با رعایت چند نکته ساده امنیت آیفون خود را تضمین کنید!

آموزش 9 راهکار عملی برای افزایش امنیت آیفون

 

امنیت آیفون
امنیت آیفون

فکر می کنید چه تعداد از رازهای شما می تواند توسط گوشی آیفون تان برای غریبه ها آشکار شود؟ حتی زمانی که موبایل شما در دستانتان یا روی میز قرار دارد، می‌تواند تعدادی از مکاتبات و عکس‌های خصوصی، اطلاعات و اعتبار مالی شما را آشکار کند. پس چطور می توانید از اطلاعات خود محافظت می‌کنید؟ شما می توانید از نکاتی که در ادامه مطرح می کنیم جهت افزایش امنیت آیفون خود استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که انجام هر کاری که در اینجا ذکر می‌کنیم، باعث می شود آیفون خود را از برخی از ویژگی‌های مفید آن محروم کنید. اما در عین حال بهتر این است که از داده‌های خصوصی تان محافظت کنید. شما مجبور نیستید تمام این نکات را انجام دهید. این مساله کاملا به شما بستگی دارد که چیزی را که آماده فداکردن آن برای امنیت آیفون خود هستید را انتخاب کنید.


پرولاین قصد دارد در ادامه مقاله با چند راهکار ساده به شما نکاتی برای ارتقاء امنیت آیفون تان آموزش دهد. در ادامه با ما همراه باشید:

  1. به جای کد چهار رقمی از گذرواژه قوی استفاده کنید

ساده‌ترین و موثرترین راه برای حفاظت از داده‌ها و حفظ امنیت آیفون ، استفاده از یک گذرواژه قوی به جای یک پین کد ساده ۴ رقمی برای باز کردن iPhone میباشد.

شما می توانید برای قوی تر شدن رمزتان از ترکیبی از حروف، ارقام و نشانه‌ها استفاده کنید. برای امنیت بیشتر بهتر است که درخواست رمز عبور بدون هیچ تاخیری بعد از قفل صفحه انجام شود. به عنوان یک ویژگی اضافی، می‌توانید قابلیت “پاک کردن اطلاعات –Erase Data” را روشن کنید. بنابراین دستگاه بعد از ۱۰ تلاش ناموفق ورود رمز عبور، همه چیز را پاک خواهد کرد.

اما به خاطر داشته باشید که تمام داده‌ها برای همیشه پاک می‌شوند و شما نمی‌توانید آن را بازیابی کنید، پس بهتر است گذرواژه خود را فراموش نکنید.

برای انجام این تنظیمات مراحل زیر را انجام دهید:

Settings” –> “Passcode” (or “Touch ID and passcode”) –> “Require passcode: immediately”; “Simple passcode: off”

  1. اعلان ها یا Notification های صفحه قفل خود را خاموش کنید.

حتی قویترین رمز عبور هم نمیتواند از اطلاعاتی که بر روی صفحه گوشی نمایش داده میشود جلوگیری کند. پیام ها، ایمیل ها و حتی اطلاعات موجود در برنامه های شما که میتواند شامل اطلاعات حساسی مانند کدهای تایید، اطلاعات خصوصی، داده های مالی و… باشند.

برای انجام این تنظیمات مراحل زیر را انجام دهید:

“Settings” –> “Passcode” (or “Touch ID and passcode”) –> “Allow access when locked”

  1. فعالسازی تایید دو مرحله ای برای Apple ID و iCloud

قفل یک مرحله ای امنیت آیفون را تضمین میکند اما  قطعا قفل دو مرحله ای از امنیت بالاتری برخوردار است. هنگامی که یک تاییدیه دو مرحله‌ای را راه‌اندازی می‌کنید، یک یا چند دستگاه مورد اعتماد (دستگاه‌هایی را که کنترل می‌کنید) را ثبت کنید تا بتوان از طریق آنها و یا با استفاده از SMS کد تایید ۴ رقمی را دریافت کنید.

سپس، هر زمان که شما می خواهید به  Apple ID یا حساب iCloud خود وارد شوید باید هویت خود را با وارد کردن رمز عبور و رمز ۴ رقمی تایید کنید.

برای انجام این تنظیمات مراحل زیر را انجام دهید:

https://appleid.apple.com –> “Manage your Apple ID” –> “Password and Security” –> “Two-Step Verification”

  1. از کار انداختن Siri بر روی قفل صفحه

Siri یک قابلیت بسیار مهم در آیفون است. اما گاهی این دستیارشخصی خوب میتواند اطلاعاتی را که شما ترجیح می دهید محرمانه نگه دارید آشکار سازد. لازم نیست که این قابلیت را به طور کامل خاموش کنید، اما بهتر است از فعال کردن آن از روی قفل صفحه و یا از روی فرمان “Hey Siri” جلوگیری کنید. فراموش نکنید siri با هرکسی می تواند ارتباط برقرار کند، نه تنها با صاحب دستگاهی که با آن کار می کند.

برای انجام این تنظیمات مراحل زیر را انجام دهید:

“Settings” –> “Passcode” (or “Touch ID and passcode”) –> “Allow access when locked” section –> “Siri: off” and “Settings” –> “General” –> “Siri” –> “Allow “Hey Siri”: off”

 

  1. همگام‌سازی اتوماتیک iCloud را خاموش کنید

همانطور که می دانید بسیاری از عکس های شما در آخرین اتصال به طور اورجینال در سرور iCloud ذخیره می شود. گاهی شما فکر میکنید که حذف یک عکس میتواند مشکل را حل کند. اما با حذف عکس از روی گوشی موبایلتان همان عکس همچنان در فضای ابری iCloud وجود دارد.

اگر همگام سازی اتوماتیک iCloud فعال باشد تمامی پیام ها، یادداشت ها، تماس ها و اسناد و فایل های شما به طور خودکار در فضای ابری حساب کاربری شما آپلود و ذخیره خواهد شد. مگر اینکه این قابلیت را خاموش کنید. این مورد همان چیزی است که ما به شما پیشنهاد می کنیم. بخصوص اگر چند دستگاه اپل دارید و نیازی به همگام سازی آنها به طور روزانه نداشته باشید.

برای انجام این تنظیمات مراحل زیر را انجام دهید:

“Settings” –> “iCloud”

  1. از اتصال اتوماتیک به شبکه های ناشناحته پرهیز کنید.

آیفون یک ویژگی بسیار خوب دارد که به شما این امکان را می دهد که بدون نیاز به اجازه شما به طور اتوماتیک به اتصالات ناشناخته وای فای وصل شوید. از یک طرف این وِیژگی بسیار کارآمد است. چون شما نیازی به انجام فعالیتی برای تعویض اینترنت بین همراه و وای فای ندارید. اما از طرف دیگر ممکن است یک مجرم سایبری شبکه بی سیم تقلبی خود را با همان نام به عنوان یک نقطه اتصال معتبر برپا کند. در این سناریو ممکن است شما نتوانید تشخیص دهید که آیفون شما به یک شبکه بیسیم خرابکار متصل است و تمام اطلاعاتتان به راحتی در اختیار مجرم سایبری قرار گیرد. به همین دلیل ما پیشنهاد میکنیم حتما به شبکه های وای فای شناخته شده متصل شوید.

برای انجام این تنظیمات مراحل زیر را انجام دهید:

“Settings” –> “Wi-Fi” –> “Ask to join networks: on”

  1. کوکی‌ها را در مرورگرهای خود خاموش کنید

کوکی‌ها، فایل‌های کوچکی هستند که تقریبا هر وب سایتی آنها را تولید می‌کند و بر روی دستگاه شما می‌گذارد. آن‌ها ممکن است حاوی اطلاعاتی در مورد شما، کامپیوتر یا گوشی هوشمند، و علاقه مندی پشما باشند. این کار به وب سایت‌ها کمک می‌کند تا شما را همواره در حالت واردشده به سیستم نگه دارد. و یا برخی مطالب مرتبط از جمله تبلیغ را به شما نشان دهند،. اما در برخی موارد آن‌ها می‌توانند برای مجرمان سایبری بسیار مفید باشند تا بتوانند اعتبار و اطلاعات حساس دیگری از شما را داشته باشند. اگر بخواهیم صادق باشیم، خاموش کردن کوکی به شما استرس بیشتری می‌دهد. اما این مساله یه شما کمک می کند تا داده های شما محفوظ بوده و امنیت آیفون بیشتری داشته باشند.

برای انجام این تنظیمات مراحل زیر را انجام دهید:

Settings” –> “Safari” –> “Privacy & Security” section –> “Do Not Track: on”, “Block Cookies: Always Block

  1. گزینه Auto fill را در مرورگرهای خود خاموش کنید.

زمانی که شما ویژگی Auto Fill را فعال میکنید تمامی اطلاعاتی که در فیلدهای مختلف در مرورگرتان تایپ می کنید در گوشی شما ذخیره خواهد شد. اگر کسی آیفون شما را بگیرد، پس احتمال این این فرد میتواند در تعدادی از سایت‌ها وارد حسابهای کاربری شما شود. تو نمی‌خواهی این اتفاق بیفتد، نه؟ پس این ویژگی را غیرفعال کنید!

برای انجام این تنظیمات مراحل زیر را انجام دهید:

“Settings” –> “Safari” –> “General” section –> “Passwords & AutoFill”

9. اجازه ندهید که برنامه‌ها به عکس‌ها، پیام‌ها و دیگر داده‌های خصوصی شما دسترسی داشته باشند

در IOS 8 تعداد قابل‌توجهی از ویژگی‌ها و انواع داده‌ها وجود دارد که تقریبا هر برنامه کاربردی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. از جمله GPS، تا تماس‌ها و پیغام‌ها. به عنوان مثال، اگر یک صفحه‌کلید شخص ثالث را نصب کنید، باید به این برنامه اجازه دسترسی به همه موارد را بدهید تا بتوانید از آن برنامه استفاده کنید. اگر این مساله به نظر شما کاملا غیر ایمن به نظر می‌رسد، پس هیچ انتخابی ندارید جز رفتن به “تنظیمات” و جلوگیری از دسترسی برنامه ها به داده‌های شما. اما باید بدانید که بعد از آن احتمالا قادر نخواهید بود از برخی از برنامه‌هایی که دارید استفاده کنید.

سخن آخر پرولاین

امیدواریم مقاله پیش رو کاربردی بوده و راهکارهای خوبی برای کمک به حفظ امنیت آیفون شما ارائه کرده باشد. 

من کارشناس پشتیبانی شرکت و یکی از نویسندگان سایت پرولاین هستم. هدف ما افزایش رضایت مشتری و سرعت بخشیدن هرچه بیشتر در پاسخگویی به مشتری است. همچنین شرکت پرولاین در تلاش است تا با بالابردن آگاهی و دانش مشتریان آنها را در جریان آخرین اخبار و مطالب اخیر تکنولوژی و امنیت قرار دهد.

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سبد خرید شما خالیست!