آنتی ویروس تحت شبکه کابوس یا رویا؟!

چرا یک سازمان، باید از آنتی ویروس تحت شبکه کمک بگیرد؟

هدیه محمدی نویسنده پرولاین   نویسنده: هدیه محمدی
                               شنبه، 17 شهریور 1398       مدت زمان مطالعه: 20 دقیقه

هزینه مصرفی جهت تهیه نسخه پولی آنتی ویروس تحت شبکه صرف قابلیت‌های مضاعفی مانند ضد سرقت بودن، پورتال امن تراکنش‌های بانکی، کنترل والدین، بستن تبلیغات، دیوار آتش و امکاناتی از این دست می‌شود که وجودشان اگرچه بسیار مفید و بازدارنده است اما قطعا همواره لازم و ضروری نیست.

 


خوب است خاطرمان باشد، در خرید هر قابلیت یا محصولی؛ سفارشی‌سازی در مسیرِ پیش از خرید، یعنی تحقیق، نتیجه گیری و انتخاب؛ بهترین خروجی را می‌دهد.

  • شناخت کامل نسبت به نیاز خود
  • شناخت نسبی از آنچه که بازار صنعت مورد نظر در اختیارمان قرار داده

» به بیان ساده تر؛ آگاهی از انتظارات و امکانات.

آنتی ویروس تحت شبکه


خروجی ما در این مقاله محصولات صنعت امنیت اطلاعات یا همان آنتی ویروس تحت شبکه است که شامل ضد بدافزار، ضد باج‌ افزار، آنتی فیشینگ، فایروال، پورتال امن فعالیت‌های بانکی و بسیاری قابلیت‌های دیگر هم می‌شود که در تمامی آنها ماهیت کارآیی عملی و پایداری در عملکرد مهمترین معیارها جهت ارزیابی این محصولات است.

لزوم وجود یک آنتی ویروس پولی یا رایگان

هزینه مصرفی جهت تهیه نسخه پولی آنتی ویروس ها صرف قابلیت‌های مضاعفی مانند ضد سرقت بودن، پورتال امن تراکنش‌های بانکی، کنترل والدین، بستن تبلیغات، دیوار آتش و امکاناتی از این دست می‌شود که وجودشان اگرچه بسیار مفید و بازدارنده است اما قطعا همواره لازم و ضروری نیست.

ویژه بودن یک پروژه سایبری، ما را ملزم به استفاده از امکانات ویژه می‌کند. پس اگر به فکر امنیت شبکه خانگی خود هستیم شاید لازم نباشد آنقدرها هم مته به خشخاش بگذاریم. محصولات رایگان آنتی ویروس ها هم بخوبی محافظت از امنیت شبکه کوچک ما را بعهده می‌گیرند و معمولا همان قابلیت‌های اساسی نسخه‌های پولی را دارند. پس همیشه هم نیاز به یک نسخه کامل بسته‌های امنیتی حس نخواهد شد.

کدام آنتی ویروس را نصب کنم ؟!!

گاهی عناوین متفاوت و از جهاتی مشابه در محصولات امنیتی موجود در بازار تکنولوژی برای متقاضی بسیار گیج کننده و انتخاب متناسب ترین محصول را برایش دشوار می‌کند. اما قویاً پیشنهاد می‌کنم در این زمینه از محصولاتی استفاده کنید که امتحان خود را از پیش پس داده‌اند. آزمایشگاه‌های امنیتی مهمی کارشان همین است که این آنتی ویروس های شناخته شده و تولیدات امنیتی برند‌های معتبر را در تست‌های استاندارد خود شرکت دهند و نتیجه را در اختیار عموم قرار دهند. با استفاده از آنتی ویروس های ناشناخته ریسک بالایی را به سیستم خود تحمیل می‌کنید. برخی از همین آنتی ویروس ها در واقع بدافزارهایی هستند با نام‌هایی مشابه نام‌های نرم افزارهای امنیتی معتبر که با پس و پیش کردن یک یا دو کلمه شما را فریب می‌دهند که در نهایت هم تخریب سیستم شما نتیجه استفاده از آنهاست.

آزمایشگاه‌های امنیتی چه می‌گویند؟

نتیجه تست‌های آزمایشگاه‌های معتبری چون AV TEST که در سایت خود Av-test و دیگر وب سایت‌ها قابل مشاهده است به وضوح بیان می‌کند که توانمندی هر کدام از این آنتی ویروس ها از جنبه های گوناگون چند درصد است و تا چه میزان ادعاها به عمل نزدیک می‌شود. کیفیت عملکرد آنتی ویروس در برابر بدافزار، میزان کارایی و سبکی رابط کاربری، پایداری محصول امنیتی و بسیاری قابلیت های مهم دیگر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که در نتیجه می‌تواند کمک بزرگی باشد به کاربر جهت انتخاب بهترین گزینه امنیتی.

نکته لازم بذکر اینکه بهترین آنتی ویروس ماه جاری براحتی میتواند در تست های ماه آینده شما را ناامید کند. علت البته روشن است، نحوه عملکرد ویروس برپایه تغییر ماهیت مداوم شکل می‌گیرد و روزانه ویروس های جدیدی هم به دوستان قدیمیشان اضافه می‌شود، پس لازم است که گاه به گاه سَری به آخرین بروزرسانی این تست‌های امنیتی بزنید . آنتی ویروس های معتبر در صنعت امنیت تمام تلاششان را می کنند تا از ویروس ها جا نمانند و معمولا توجه به فرآیند شناخت بدافزاری های یک آنتی ویروس در بازه زمانی چند ماهه اخیرش می تواند معیار مناسبی برای انتخاب یا عدم انتخاب آن باشد.

تکلیف کاربران ویندوز با ویندوز دیفندر مایکروسافت چیست؟

چندی پیش بود که در اخبار شاهد بودیم توصیه یکی از کارمندان مایکروسافت را که در کنار برنامه های امنیتی مایکروسافت وجود یک آنتی ویروس مجزا را هم لازم می‌دانست. البته که همچنان پیشنهاد شرکت مایکروسافت به کاربران ویندوزش استفاده از همین برنامه است.

به سراغ AV TEST که برویم علاوه بر اعلام نتایج مستقل است هایش برای هر آنتی ویروس تحت شبکه امکان مقایسه هر آنتی ویروس بعنوان معیار سنجش در برابر عملکرد سایر برندهای معتبر امنیت را هم فراهم کرده.

ویندوز دیفندر (در ویندوز ۸ به بعد) + Microsoft Security Essentials (ویژه نسخه های قدیمی) را معیار مقایسه قرار می‌دهیم و نتیجه به طرز خطرناکی خیره کننده است. بسته امنیتی مایکروسافت در انتهای لیست نرم افزارهای امنیتی، بدترین عملکرد را از خود نشان می‌دهد! اما رضایتمندی مشتریان و کاربران نرم افزارهای امنیتی فضای سایبری را کجای دلمان بگذاریم که عملکرد مایکروسافت برای حفظ امنیتشان را در عمل تأیید می‌کنند. این رضایت از کجا ناشی می‌شود؟

در واقع نکته این جاست که؛ اگر  شما کاربر نابلد فضای امنیتی نیستید و از آنچه در پس زمینه سیستم و شبکه شما رخ می‌دهد مطلعید. نرم افزارهای امنیتی مایکروسافت از جهت تکمیل کنندگی محافظت، سرعت عمل، رابط کاربری سبک و روان گزینه بسیار خوب و کارآمدی است. در واقع مایکروسافت هم روی همین ویژگی کاربرانش حساب کرده! اما اگر این چنین نیست بهتر است ریسک نکرده و دلتان را تنها به مایکروسافت خوش نکنید! نکته مهم که گاهی نادیده گرفته می‌شود اینکه ویندوز دیفندر موجود در ویندوز ۷ و ویستا تنها یک ضد بدافزار است نه یک آنتی ویروس. اما از نسخه ۸ ویندوز، مایکروسافت دست‌چین چند قابلیت اساسی و کارآمد را که در ویندوز 10 بسیار ارتقاء یافته در یک بسته آنتی ویروس فراهم کرده که عمکردی قابل قبولی را از خود نشان می دهد.

رعایت توصیه های امنیتی برای آنتی ویروس تحت شبکه

به پشتوانه وجود یک آنتی ویروس تحت شبکه نمی توانید امنیت سیستم و شبکه خود را تضمین شده بدانید. باوجود نصب آنتی ویروس تحت شبکه چنانچه بی مهابا به دل محتویات و لینک های مشکوک بزنید؛ بنا به دلایل مختلفی که برخی از آنها ذکر شد؛ مانند ماهیت متغیر ویروس ها در طول زمان، تغییرات مداوم در برنامه نویسی باج افزار ها و صد البته باگ های موجود در سیستم عامل ها و برنامه های کاربردی، امنیت سیستم شما متزلزل خواهد بود.

بگذارید یک مورد را پیش فرض قرار دهیم؛ رعایت کامل توصیه های امنیتی از جانب کاربر. این مسأله فارغ از اینکه شما از چه آنتی ویروس با چه برندی استفاده می کنید تضمین کننده امنیت سیستم شماست.

پس در آخر نتیجه گیری ساده می‌شود، توجه به آموزش های ساده امنیتی اما کاربردی و تاثیر گذار در استفاده از سیستم عامل های مک و لینوکس و همچنین اندروید و کمک گرفتن از یک آنتی ویروس تحت شبکه قائل به شرایط ذکر شده در بالا بهمراه همین آموزش های کاربردی در سیستم عامل ویندوز ضامن امنیت شما در فضای سایبری است.

بیشتر بخوانید

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سبد خرید شما خالیست!