انتشار نسخه 65 مرورگر موزیلا و تغییرات جدی در ساختار امنیتی آن

 
نسخه 65 مرورگر موزیلا
نسخه 65 مرورگر موزیلا

مرورگر فایرفاکس یک مرورگر متن‌باز است که توسط شرکت موزیلا توسعه‌یافته. فایرفاکس برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس، مک و اندروید قابل‌دسترس است. این شرکت مأموریت خود را این‌گونه معرفی می‌کند: “مأموریت ما این است که اطمینان حاصل کنیم که اینترنت یک منبع عمومی جهانی، باز و در دسترس همگان است. در مبحث اینترنت باید مردم را در وهله اول قرارداد، جایی که افراد می‌توانند تجربه خود را شکل دهند و قدرت، امنیت و استقلال داشته باشند.” این مرورگر محبوب به‌تازگی نسخه جدید خود را منتشر کرده است که در آن قابلیت‌های امنیتی خود را ارتقا داده است.

حفاظت از حریم خصوصی در نسخه 65 مرورگر موزیلا

حفظ حریم خصوصی این روزها به یکی از مهم‌ترین مسائل دنیای دیجیتال تبدیل‌شده است، کاربران برای ادامه یافتن روند فعالیت‌های خود در فضای اینترنت گاها نیاز به انتشار اطلاعات شخصی خود در فضای وب را دارند. البته انتشار اطلاعات خصوصی کاربران ازجمله حساب‌های کاربری، رمزهای حساب‌های بانکی و … می‌تواند برای آن‌ها خطرآفرین باشد. در نسخه جدید موزیلا فایرفاکس به این مسئله پرداخته است تا کاربران بتواند با خیالی آسوده به فعالیت‌های خود در فضای اینترنت و افشای اطلاعات خود بپردازند. بدون اینکه نگران ردیابی اطلاعات خود باشند. فایرفاکس در نسخه جدید خود با استفاده از جدیدترین پروتکل‌های امنیتی و استانداردهای جدید و سختگیرانه اجازه دسترسی به اطلاعات کاربران را به شرکت‌های توسعه‌دهنده در حوزه فناوری اطلاعات، نمی‌دهد.
قابلیت بلاک کوکی‌های third-party
کوکی‌های third-party توسط یک وب‌سایتی که کاربر در حال مشاهده آن هست بر روی هارددیسک شما قرار می‌گیرد. این کوکی‌ها در زمان‌های بعدی اطلاعات کاربران را دریافت می‌کنند و برای مرجع خودشان ارسال می‌کنند.
سیاست جدید که در شرکت موزیلا به‌کاررفته است دسترسی به حوزه‌هایی را که به‌عنوان ردیابی طبقه‌بندی‌شده‌اند را مسدود می‌کند. برای ایجاد این دسته‌بندی، نسخه 65 مرورگر موزیلا به فهرست سایت های ردیابی که وب‌سایت Disconnect آن را ارائه داده است، تکیه می‌کند. دامنه‌هایی که به‌عنوان ردیاب طبقه‌بندی‌شده‌اند، نمی‌تواند کوکی‌ها را تنظیم کند و دسترسی به حافظه ذخیره‌سازی شما ندارند. علاوه بر این، دسترسی به API های دیگر که به آن‌ها اجازه می‌دهد که از سایت عبور کنند، هم برای ردیاب‌ها مسدود شده است. این اقدامات ردیاب‌ها را از دسترسی به اطلاعات کاربران محروم می‌کند.
این اقدامات راه‌حل بهتری نسبت به بلاک کردن تمام کوکی‌های Third-Party است زیرا در این حالت تنها کوکی مربوط به ردیاب‌ها را مسدود می‌کند. برای فعال‌سازی این قابلیت مراحل زیر را انجام دهید:
menu > Options > Privacy and Security

موزیلا 65
موزیلا 65

Third-Party Cookies را فعال کنید و در همین قسمت تعیین کنید که می‌خواهید تنها کوکی‌های مربوط به ردیاب‌ها (tracker) غیرفعال شود یا تمام کوکی‌های Third-party مسدود شوند.

من کارشناس پشتیبانی شرکت و یکی از نویسندگان سایت پرولاین هستم. هدف ما افزایش رضایت مشتری و سرعت بخشیدن هرچه بیشتر در پاسخگویی به مشتری است. همچنین شرکت پرولاین در تلاش است تا با بالابردن آگاهی و دانش مشتریان آنها را در جریان آخرین اخبار و مطالب اخیر تکنولوژی و امنیت قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products