5 دلیل برای استفاده خانواده ها از نرم افزارهای کنترل والدین

 

نرم_افزار کنترل والدین
نرم_افزار کنترل والدین

بهتر است پیش از آنکه گوشی موبایل و یا تبلت خود را در اختیار فرزندتان قرار دهید، این مطالب را بخوانید. اینترنت ابزار بسیار مفیدی است. اما می‌تواند به محیطی خطرناک مخصوصا برای بچه‌ها مبدل شود. اگر قصد دارید به عنوان هدیه برای فرزندتان تبلت یا گوشی موبایل بخرید؛ یا اینکه او هر از گاهی از سیستم شما استفاده می‌کند، بهتر است ابتدا توصیه‌های کری وَن ولاندِرِن، مدیر عامل شرکت نرم‌افزارهای امنیتی و آنتی‌ ویروس ایست (Eset) در افریقای جنوبی را مطالعه کنید. در ادامه این مقاله با پرولاین همراه باشید.


1. با اینترنت و تکنولوژی‌های مرتبط با آن آشنا شوید

     کنترل والدین بر کودک یکی از مباحث جدی در تربیت وی به شمار میرود. آگهی از پدیده‌ای که با آن روبرو هستید و آشنایی با ابزارها و وبسایت‌های محبوب بچه‌ها در گروه‌های سنی مختلف و همچنین دانستن خطرات و ریسک‌های استفاده از اینترنت، از اهمیت بسزایی برخوردار است. اگر هیچ اطلاعات پایه‌ای در این زمینه‌ها نداشته باشید؛ حقیقتا در مورد مزایا و معایب اینترنت، چشم و گوش بسته خواهید بود. هر قطره‌ی کوچک از اطلاعات در مورد نشانه‌های اذیت و آزار آنلاین و یا خطراتی که در کمین گیمرهای (بازیکنان) آنلاین است و یا حتی آشنایی با شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده‌ی جوانان، می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

2. فرزندانتان را در سنین پایین با تکنولوژی و روش‌های ایمن ماندن آشنا کنید

     برخی از والدین در مورد آشنا کردن فرزندانشان در سنین کم با تکنولوژی حتی در حد صفحات وب، بسیار محتاطانه عمل می‌کنند. اما تا زمانی که این فرآیند آشنایی تحت کنترل والدین و مدیریت‌شده باشد، می‌توانید از محتوایی که فرزندتان با آن سروکار دارد، آسوده خاطر باشید. این آشناسازی آن‌قدر مهم است که پایه‌های آن باید از سنین قبل از مهدکودک گذاشته شود. منظور آموزش اصول حرفه‌ای اینترنت به نوزادان نیست. بلکه هدف از این حرف، نشان‌دادن اهمیت راهنمایی و آموزش قدم به قدم و آهسته‌ی مفاهیم به کودکان است. مثلا از فرزندتان بخواهید تا چیزهایی را امتحان کرده و از شما سوال بپرسد و این‌گونه با او وارد یک مکالمه‌ی سازنده و آموزشی شوید.

3. در مورد شبکه‌های اجتماعی و حریم خصوصی صحبت کنید

     این موضوع، یکی از رمینه‌هایی است که برقراری تعادل بین برخورد مناسب و سخت‌گیری بیش از حد در آن کمی دشوار است. به طور کلی تعیین مرزها در طول رشد برای فرزندان به خود والدین و نحوه‌ی تربیت آنها بستگی دارد. اما صحبت‌کردن در مورد شبکه‌های اجتماعی و دادن هشدارهای لازم در طول رشد، در بحث کنترل والدین لازم و ضروری است. بر روی نقش محوری این شبکه‌ها در زندگی مدرن (در حوزه‌های آموزشی، اشتراک اطلاعات و ارتباطات بین فردی) تاکید کنید. اما ذکر خطرات مرتبط با این شبکه‌ها مانند مراوده با غریبه‌ها و یا تبهکاران آنلاین را فراموش نکنید.

4. از ایمن بودن سیتم‌های خود مانند گوشی موبایل، تبلت و… اطمینان حاصل کنید

     در گدشته هر خانواده فقط یک کامپیوتر و یک نقطه‌ی اتصال (اکسس پوینت) برای وصل شدن به اینترنت در اختیار داشت؛ اما امروزه با وجود ابزارهای متنوع مانند گوشی‌های موبایل، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها، تلویزیون‌های هوشمند، کنسول‌های بازی با قابلیت اتصال به اینترنت و… وضعیت به شدت فرق کرده‌است.

     با توجه به عملی نبودن و صدالبته بی‌فایده بودن زیر نظر گرفتن تمام اعمال فرزندان به صورت دائمی و حضوری، والدین نیاز دارند تا حتی زمانی که در خانه نیستند، بر روی فعالیت‌های فرزندشان نظارت داشته و خیالشان راحت باشد. این کار را می‌توان با استفاده از اپلیکیشن‌های کنترل والدین به سادگی انجام داد. این تکنولوژی به پدر و مادرها این امکان را می‌دهد تا در عصر دیجیتال مراقب فعالیت‌های آنلاین فرزندشان در حین استفاده‌ وی از تبلت‌ها و سایر سیستم‌ها باشند.

     عاملی که موجب افزایش اثر این نرم‌افزارهای امنیتی می‌باشد، قابلیت تنظیم آنها به صورت دلخواه است. یعنی والدین می‌توانند تنظیمات این نرم‌افزارها را متناسب با محدوده‌ی سنی فرزندشان تغییر دهند. شما حتی می‌توانید با مشورت با فرزندتان بر روی بهترین حالت ممکن برای تنظیم نرم‌افزار، توافق کنید. در این صورت هم فرزندتان احساس قدرت و استقلال بیشتری می‌کند و هم شما از شرایط استفاده‌ی وی از اینترنت خرسند خواهید بود.

5. معرفی ابزارهای موجود در نرم‌افزار کنترل والدین و کاربرد آنها

نقش‌های کاربری:

والدین می‌توانند با مشخص کردن نقش‌های متفاوت برای کاربران سیستم کامپیوتری، دسترسی و فعالیت‌های هر فرد را مشاهده و کنترل نمیاند. با این روش شما قادر خواهید بود تا برای هر فرد به صورت جداگانه میزان دسترسی به اینترنت، امکان دسترسی به بعضی از فایل‌ها و یا حتی اجازه‌ی نصب نرم‌افزارهای جدید را مشخص کنید.

مسدود کردن دسترسی با استفاده از فهرست:

یکی از امکانات اصلی هر نرم‌افزار کنترل والدین ، امکان محدود و یا متوقف کردن دسترسی به بعضی از وبسایت‌های خاص با افزودن و یا حذف نام آن وبسایت در لیست هر نقش کاربری است. با استفاده از این ویژگی می‌توانید حجم ‌اینترنت مجاز برای هر کس را با در نظر گرفتن وبسایت‌های مجاز و محتوای آنها و همچنین میزان دسترسی به آنها تعیین کنید. به طور مثال میتوانید فیلترهایی را برای محدود کردن میزان دسترسی به سایت‌های بازی‌های آنلاین اعمال کرده و در عوض برای موتورهای جستجویی که کودک برای انجام تکالیفش به آنها نیاز دارد؛ دسترسی نامحدود تعریف کنید.

مسدود کردن وبسایت‌ها:

این ویژگی برای جلوگیری از دستیابی به محتوای نامناسب از طریق مسدود کردن وبسایت‌های به خصوص مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به نقش کاربر‌انی که برای هر فرد تعریف می‌کنید، می‌توانید درباره‌ی دسترسی یا عدم دسترسی آنها به بعضی محتواها تصمیم بگیرید. شما میتوانید وبسایت‌های با محتوای خشن و یا جنسی و حتی وبسایت‌هایی را که به نظر خودتان نامناسب هستند را مسدود کنید.

ذکر این نکته ضرور به نظر می‌رسد که با استفاده از این ویژگی، می‌توانید جلوی تبلیغات پاپ آپ (ناگهانی) سایت‌های پورن را نیز که بچه ها گاهی به اشتباه وارد آنها می‌شوند، بگیرید.

گزارش فعالیت‌ها:

با نرم افزار کنترل والدین ، پدر و مادر می‌توانند فهرست فعالیت‌های هر فرد یعنی وبسایت‌ها و حساب‌های کاربری‌ که فرد سعی در ورود به آنها داشته و توسط نرم‌افزار مسدوده‌شده را با علت انسداد مشاهده نمایند. با بررسی این وبسایت‌ها که کودک به آنها مراجعه کرده است، می‌توان یک الگوی رفتاری بدست آورده و بر اساس آن به کودک آموزش‌های امنیتی لازم را داد. همچنین باید علت نامناسب بودن برخی از وبسایت‌ها را برای وی توضیح داد.

کنترل سایر نرم‌افزارها و زمان: با استفاده از این امکانات میتوانید تصمیم بگیرید که از از کدام اپ‌ها در چه زمان‌ و با چه طول مدتی می‌توان استفاده کرد. بدین ترتیب می‌توانید اطمینان حاصل کنید که فرزندتان بیش از حد آنلاین نمی‌ماند. یا بیشتر وقتش با گوشی صرف انجام بازی‌های آنلاین نمی‌شود. یعنی این ابزار می‌تواند از فرزندتان در برابر بازی بیش از حد که اعتیارآور هم هست، با قرار دادن محدودیت زمانی، محافظت می‌کند.

     در این مرحله باید مطمئن شوید که از یک نرم‌افزار کنترل والدین قوی برای تنظیمات نرم‌افزار استفاده کرده‌اید. رمز عبوری که هیچ کس به جز خودتان آن را نداند. یعنی کسی توان بر هم زدن و تغییر تنظیمات اعمالی از طرف شما را نداشته باشد. بسیاری از والدین از این نرم‌افزارهای کنترلی برای ایجاد محدود دسترسی برای فرزندانشان استفاده می‌کنند. اما هرگز نباید این نکته را فراموش کرد که آموزش و فرهنگ‌سازی هنوز هم بهترین راه برای حفاظت از فرزندان محسوب می‌شود.

     هیچ‌گاه نباید در حین استفاده از نرم‌افزار کنترل والدین هدف اصلی فراموش شود. این هدف نیز بستگی به سن فرزند دارد. مثلا کودک خردسال که از کامپیوتر برای بازی استفاده می‌کند،با نوجوانی که دائما در شبکه‌های اجتماعی به سر برده و مشغول تبادل اطلاعات و آشنایی با افراد تازه می‌باشد، تفاوت میکند.

     وجود اعتماد دوطرفه بین والدین و فرزندان برای ایجاد یک پیوند محکم که در آن فرزندان بتوانند در امنیت و به خرسندی از اینترنت استفاده کنند، بسیار با اهمیت است. سوءاستفاده از نرم‌افزارهای کنترلی برای جاسوسی از فرزندان و یا اعمال محدودیت‌های به شدت سختگیرانه، عاقبت خوشی در پی ندارد. استفاده غیر اصولی از نرم‌افزار کنترل والدین حتی می‌تواند به نتایج نامطلوبی منجر شود. بهتر است همیشه کار را با آموزش نحوه‌ی صحیح استفاده از کامپیوتر و اینترنت شروع کنید.

     بنابراین باید توجه شما بیشتر بر روی آگاه کردن فرزندتان از ریسک‌ها و خطراتی باشد که در اثر استفاده‌ی نادرست ممکن است برای آنها رخ دهند. برای آنها روشن کنید که استفاده از نرم‌افزار کنترل والدین ، فقط و فقط برای حفظ امنیت خودشان است.


منبع: https://www.livingandloving.co.za


مطالب مرتبط: 

 

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products