی کمتری در پروفایلشان بگذارند. اگر عکسی از خانه و نام محله‌ای که در آن زندگی می‌کنید را به اشتراک بگذارند، یافتن‌ آدرس دقیق خانه‌تان به نبوغ خاصی نیاز ندارد.

نکات و ترفندهایی برای حفظ ایمنی:

در ادامه راهنمای اینستاگرام نکاتی را برای شما آموزش میدهیم که آشنایی با آنها امنیت فرزندتان را تضمین خواهد کرد.

  • اگر بنشینید و برای فرزندتان درباره‌ی ریسک‌ها و خطرات استفاده از شبکه‌های اجتماعی توضیح بدهید، وی نیز آگاه و محتاط می‌شود. نیازی نیست تا او را از اینترنت بترسانید. فقط در مورد نکات ایمنی، خطر غریبه‌ها و امکان آزار و اذیت اینترنتی و نتیجه‌ی نامطبوع اشتراک بیش از حد اطلاعات با او صحبت کنید.
  • بد نیست اگر کسانی را که فرزندتان دنبال‌می‌کند چک کنید و در بیشتر موارد این افراد، بازیگران و خواننده‌های مشهور و یا دوستانشان هستند ولی مواظب صفحاتی که محتوای نامناسب به اشتراک می‌گذارند و یا مشکوک هستند، باشید.
  • فرزندتان را در اینستاگرام دنبال کنید. حتی اگر بخاطرش مجبور شوید یک حساب جدید باز کنید. این‌گونه می‌توانید سر از کارش در بیاورید و اگر مورد مشکوکی مشاهده‌کردید، مداخله کنید. ولی حواستان به خط قرمزها و حریم فرزندتان باشد. بیشتر بچه‌ها از اینکه پستشان را لایک کنید و یا حتی زیر پستشان نظر بدهید، چندان خشنود نخواهند شد.
  • با رعایت نکات راهنمای اینستاگرام مطمئن شوید که فرزندتان میداند که اگر مورد اذیت قرار گرفته و یا با محتوای ناهنجاری روبرو شود، می‌تواند نزد شما بیاید. تهدید به بستن حسابش فقط موجب دورتر شدن وی از شما شده و باعث می‌شود اگر هم واقعا مشکلی پیش آمد به سراغ شما نیاید. بنابراین با آغوش باز و حمایت با او برخورد کنید.

سخن آخر پرولاین

در پایان راهنمای اینستاگرام نکاتی برای شما والدین عزیز یادآوری میشود که توجه به آنها بسیار به حفظ امنیت شما و فرزندانتان کمک خواهد کرد.

     فکر اینکه فرزندتان در اینترنت عکس یا فیلم به اشتراک بگذارد، ممکن است در ابتدا ناخوشایند به نظر برسد. اما کم کم به آن عادت خواهید کرد و می‌بینید که چندان هم بد نیست. فقط مطمئن شوید که فرزندتان خطرات را می‌داند. همچنین اگر مشکلی رخ دهد حتما به سراغ شما می‌آید.

    حساب اینستاگرام می‌تواند محیطی شاد و خلاق برای فرزند شما باشد؛ پس بگذارید از آن استفاده کرده و لذت ببرد. اینستاگرام حتی می‌تواند تبدیل به پیش‌زمینه‌ای برای افزایش اعتماد بین شما و فرزندتان شود. شبکه‌های اجتماعی بسیار جذاب هستند و ممکن است خود شما هم دنبال‌کننده‌های فراوانی پیدا کنید.

همچنین والدین گرامی میتوانند با استفاده از نرم افزار امنیتی کنترل والدین (Parental Control) عرضه شده توسط شرکت پرولاین، فعالیت های فرزندشان در اینترنت را رصد کنند. به این ترتیب در صورت بروز مشکل قادر هستند سریعا عکس العمل نشان داده و از آسیب دیدن فرزند خود جلوگیری کنند.

در نهایت امیدواریم راهنمای اینستاگرام تهیه شده توسط شرکت پرولاین برای شما والدین عزیز مفید بوده باشد.

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سبد خرید شما خالیست!