محدودیت بروزرسانی‌ امنیتی ویندوز 7 توسط مایکروسافت

مایکروسافت به‌روزرسانی‌های امنیتی ویندوز 7 را بلاک می‌کند؛ مگر آنکه از آنتی‌ویروس استفاده کنید!

در حال حاضر مایکروسافت امکان به‌روزرسانی‌های امنیتی را برای آن دسته از کاربران ویندوز 7 که بر روی سیستم خود آنتی‌ویروس نصب نکرده‌اند مسدود کرده است. این اقدام به دلیل مسائل امنیتی بر ویندوز 7 اعمال‌شده ولی باوجود اعمال این محدودیت امکان انجام این کار به‌صورت دستی و از طریق رجیستری سیستم برای کاربران وجود دارد و اطلاع‌رسانی‌های مربوط به آن نیز در سایت مایکروسافت صورت گرفته است.

یکی از دلایل اعمال چنین محدودیتی بر ویندوزهای ارائه‌شده توسط شرکت مایکروسافت، جلوگیری از آسیب‌هایی بوده است که Meltdown و اسپکترها می‌توانند از طریق آپدیت‌های خودکار و پچ های خود به ویندوز وارد آورند. به همین جهت کمپانی مایکروسافت تصمیم به غیرفعال سازی این آپدیت‌های امنیتی در تمام نسخه‌های ارائه‌شده گرفت.

بعد از اعمال این محدودیت، مایکروسافت متوجه شد که بسیاری از آنتی‌ویروس‌ها با آپدیت‌های ویندوز ناسازگار بوده و موجب خطای صفحه آبی می‌شوند. رایانه‌های شخصی بدون انجام تنظیمات دستی در رجیستری در دریافت آپدیت‌های این شرکت با مشکل مواجه بودند به همین جهت ماکروسافت شرکت‌های تولیدکننده آنتی‌ویروس را موظف کرد که یک کلید رجیستری برای سازگاری با آپدیت‌های امنیتی ویندوز 7 تنظیم نمایند و پس از فعال کردن کلید رجیستری امکان دریافت به‌روزرسانی‌های امنیتی برای کاربران ممکن شد.

در ابتدا محدودیت دریافت به‌روزرسانی‌های امنیتی برای تمام نسخه‌های ویندوز اعمال گشت اما در تاریخ 13 مارس 2018 این امکان برای ویندوز 10 برداشته‌شده و تمام کاربران این ویندوز به‌روزرسانی‌های امنیتی را دریافت می‌کنند. دلیل این امر به‌روز بودن و نهایی بودن نسخه ویندوز 10 و امنیت بالای آن است. کاربران ویندوز 7 و 8.1 همچنان برای آپدیت امنیتی به فعال کردن کلید رجیستری نیاز دارند.

چرا کاربران ویندوز 7 با این محدودیت مواجه شده‌اند؟

محدودیت ویندوز7
محدودیت ویندوز7

به دلیل پایین بودن نسخه‌های آنتی‌ویروس و نرم‌افزارهای قابل‌نصب بر ویندوز 7 امنیت شما و دستگاهتان دچار مشکل می‌شود به همین خاطر درصورتی‌که بر سیستم شما آنتی‌ویروسی نصب نشده باشد به‌طور پیش‌فرض امکان دریافت به‌روزرسانی امنیتی غیرفعال خواهد بود و شما باید پس از نصب آنتی‌ویروس، آن را به‌طور دستی فعال کنید.

اگرچه آپدیت‌های امنیتی ویندوز 7 تا سال 2020 ادامه خواهد داشت اما شرط دریافت این آپدیت‌ها توسط سیستم شما، نصب یک آنتی‌ویروس و فعال کردن این امکان از طریق رجیستری دستگاهتان است.

چگونگی تنظیم کلید رجیستری در ویندوز7

ویندوز7
ویندوز7

مایکروسافت توصیه می‌کند که در صورت استفاده از ویندوز 7 بر روی سیستم خود، حتماً آنتی‌ویروس نصب کنید. حال این آنتی‌ویروس می‌تواند نسخه رایگان آنتی‌ویروس مایکروسافت ویژه ویندوز 7 باشد که مشابه ویندوز دیفندر در ویندوز 10 عمل می‌کند و یا یک نسخه آنتی‌ویروس شرکتی متناسب با سیستم شما باشد. نصب یک آنتی‌ویروس به شما اجازه فعال کردن کلید رجیستری سیستم برای دریافت به‌روزرسانی‌های امنیتی را خواهد داد.

برای فعال کردن این امکان کافی است ویرایشگر رجیستری را بازکرده و به مسیر زیر بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\QualityCompat

درصورتی‌که گزینه QualityCompa از قبل وجود نداشته باشد شما بایستی آن را درون پوشه CurrentVersion به‌طور دستی ایجاد کنید. پشتیبانی مایکروسافت کلید لازم برای فعال شدن این گزینه را راه‌اندازی خواهد کرد.

من کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین هستم. هدف مجموعه ما ایجاد تغییر بنیادی در حوزه امنیت کاربران خانگی و سازمانی است و ما در تلاشیم تا نحوه فروش خود را با روش های نوین بازاریابی دیجیتال تغییر دهیم. مشتریان ما بایستی کاربران نهایی باشند و ما در تلاشیم تا واسطه های میان خود و مشتری را حذف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products