ادعای دستیابی غیر مجاز کارکنان اسنپ چت به داده های کاربران

مهسا محمدی شرکت پرولاین کارشناس دیجیتال مارکتینگ مهسا محمدی شنبه، 22 خرداد 1398

امنیت کاربران همواره از موضوع های مورد اهمیت حوزه امنیت می باشد. این بار اما امنیت کاربران اسنپ چت موضوع صحبت ما در اخبار پرولاین است. در واکنش به اخباری مبنی بر اینکه چندین تن از کارمندان Snapchat دسترسی  ویژه‌ای دارند که به‌وسیله آن می‌توانند از اطلاعات کاربران در جهت جاسوسی استفاده کنند ، رسانه‌های اجتماعی این برنامه محبوب آن را کذب دانستند.


در خصوص امنیت کاربران اسنپ چت دو تن از کارکنان سابق این برنامه در خبری گفته بودند که چندین تن از کارکنان Snapchat چند سال پیش با استفاده از دسترسی آنها از داده‌های کاربران سوءاستفاده می‌کردند. رسانه Motherboard در روز ۲۳ ماه می‌نوشت: ” منابع مختلفی از این شرکت، به همراه دو کارمند سابق، یک کارمند فعلی و تعداد بالایی از ایمیل‌های داخلی شرکت که توسط Motherboard جمع‌آوری شده‌اند، خبر از وجود ابزارهای داخلی در این شرکت می‌دهد که به کارکنان Snapchat اجازه دسترسی به داده‌های کاربران ازجمله اطلاعات مکانی، اطلاعات شخصی مانند شماره تلفن، آدرس ایمیل و … را می‌دهد.

امنیت کاربران اسنپ چت
امنیت کاربران اسنپ چت

  • چالشی به نام تهدید داخلی

مهم نیست که این خبر صحت دارد یا نه؟ چیزی که اهمیت دارد این است که این خبر خطرات ناشی از تهدیدات داخلی شرکت‌ها برجسته می‌کندد.مایانک چادوری، نایب‌رئیس ارشد Observe IT، در همین باب گفته: ” بسیاری از کارکنان مشغول انجام کار روزانه خود هستند، اما یک مشت افراد در هر شرکتی نیت‌های سودجویانه‌ای دارند که درنتیجه آن باعث آسیب رساندن به سازمان‌هایی می‌شوند که برای آن کار می‌کنند.”

” کنترل‌های امنیتی موجود در شرکت‌ها اساساً بر روی تهدیدات خارجی تمرکز دارند. همانند مورد اسنپ چت که در آن تعداد کمی از کاربران با دسترسی بالا، به‌راحتی به  داده‌های خود و سایر کاربران دسترسی دارند، کنترل‌های امنیتی موجود راهکاری را برای این تهدیدات داخلی در نظر نگرفته‌اند.. درنتیجه به زمان زیادی نیاز هست تا سازمان‌ها بر تهدیدهای داخلی تمرکز کنند و بتوانند از مشتریان به‌راحتی و به‌طور قابل‌اطمینان محافظت کنند.

بااین‌حال، گزارش Motherboard بیان می‌کند که هر دسترسی در میان کاربران ممکن است مورد سو استفاده قرار گیرد. در این گزارش از ابزاری به نام SnapLion نام‌برده شده که می‌تواند به داده‌های کاربران دسترسی داشته باشد.

  • توضیحات اسنپ چپ در خصوص این ادعا

اما، سخنگوی Snapchat در یک ایمیلی به کاربران خود اعلام کرد: هر نظری که بگوید کارمندان ممکن است بتوانند در سیستم ما جاسوسی کنند کاملاً نادرست و اشتباه است. وی در ادامه اضافه کرده: ” حفاظت از حریم خصوصی و امنیت کاربران اسنپ چت بسیار مهم است. داده‌های جمع آوری شده توسط ما بسیار محدود هستند، ما در این شرکت سیاست‌ها و کنترل‌های قوی داریم تا دسترسی داخلی به داده‌هایی که موجود هست را محدود کنیم. دسترسی غیرمجاز به هر نوع داده‌ای، نقض آشکار استانداردهای رفتاری شرکت است و اگر ردیابی شود، منجر به اتمام فوری آن خواهد شد.”

 

من کارشناس پشتیبانی شرکت و یکی از نویسندگان سایت پرولاین هستم. هدف ما افزایش رضایت مشتری و سرعت بخشیدن هرچه بیشتر در پاسخگویی به مشتری است. همچنین شرکت پرولاین در تلاش است تا با بالابردن آگاهی و دانش مشتریان آنها را در جریان آخرین اخبار و مطالب اخیر تکنولوژی و امنیت قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products