نصب چند آنتی ویروس بر یک سیستم، امنیت را بهبود می‌دهد؟

 

نصب آنتی ویروس
نصب آنتی ویروس

همیشه این طرز فکر وجود دارد که اگر دو آنتی ویروس به صورت همزمان در یک سیستم اجرا شوند، به طور مؤثرتری از سیستم محافظت خواهد شد. شاید بهتر باشه در این باره بهتر فکر کنید! چراکه در این مورد تک آنتی ویروسی بهتر از اجرای همزمان دو آنتی ویروس روی یک سیستم است. نصب دو آنتی ویروس روی یک سیستم اختلالاتی را به وجود می ­آورد که روی عملکرد سیستم اثرگذار است. یکی از رایج­ ترین شکایات بین کاربران اغلب این است که آنتی ویروس کاربر دیگر اسکن انجام نمی­ دهد، حتی اگر تا قبل از آن عملکرد درستی داشته است. در این مورد مشکل مورد نظر اغلب یکسان است: دو و یا حتی چند آنتی ویروس روی سیستم مورد نظر نصب شده است. مهم ­ترین موضوع در عملکرد سیستم عامل همان اصول یکسانی است که در “Highlander” وجود دارد و این موضوع این است که: تنها می­ تواند یکی از آنتی ویروس ­ها وجود داشته باشد.

چرا در زمان نصب آنتی ویروس، تک آنتی ویروسی گزینه بهتری است؟

هر زمان که کاربر اقدام به نصب آنتی ویروس (بیش از یک آنتی ویروس) روی سیستم عامل خود می ­کند، در واقع  در حال ایجاد ظرفیت و پتانسیل برای وقوع مشکلی بزرگتر برای سیستم خود در بلند مدت می ­باشد. نرم افزارها عموما پیچیده هستند و دارای اجزا و جزئیات بسیاری می­ باشند که ممکن است در حین اجرای همزمان آنتی ویروس ­ها با یکدیگر تداخل داشته باشند، برای مثال ممکن است یک آنتی ویروس یکی از اجزای AV آنتی ویروس دیگر را مسدود و بلاک کند. بسته به نحوه عملکرد آنتی ویروس ­ها در قرنطینه کردن فایل ­ها، ممکن است یک فایل که توسط اولین آنتی ویروس قرنطینه شده، توسط دومین آنتی ویروس شناسایی شود حتی اگر تهدیدی برای آن محسوب نشود. یا ممکن است یکی از آنتی ویروس ­ها فایلی را مسدود کند در حالی که دیگری سعی در انتقال آن فایل به قرنطینه دارد و این باعث به جود آمدن خطاهای متعدد در سیستم عامل مورد نظر خواهد شد.

اما مسئله بدتر در این موضوع، امکان نادیده گرفته شدن تهدیدها به علت تداخل در عملکرد آنتی ویروس ­ها است. اگر یک آنتی ویروس، فایلی را برای اسکن کردن باز کند، آنتی ویروس دوم قادر به خواندن آن فایل نیست. بنابراین اگر آنتی ویروس اول نتواند تهدید مورد نظر را شناسایی کند، ممکن است شانسی برای شناسایی آن تهدید توسط آنتی ویروس دوم  وجود نداشته باشد. هم چنین باید به این نکته توجه کرد که وجود دو نوع آنتی ویروس روی یک سیستم عامل، دو برابر منابع بیشتری نسبت به حالت تک آنتی ویروسی نیاز دارد، به این معنی که به RAM و قدرت پردازش بالاتری خصوصا هنگام انجام اسکن و سایر عملیات مربوط به امنیت سیستم نیازمند است.

بنابراین می ­توان گفت در نصب آنتی ویروس بر روی سیستم خانگی، حالت تک آنتی ویروسی روی یک سیستم عامل، مانع از کند شدن سرعت کامپیوتر مورد نظر به میزان قابل توجهی خواهد شد و سیستم مربوطه در وضعیت ناپایداری قرار نمی ­گیرد. در واقع آنتی ویروس اول زمانی که در حال فعالیت روی سیستم کاربر است، کلیه رفتار سیستم را تحت نظر دارد، در این حالت سیستم کاربر منابعی را در اختیار آنتی ویروس مورد نظر قرار می ­دهد تا بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد، حال اگر کاربر دو آنتی ویروس روی سیستم عامل خود داشته باشد، منابع بیشتری را در اختیار می ­گیرد و سیستم با کندی بیش از حد مواجه خواهد شد چون زمانی که آنتی ویروس در حال فعالیت است قسمتی از حافظه موقت سیستم عامل را اشغال می­ کند و در این حالت فعالیت همزمان دو آنتی ویروس باعث می ­شود حافظه موقت کمتری به سایر فعالیت ­های سیستم اختصاص داده شود.

خلاصه نتایج استفاده از چند آنتی ویروس در سیستم عامل نسبت به حالت تک آنتی ویروسی

  • تداخل در اجزای نرم افزارهای موجود در سیستم عامل
  • تداخل در عکس العمل آنتی ویروس­ها باهم در مقابل تهدیدها
  • نادیده گرفتن تهدیدها به دلیل تداخل در عملکرد دو آنتی ویروس
  • کند شدن سرعت سیستم عامل به دلیل استفاده بیشتر از منابع نسبت به حالت تک آنتی ویروسی

در آخر می­ توان گفت که اغلب کاربران هنگامی که تصمیم به نصب دو یا چند آنتی ویروس روی سیستم خود می ­گیرند این تصور در آن­ها ایجاد می­ شود که این کار امنیت سیستم را چندین برابر می ­کند، در حالی که این یک تصور غلط است چراکه برای یک سیستم عامل نمی­ توانیم دو سلاح داشته باشیم، بلکه تنها یکی از آن­ ها می ­تواند وجود داشته باشد تا عملکرد مناسب و پایداری در رابطه با امنیت سیستم کاربر ارائه دهد. در ادامه پرولاین امیدوار است مقاله حاضر اطلاعات مفیدی درباره امنیت سیستم به کاربران ارائه داده باشد و این تصور غلط مبنی بر استفاده از دو یا چند آنتی ویروس برای امنیت بیشتر سیستم را در اذهان پاک کند. هم چنین پرولاین در زمان نصب آنتی ویروس، قطعا تک آنتی ویروسی را گزینه بهتری می داند چراکه تیم پرولاین با تخصص چندین ساله در این عرصه وضعیت تک آنتی ویروسی را وضعیت پایداری برای سیستم عامل می داند و استفاده از تنها یک آنتی ویروس اوریجینال و نصب آنتی ویروس اورجینال روی سیستم عامل را به مخاطبین عزیز گوش زد می­ نماید. برای خرید آنتی ویروس اورجینال و نصب آنتی ویروس ایمن می توانید از طریق این لینک به فروشگاه پرولاین مراجعه کنید.

من Content Maker شرکت پرولاین هستم. هدف من تولید محتوای ناب در جهت افزایش آگاهی کاربران در حوزه های امنیتی سیستم از طریق جدیدترین تکنولوژی های روز امنیتی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products