مراقب ویروس پیامکی ایرانی باشید!

ویروس پیامکی ترفند جدید کلابرداری از مردم

هدیه محمدی   نویسنده: هدیه محمدی
                               یکشنبه، 20 تیر 1398       مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

زندگی در عصر تکنولوژی می طلبد از برخی جنبه ها کمی هوشیار تر عمل کنیم. شیوه های کلاهبرداری اینترنتی تنها از سهل انگاری و بی توجهی کاربران به برخی نکات ریز و گاهی دم دستی سو استفاده میکند که با کمی دقت می توان به دامشان نیفتاد. ویروس پیامکی ایرانی هم از این قاعده مستثنا نیست. دریافت پیامک، وعده اینترنت رایگان و نهایتا آلوده کردن گوشی کاربر به ویروس!


ویروس پیامکی فریاد نمیزند!

ویروس پیامکی نباید فریاد بزند من آلوده هستم! بنابراین باید ظاهری شبیه به پیام‌های عادی و روزمره داشته باشد. شیوه کار در انتقال این ویروس پیامکی ایرانی، استفاده از اعتماد بالقوه کاربران است. بدین صورت که شما یک پیامک از سوی شخصی که شماره شما را در لیست مخاطبینش ذخیره کرده دریافت میکنید که از قضا آن شخص ممکن است یکی دوستان یا نزدیکان شما باشد که با لحنی خودمانی و عامیانه، دریافت خدماتی رایگان و اغلب چند گیگ اینترنت مجانی را پیشنهاد می‌دهد. البته در همین مرحله اول اگر کمی باهوش باشیم بخوبی میدانیم که در زمینی زندگی میکنیم که هر چیز بهایی دارد!

 

ویروس پیامکی


متن هایی متفاوت اما محتوایی یکسان که توسط ویروس نصب شده تعریف شده اند و به صورت تصادفی در قالب یک ویروس پیامکی ارسال می شوند. نصب ویروس روی گوشی کاربر هم از طریق همان پیامک اولیه صورت میگیرد. درواقع پیامک ارسالی حاوی لینک آلوده ایی است که تلاش دارد به هر نحوی شما را مجاب به باز کردن آن کند.

اگر شما همان کاربر خوش شانس باشید! که بدون توجه به محتوای ساده انگارانه پیامک ویروسی بر روی لینک کلیک کنید، به یک سایت نامعتبر ارجاع داده می‌شوید که پس از چند ثانیه از طریق همان وب سایت، لینک عضویت کانالی تلگرامی یا احتمالا هر کانال اجتماعی بی نام و نشان دیگری برای شما باز می‌شود. کمی دقت کنید. ویروس پیامکی در شکل یک پیام عامیانه و خودمانی از طرف یکی از آشنایان، وعده دریافت خدمات رایگان، سایت، عضویت لینک تلگرام . تمام این مسیر جهت گمراهی ذهن مخاطب برنامه ریزی شده تا شما توجه لازم به آنچه که واقعا اتفاق می‌افتد را نداشته باشید و به اصطلاح برای لحظاتی سرتان گرم شود تا ایجاد کننده ویروس پیامکی بتواند به هدفش که همان نصب ویروس بر روی گوشی شماست برسد.

باز شدن لینک عضویت کانال مساوی است با دانلود شدن خودکار فایل نصبی آلوده به ویروس پیامکی ایرانی که اگر آنرا نصب کنید (که اغلب در این مرحله، بدلیل تصمیم هیجانی ذهن؛ کاربر بیدرنگ اجازه نصب را می‌دهد) کار از کار گذشته و دستگاه شما آلوده به ویروس شده است و بدون اینکه مطلع شوید، به دام یک چرخه ویروسی می‌افتید. اکنون دستگاه خود شما هم تبدیل به یک ارسال کننده ویروس پیامکی میشود. گوشی به حالت بی صدا رفته و مستقیما به سراغ لیست شماره مخاطبین شما و ارسال پیام آلوده به ویروس به آنها می‌رود . واضح است که هزینه سنگین ارسال پیامک ها هم با خود شماست!

 ازدیده شدن پیامک و کلیک بر روی لینک آلوده تا نصب ویروس بر روی گوشی حداکثر سه دقیقه زمان می‌برد. اگر شما تا میانه مسیر هم متوجه ساختگی بودن پیامک و محتوای آن نشوید که البته زمان زیادی هم ندارید، در پایان نصب فایل آلوده هم ابدا از نصب آن آگاه نخواهید شد چرا که زمان نصب این ویروس کوتاه است و بعد از نصب هم هیچگونه آیکونی در منوی اصلی گوشی شما بجا نمی‌گذارد.

حالا که توسط ویروس پیامکی آلوده شده اید راه حل چیست؟

ردپای فایل ویروسی نصب شده را می‌توانید در لیست اپلیکیشن ها نصب شده برروی گوشی در منوی ‘تنظیمات’ پیدا کنید و از همان مسیر فایل را حذف کنید.

Setting > Apps

اگر بدلیل زیاد بودن اپلیکیشن های نصب شده در گوشی یا هر دلیل دیگری نتوانستید به روش ابتدایی ویروس را حذف کنید، Reset Factory یا همان ‘بازگشت به تنظیمات کارخانه’ قطعا دستگاه شما را از ویروس پیامکی مورد نظر پاک میکند.

اکیدا توصیه می کنم به پیام هایی با این مضمون و محتوا که هرچند وقت یکبار با کمی تغییر و استفاده از محتوای ترند روز، کاربر را دعوت به دنبال کردن خود میکند به هیچ وجه اعتماد نکنید. همچنین به سراغ لینک های داخل آن نروید. البته که بدون معطلی، ارسال کننده از همه جا بی خبر پیام را هم از آلوده شدن گوشی اش باخبر کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products