آیا ویندوز دیفندر برای محافظت از سیستم عامل ویندوز کافی است؟

آنتی ویروس بخریم یا به ویندوز دیفندر اکتفا کنیم؟

فاطمه ترسا   نویسنده: فاطمه ترسا
                               یکشنبه، 19 مرداد 1398       مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

در این مقاله قصد داریم به یکی از سوالات پرتکرار کاربران از مجموعه پرولاین، پاسخ دهیم. بدون تردید تا به حال بارها و بارها نام آنتی ویروس اختصاصی شرکت مایکروسافت، ویندوز دیفندر (windows defender) را شنیده اید. بعضی عقیده دارند با وجود این نرم افزار امنیتی بر روی سیستم عامل، دیگر نیازی به آنتی ویروس مجزا برای محافظت از سیستم عامل ویندوز نیست. اما آیا این ادعا حقیقت دارد؟ برای گرفتن پاسخ، در ادامه با ما همراه باشید.


به گزارش مرکز علمی و تحقیقاتی آلمانی AV TEST، (یکی از سازمان‌های مستقل که با استفاده از معیارهای گوناگون آنتی‌ویروس و نرم‌افزارهای امنیتی را برای ویندوز و سیستم‌عامل اندروید ارزیابی و هر دوماه یک‌بارنتایج محققان خود را با توجه به تغییرات پیش‌آمده به‌روزرسانی می‌کند) در آخرین تحقیقات خود به این سوال کاربران ویندوز ۱۰ پاسخ داد: “آیا نیاز است که برای سیستم خود آنتی‌ویروس جداگانه نصب کنند؟” این در حالی است که چندی پیش‌ازاین تحقیقات، کاربران خواسته بودند که این مجموعه موضع خود را برای امنیت ویندوز روشن کند. اینکه کاربران ویندوز با وجود ویندوز دیفندر لازم است از آنتی‌ویروس دیگری استفاده کنند؟

 

ویندوز دیفندر
ویندوز دیفندر

مایکروسافت ویندوز دیفندر

مایکروسافت بااینکه درزمینه محصولات امنیتی در مقابل بدافزارها و یا حملات سایبری فعالیتی ندارد اما با آنتی‌ویروس ویندوز دیفندر که جزو برنامه‌های پایه‌ی این ویندوز می‌باشد گامی بزرگ در این عرصه برداشته است. این آنتی‌ویروس در اوج سادگی و باوجود عدم داشتن قابلیت‌های فوق پیشرفته همچون آنتی‌ویروس موجود توانسته است کاربران ویندوز 10 را در مقابل‌های بدافزارها و کدهای مخرب محافظت نماید.                   

لازم به ذکر است آنتی‌ویروس ویندوز دیفندر صدمه‌ای به‌سرعت کامپیوتر کاربر نخواهد زد و برای فعال کردن آن هیچ هزینه‌ی جداگانه‌ای از کاربر دریافت نمی‌شود. آنتی ویروس ویندوز دیفندر ورژن 4.18 باوجود فراز ونشیب‌هایی که داشته است تنها ۹ ماه است که توانسته مشکل امنیت خود را برطرف نماید.             

انستیتو آلمانی، AV TEST آنتی‌ویروس ها را از 3 جنبه‌ی متفاوت بررسی میکند، شامل:

  • امنیت 
  • تأثیر بر سرعت
  • استفاده آسان موردبررسی

هرکدام از محصولات 6 امتیاز از هرکدام از ابعاد مورد ارزیابی دریافت خواهند کرد که درمجموع 18 امتیاز خواهد بود. هر محصول که بتواند 18 امتیاز رابه‌طور کامل دریافت کند به‌عنوان بهترین محصول امنیتی شناخته خواهد شد. در آخرین نتایج به‌دست آمده در میان 20 محصول موردبررسی تنها 4 مورد توانستند امتیاز کامل را به خود اختصاص دهند که این محصولات شامل موارد زیر بوده است:

  • Windows Defender
  • F-Secure
  • Kaspersky
  • Symantec

آنتی ویروس F-Secure

 F-Secure از سال 2012 تابه‌حال مشکل امنیتی نداشته و مشکل سرعت خود را در بهمن 97 برطرف نموده است. این آنتی‌ویروس از مهرماه 97 جزو بهترین آنتی‌ویروس های بررسی شده ازنظر AV TEST بوده است.

آنتی ویروس Kaspersky

Kaspersky از سال 2016 جزو برترین‌ نرم افزارهای امنیتی بوده است. آنتی ویروس کسپرسکی با وجود اینکه مشکل جزئی در سرعت داشته اما ازنظر محافظت کاربر و تامین امنیت وی، از سال 2015 تابه‌حال هیچ مشکلی نداشته است. شاید ازنظر قیمت تفاوت بسیاری با بقیه آنتی‌ویروس های موجود در بازار داشته باشد اما تا به امروز در رأس بوده و هیچ‌یک از کاربران آن ناراضی نبوده‌اند. 

آنتی ویروس Symantec 

Symantec باوجود امتیازات بالایی که از سال 2018 داشته هرگز جزوبرترین‌های AV-TEST نبوده است. دراین‌بین آنتی‌ویروس هایی نیز هستند که ازنظر امنیتی امتیازهای خوبی دریافت نکرده‌اند. مانند  Webroot و  Permium که هرکدام امتیاز 2 از 6 برای امنیت دریافت کرده‌اند که برای یک آنتی‌ویروس افتضاح است. امتیاز کل نیز به ترتیب 11.5 و 13 بوده که با اختلاف بسیاری از بقیه ی آنتی ویروس‌ ها می‌باشند. 

من کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین هستم. هدف مجموعه ما ایجاد تغییر بنیادی در حوزه امنیت کاربران خانگی و سازمانی است و ما در تلاشیم تا نحوه فروش خود را با روش های نوین بازاریابی دیجیتال تغییر دهیم. مشتریان ما بایستی کاربران نهایی باشند و ما در تلاشیم تا واسطه های میان خود و مشتری را حذف کنیم.

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سبد خرید شما خالیست!