رونمایی از لیبرا، ارز دیجیتال فیس بوک

مهسا محمدی شرکت پرولاین کارشناس دیجیتال مارکتینگ   نویسنده: مهسا محمدی
                               شنبه، 2 تیر 1398       مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

ارز دیجیتال لیبرا ، متعلق به فیسبوک در هفته گذشته رونمایی شد. فیس‌بوک از یک برنامه بلندپروازانه برای واحد پول دیجیتال خود همانند بیت کوین بنام “Libra / لیبرا” رونمایی کرد. این شرکت در راستای پیشبرد برنامه خود با چندین وزنه سنگین دیگر مانند ویزا، مستر کارت، اوبر، پی پل و اسپاتیفای و… همکاری می کند. فیس‌بوک برنامه‌ریزی کرده است که طی 12 ماه آینده “لیبرا” را عرضه کند.

 

فیس‌بوک در حال حاضر ارتباط روزانه بیش از ۲ میلیارد نفر در سراسر جهان را تحت کنترل دارد. حالا هم قصد دارد پول خودش را عرضه کند.


این شبکه اجتماعی روز سه شنبه از یک برنامه بلند پروازانه خود یعنی ارز دیجیتال لیبرا برای استفاده جهانی پرده برداری کرد، که می تواند منجر به افزایش و بهبود خدمات تجارت الکترونیک فیس‌بوک شود. این برنامه‌ای که فیس‌بوک با شرکایی مانند ویزا، مستر کارت، اوبر، پی پل و اسپاتیفای و… راه اندازی کرده است می تواند موضوعات مربوط به شبکه اجتماعی را پیچیده‌تر کند. در حال حاضر فیس‌بوک زیر نظر تحقیقات فدرال به همراه دیگر غول های تکنولوژی در جهت اعمال حریم خصوصی خود در حال مذاکره است.
ارز دیجیتال لیبرا
ارز دیجیتال لیبرا

مایکل پاچتر، مدیرعامل تحقیقات دارایی در شرکت اوراق بهادار “ودباش” می گوید: ” من مطمئن نیستم که این درست‌ترین کار برای فیس‌بوک باشد، چراکه این کار باعث اعمال قانون‌گذاری بیشتر خواهد شد، اما به نظر می رسد که آنها مصمم هستند که آن را امتحان کنند.” در حال حاضر فیس‌بوک در ساخت ارز دیجیتال “لیبرا” و زیرساخت‌های آن پیشتاز است و در این راستا بیش از ده نفر از شرکا به تأمین بودجه، ساخت و اداره این سیستم کمک خواهند کرد. فیس‌بوک امیدوار است تا بودجه این طرح به کمک شرکای موجود و آینده برای حمایت از این برنامه به ۱ میلیارد دلار افزایش یابد. لیبرا، شکلی از پول نقد دیجیتال است که از تکنولوژی رمزنگاری برای ایمن ساختن آن استفاده می‌شود. ارز رمزنگاری‌شده به‌صورت پول فیزیکی یا سکه نیست بلکه به‌عنوان کد رایانه ای امضاشده دیجیتالی وجود دارد. اسناد مربوط به این ارز دیجیتال به‌طورمعمول در دفاتر حسابداری که به نام بلاک چین شناخته میشود، نگهداری میشوند. مقامات شرکت تأکید کردند که لیبرا، راهی برای آسان کردن انتقال پول بین مرزی بدون نیاز به هزینه های قابل توجه مانند سایر خدمات انتقال پول بین المللی است. لیبرا می تواند درهای تجارت آنلاین را به روی تعداد زیادی از مردم سراسر جهان که در حال حاضر حساب های بانکی یا کارتهای اعتباری ندارند، باز کند. فیس‌بوک در یک خبر رسمی گفت: ” برای بسیاری از مردم در سراسر دنیا، حتی خدمات مالی ابتدایی هنوز هم خارج از دسترس است: تقریباً نیمی از بزرگ‌سالان در دنیا حساب بانکی فعال ندارند و این ارقام در کشورهای درحال‌توسعه و حتی در مورد زنان وضعیت بدتر است.” ترویج به فروش بیشتر او گفت: ” فیس‌بوک همچنین میتواند با استفاده از ارز خود افراد بیشتری را برای خرید از طریق تبلیغات در سایت های ارتباط‌جمعی‌اش ترغیب کند. او گفت: ” این برنامه می‌تواند به فیس‌بوک کمک کند تا تبلیغ‌کنندگان برای فروش بیشتر، تبلیغات جذاب و هیجان‌انگیز خود را در فیس‌بوک منتشر کنند.”

  • لیبرا یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین

پیش‌ ازاین شرکت های مهم دیگری هم درزمینهٔ ارز دیجیتال قدم برداشته‌اند، ازجمله ارز دیجیتال بیت کوین با میزان درخواست بالا. ارز رمزنگاری‌ شده علیرغم مواردی مانند سرمایه‌گذاران و نوآوران کنجکاو، به‌طورکلی شکست‌خورده‌اند. خود بیت کوین نیز در هاله ای از ابهام و دغدغه های مربوط به تقلب قرارگرفته و به دلیل نوسانات شدیدی که در ارزش این واحد پولی به وجود آمده آن را برای خریداران معمولی غیرقابل استفاده میکند.
فیس‌بوک اعلام کرده که ارز دیجیتال لیبرا متفاوت از سایرین خواهد بود. به این دلیل که ارزش آن به‌وسیله مجموعه‌ای از ارزهای معتبری مثل دلار آمریکا، یورو، ین و … ثابت نگهداشته میشود. هر خرید از لیبرا توسط یک صندوق، باارزش برابر با ارزهای متداول جهان، نگه‌داری می‌شود.

فیس‌بوک به‌طور مستقیم ارز دیجیتال لیبرا را عرضه نخواهد کرد. بلکه، این شرکت و شرکایش در حال تأسیس اتحادیه غیرانتفاعی به نام انجمن لیبرا هستند که دفتر مرکزی آن در ژنو قرار دارد که بر این ارز جدید و استفاده آن نظارت خواهد کرد. فیس‌بوک گفت که این انجمن توسط مقامات مالی سوئیس تحت نظارت خواهد بود.
مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک اعلام کرد که لیبرا به‌تنهایی توسط یک شرکت ارائه نخواهد شد و چندین شرکت آن را به درستی کنترل و هدایت می‌کنند.

  • یک کیف پول دیجیتال جدید

فیس‌بوک در راستای همین هدف یک شرکت فرعی جدید، به نام کالیبرا را تأسیس کرده است که درحال‌توسعه یک کیف پول دیجیتال است تا به مردم اجازه خرید، انتقال و استفاده از “لیبرا” را بدهد. کالیبرا این ضمانت میدهد را که داده‌های تراکنشی مربوط به جزئیات مالی کاربران لیبرا را به اشتراک نخواهد گذاشت مگر این‌که مجبور به انجام این کار در پرونده های جنایی شود. بااین‌حال، اگر مردم از محصولات فیس‌بوک برای خرید و فرستادن پول استفاده کنند، این امکان وجود دارد که فیس‌بوک قادر به پیگیری برخی از اطلاعات مربوط به خرید و انتقال پول آن‌ها باشد.

شما برای استفاده از کالیبرا و داشتن یک کیف پول دیجیتال نیاز ندارید که یک حساب فیس‌بوک داشته باشید. کالیبرا به افراد این امکان را میدهد که در دو پیام‌رسان اصلی فیس‌بوک، WhatsApp و Messenger لیبرا را ارسال و دریافت کنند . فعلاً در این پروژه پیام‌های اینستاگرام شامل این موضوع نمیشوند.
بر اساس خبر رسمی منتشرشده از فیس‌بوک، “کالیبرا به شما اجازه میدهد تا لیبرا را توسط یک تلفن هوشمند، به‌راحتی و فوراً بتوانید ارسال کنید. در ادامه این خبر فیس‌بوک نوشته:” ما امیدواریم تا در آینده سرویس‌های دیگری هم مانند پرداخت قبضها با فشار یک دکمه، خرید یک فنجان قهوه با اسکن کردن یک کد، خرید یک فنجان قهوه بدون نیاز به حمل پول نقد یا یک بلیت برای مترو را بتوان به‌راحتی از طریق این ارز دیجیتال انجام داد.”

  • حریم خصوصی، سؤالی بی‌پاسخ در ارتباط با لیبرا

با این‌وجود، بسیاری از سؤالات مربوط به حریم خصوصی همچنان بی‌پاسخ‌مانده‌اند. ارز رمزنگاری‌شده مانند “لیبرا” تمام تراکنش‌ها را روی یک دفتر “رمزدار” که به‌صورت گسترده توزیع‌شده است و بلاک چین نامیده می‌شود، ذخیره میکنند. بدین ترتیب بلاک چین لیبرا یک رکورد دائمی از تمام خریدها و یا انتقال پول نقد هر فرد را ذخیره می‌کند، حتی اگر آن‌ها تحت نام مستعار به‌جای نام واقعی تراکنش مالی خود را انجام داده باشند. فیس‌بوک گفت اگر مردم از کالیبرا و یا کیف پول‌های مشابه استفاده کنند، معاملات شخصی آن‌ها در بلاک چین لیبرا قابل‌مشاهده نخواهد بود.
در اوایل سال جاری، زاکربرگ پس از ماه‌ها واکنش شدید نسبت به رفتارهای فیس‌بوک در خصوص اطلاعات شخصی کاربران و فروش این اطلاعات به شرکت‌های دیگر ، رویکرد جدید خود را نسبت به حریم خصوصی کاربران اعلام کرد.
بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که زاکربرگ خواهان ایجاد یک نسخه آمریکایی از سرویس چینی WeChat است که شبکه های اجتماعی، پیامرسانی و پرداخت ها را در یک برنامه واحد باهم ترکیب میکند. بسیاری معتقدند لیبرا فیس‌بوک را یک‌قدم به این هدف نزدیک‌تر خواهد کرد.

منبع: www.cbsnews.com

من کارشناس پشتیبانی شرکت و یکی از نویسندگان سایت پرولاین هستم. هدف ما افزایش رضایت مشتری و سرعت بخشیدن هرچه بیشتر در پاسخگویی به مشتری است. همچنین شرکت پرولاین در تلاش است تا با بالابردن آگاهی و دانش مشتریان آنها را در جریان آخرین اخبار و مطالب اخیر تکنولوژی و امنیت قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products