آشنایی با آسیب های اینترنت که در کمین کودکان هستند

خطرات رایج آنلاین در کمین کودکان!

 

آسیب های اینترنت
آسیب های اینترنت

کودکان جزو فعال‌ترین کاربران اینترنت هستند و متاسفانه در معرض خطرات آنلاین بسیاری قرار دارند. اگر به فرزندان خود اجازه‌ی وبگردی طولانی‌مدت می‌دهید، آگاهی داشتن از خطراتی که با آن مواجهند برای شما بسیار مهم است. چراکه میتوانید به صورت مناسب با آنها مقابله نمایید. ولی رایج‌ترین خطراتی که کودکان را بصورت آنلاین تهدید می‌کند و بزرگترین آسیب های اینترنت چه هستند؟ برای گرفتن جواب با پرولاین همراه باشید.


محتوای نامناسب

     محیط اینترنت پر است از محتوای نامناسب. ممکن است کودکتان خودش چنین محتوایی را جستجو کند. و یا سهوا و اتفاقی با آنها برخورد کند. به هر صورت دسترسی به چنین وبسایت‌هایی اگر مسدود نباشند، بسیار آسان است.

     استفاده از نرم‌افزارهای کنترل والدین ، برای مسدود کردن وبسایتهایی که نمی‌خواهید فرزندتان واردش شود، از ساده‌ترین روش‌ها برای مدیریت و نظارت بر محتوای مشاهده شده در اینترنت توسط فرزندتان است. راه دیگر، استفاده از مرورگرهای مناسب کودکان است. این مرورگرها بصورت خودکار، وبسایت‌هایی با محتوای نامناسب برای کودکان را مسدود می‌کنند. و به این ترتیب آسیب های اینترنت را به حداقل میرسانند. هر دو روش‌ به شما کمک می‌کند تا با بررسی فعالیت‌های آنلاین یا مرور تاریخچه‌ی جستجوهای اینترنتی‌ فرزندانتان، از آنها محافظت کنید. قرار دادن کامپیوتر در محیطی که کل خانواده به آن اشراف داشته‌باشند نیز راه‌حل خوبی برا کاهش آسیب های اینترنت است.

دوستان آنلاین

     نمی‌توان گفت که همه‌ی کسانی که بصورت آنلاین ملاقات می‌کنیم افراد خوبی هستند. بعضی از شکارچیان اینترنتی برای ریختن طرح دوستی با جوانترها وارد چت‌روم‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌شوند. آنها ابتدا وانمود می‌کنند که هم سن این بچه‌ها هستند. سپس تلاش می‌کنند تا برنامه‌ی یک ملاقات حضوری با آن‌ها بریزند. درست کردن یک پروفایل تقلبی کار خیلی آسانی است. هر کسی می‌تواند آن را انجام دهد. بنابراین بسیار مهم است که به فرزندانتان در این مورد هشدارهای لازم را بدهید. آنها را با نشانه‌های هشداردهنده آشنا کنید. به آنها اطمینان بدهید که در صورت بروز هرگونه مشکلی می‌توانند به شما مراجعه کنند.

فرزندان خود را تشویق کنید تا فقط با کسانی که می‌شناسند از قبیل آشنایان و دوستان به صورت اینترنتی در ارتباط باشند. همچنین به آنها هشدار دهید که ملاقات حضوری با افرادی که آنها را فقط بصورت آنلاین می‌شناسند، می‌تواند بسیار بسیار خطرناک باشد.

مزاحمت و آزار اینترنتی

     در فضای اینترنت، گردن‌کلفتان و قلدرها دیگر برای اذیت‌کردن قربانیانشان نیازی به حضور شخص و ملاقات چهره به چهره ندارند. متاسفانه این نوع آزار اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی امروزه بسیار رایج و متدوال شده. اینکار به اندازه‌ی روش‌های سنتی زیان آور است. مقابله با این خطر در واقع از سایرین بسیار سخت‌تر است. البته یکی از راه‌های ساده‌تر این است که به فرزندانتان اجازه‌ی ایجاد حساب کاربری در شبکه‌های مجازی را ندهید. به آنها بگویید که وقتی بزرگتر شدند، می‌توانند این کار را انجام دهند. آسیب های اینترنت به این شیوه بری کودکان کاهش میابد. اما اگر نخواستید این کار را انجام دهید به فرزندتان یادآوری کنید که هرگاه مورد اذیت و آزار قرار گرفتند می‌توانند به شما مراجعه کنند. اگر از وقوع چنین اتفاقی آگاهی نداشته باشید، کاری برای مقابله با آن از دستتان بر نخواهد امد.

کلاهبرداری آنلاین

     باور غلطی بین مردم رایج شده که فقط بزرگسالان هدف کلاهبرداری‌های اینترنتی قرار می‌گیرند. اما آیا می‌دانستید که کودکان هم به همان اندازه در معرض خطرند؟ کلاهبرداری از کودکان یکی از اصلی ترین آسیب های اینترنت است. کلاهبرداری‌هایی مانند ارسال ایمیل حاوی پیام‌های بردن جوایز مختلف و ارسال جایزه در صورت پرداخت مبلغ اندکی پول و یا وبسایت‌هایی که اجناسی را به رایگان و یا با قیمت کم ارایه میدهند (اما هیچ وقت توضیح دقیقی راجع به ماهیت اجناس نمی‌دهند) و در کل هر چزی که به شدت ارزان و یا رایگان باشد، از روش‌های متداول می‌باشند. همه‌ی ما درباره‌ی این نوع کلاهبرداری‌ها شنیده‌ایم. اما برای یک ذهن جوان، بردن مقدار زیادی پول آن هم فقط با یک کلیک، بسیار وسوسه‌کننده است.

     کلید مقابله با این نوع کلاهبرداری‌ها و آسیب های اینترنت آموزش است. بنابراین حتما نشانه‌ها را به فرزندانتان بیاموزید. تاکید کنید که هیچ‌گاه بدون اطلاع شما به صورت اینترنتی خرید نکنند. آنها را از کلیک‌کردن بر روی لینک‌های ناشناس و مشکوک برحذر دارید. هرچه کودکان بیشتر درباره آسیب های اینترنت بدانند بهتر است. شما که نمی‌خواهید آنها بصورت اتفاقی کامپیوتر خانواده را به ویروس آلوده کنند و شما مجبور به پرداخت هزینه‌های گزاف شوید.

یادتان نرود که شما والدین این کودکان هستند. شما بهتر از بقیه در مورد میزان استفاده‌ی کودکانتان از اینترنت آگاهی دارید. کودکان نیازمند به داشتن گوشی‌های هوشمند نیستند. یک گوشی ساده برای تماس‌های اورژانسی و یا تماس با دوستان کفایت می‌کند. آن به داشتن حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی نیز نیازی ندارند. خیلی از فعالیت‌های اینترنتی هستند که به درد سنین بالاتر میخورند. و در نهایت نیازی نیست که فرزندانتان 24 ساعت روز و هفت روز هفته آنلاین باشد. این یعنی باید تعادلی بین فعالیت‌های آنلاین و فعالیت‌های غیر آنلاین آنها برقرار باشد تا بتوانند از هردو به میزان کافی لذت برده و دچار آسیب های اینترنت نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products