امن‌ترین روش‌های اشتراک‌گذاری فایل‌

اطلاعات و فایل های شخصی خود را بدون محافظ در فضای اینترنت منتشر نکنید

امنیت در اشتراک گذاری

اینترنت فضایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌ها است. وقتی عکسی زیبا می‌گیرید طبیعی است که بخواهید آن را برای دوستان و اعضای خانواده به اشتراک بگذارید. یا در محیط کاری و آموزشی فایلی را برای همکاران و هم‌کلاسی‌هایتان ارسال کنید. اما سؤال اینجا است که چگونه مطمئن می‌شوید فایل موردنظر شما تنها توسط کسانی که شما می‌خواهید دریافت و مشاهده خواهد شد؟ آیا رمزگذاری فایل‌ها برای اطمینان از این مسئله کافی است و آیا کاملاً مطمئن است؟

#پرولاین در مقاله پیش رو قصد دارد گزینه‌هایی ساده، سریع و رایگان به شما معرفی کند تا ازاین‌پس با خیال راحت عکس‌ها و فایل‌های خود را در فضای اینترنت به اشتراک بگذارید.

  • Dropbox

دراپ باکس (Dropbox) یک سرویس به اشتراک‌گذاری فایل بر بستر اینترنت است که توسط شرکتی با همین نام اداره می‌شود. اغلب کاربران دراپ باکس می‌دانند که تنها با کلیک بر گزینه اشتراک‌گذاری می‌توانند فایل‌های خود را در فضای اینترنتی قرار داده و پس‌ازآن لینکی برای به اشتراک‌گذاری و امکان دانلود آن دریافت کنند. یکی از موارد استفاده از دراپ باکس زمانی است که فایل شما حجم زیادی داشته و شما باید آن را برای شخصی ایمیل کنید. تنها افرادی قادر به مشاهده فایل شما خواهند بود که لینک را در اختیار دارند و شما هر زمان بخواهید می‌توانید آن فایل را حذف کنید.

اگر صاحب یک کسب‌وکار هستید می‌توانید از Dropbox Pro استفاده کنید و برای حساب خود رمز تعیین کنید تا فایل‌های شما در امنیت باشند.

  • استفاده از رمز عبور

بسیاری از برنامه‌های کاربردی همچون LibreOffice Writer گزنه‌ای برای رمزگذاری فایل‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند. معمولاً از شما خواسته می‌شود که دو بار رمز عبور خود را وارد کنید تا از تایپ صحیح آن مطمئن شوید. بسته به نوع نرم‌افزار و درجه امنیتی آن رمز شما باید دارای سطح پیچیدگی متفاوتی باشد.

این نرم‌افزارها فایل شمارا رمزگذاری کرده و شما می‌توانید فایل خود را برای دیگران ارسال کنید. تنها افرادی می‌توانند فایل شمارا بازکرده و بخوانند که رمز عبور توسط شما برایشان ارسال‌شده باشد. در حالت ایدئال فایل‌ها باید با سیستم کدگذاری AES 128 بیتی کدگذاری شوند.

  • PGP و GPG

این دو برنامه نرم‌افزارهایی برای رمزگذاری و رمزنگاری هستند و از یک سیستم رمزگذاری عمومی برای ارسال فایل‌های شما در حالت ایمن استفاده می‌کنند. پی جی پی در سال 1991 منتشر شد و نسخه ابتدایی آن به‌صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفت. البته برای استفاده گسترده‌تر و ایمن‌تر باید نسخه حرفه‌ای این نرم‌افزارها را خریداری کنید. ممکن است نصب و فعال‌سازی آن برای همه کاربران راحت نباشد پیس بهتر است از افزونه آن بر مرورگر موزیلا استفاده کنید.

  • OTR

یکی از ابزارهایی که به شما امکان ارتباط ایمن را می‌دهد نرم‌افزار OTR (Off the Record) است. این افزونه را که بر روی تمام نرم‌افزارهای پیام‌رسان نصب می‌شود پیام‌ها را قبل از خروج از دستگاه شما رمزگذاری می‌کند. همچنین این نرم‌افزار به شما امکان می‌دهد که با استفاده از کدهای امنیتی اطمینان پیدا کنید که هیچ متخلف اینترنتی بین شما و دریافت‌کنندگان پیام‌هایتان وجود نداشته باشد. کاربران سیستم‌عامل‌های اندروید و آی او اس هم می‌توانند این افزونه را نصب‌کرده و به‌راحتی استفاده کنند.

  • رمز یک‌بارمصرف (One-Time Pad)

برای استفاده از رمز یک‌بارمصرف نخست باید یک لیست از اعداد تصادفی را با استفاده از طاس یا کامپیوتر به دست آورید. مخاطب شما نیز باید چنین کاری را انجام دهد. سپس شما همدیگر را ملاقات کرده و بین خودتان رمز را تبادل می‌کنید. هنگامی‌که فایلی برای مخاطب خود می‌فرستید با رمز خود داده‌های تصادفی دیگری ترکیب می‌کنید و فایل را ارسال می‌کنید. در آن‌سوی خط مخاطب شما از رمز خود برای حذف کاراکترهای اضافی رمز استفاده می‌کند و بعدازآن قادر به باز کردن فایل شما خواهد بود. این‌یک حقه منصفانه است که ازلحاظ نظری کاملاً ایمن و قابل‌اجرا است.

  • LastPass

یک سرویس عالی برای ذخیره‌سازی تمام نام‌های کاربری و رمز عبورهای شما است. یکی از ویژگی‌های LastPass که بسیار موردتوجه قرار گرفت امکان اتصال آن به اکثر مرورگرها و شبکه‌های اجتماعی بوده است. شما تنها یک‌بار نام کاربری و رمز عبور خود را وارد می‌کنید و پس‌ازآن نرم‌افزار LastPass به‌طور خودکار فیلدها را برای شما پر خواهد کرد.

من کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین هستم. هدف مجموعه ما ایجاد تغییر بنیادی در حوزه امنیت کاربران خانگی و سازمانی است و ما در تلاشیم تا نحوه فروش خود را با روش های نوین بازاریابی دیجیتال تغییر دهیم. مشتریان ما بایستی کاربران نهایی باشند و ما در تلاشیم تا واسطه های میان خود و مشتری را حذف کنیم.

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سبد خرید شما خالیست!