ایمیل های اسپم دوباره محبوب می‌شوند

ایمیل اسپم یکی از گسترده ترین روش های کلاهبرداری و سوء استفاده اینترنتی

ایمیل اسپم

ایمیل اسپم چیست؟

در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین خطرات امنیتی فضای دیجیتال ایمیل‌های اسپم هستند. نمونه اولیه این ایمیل‌ها را نخستین بار، شخصی به نام گری فورک در سوم می 1978 میلادی (13 اردیبهشت) به‌منظور تبلیغ شرکت و محصول خود ارسال کرد. فورک برای 600 نفر از کاربران ARPANET که یک شبکه جهانی سطح اول محسوب می‌شد ایمیل تبلیغاتی ارسال نمود. در آن زمان این شبکه چیزی حدود 2600 کاربر بیشتر نداشت. ARPANET را می‌توان نمونه آغازین شبکه جهانی اینترنت دانست. تبلیغات فورک نمونه موفقی از تبلیغات ایمیلی بود که بعدها اسپم نامیده شد. ایمیل اسپم در اصل به هرگونه ایمیل مزاحم و آزاردهنده اطلاق می‌شود که عموماً به‌منظور تبلیغات برای تعداد کثیری از یک جامعه مشخص یا حتی به‌صورت عمومی و فیلتر نشده ارسال می‌گردد. این عمل معمولاً بدون رضایت شخص دریافت‌کننده صورت می‌گیرد. فورک هم پس‌ازاین اقدام از کار خود پشیمان شد و دیگر هرگز آن را تکرار نکرد.
آمارها نشان می‌دهد که در سال 2009 میزان ایمیل‌های اسپم به بالاترین سطح خود می‌رسد. در آن سال ایمیل اسپم برای شرکت‌ها بیش از 130 میلیارد دلار هزینه ایجاد می‌کند. در سال 2010 به دلیل تلاش‌های صورت گرفته ارسال این ایمیل‌ها کاهش چشمگیری پیدا می‌کند. البته هم‌زمان نوع دیگر و خطرناک‌تری از اسپم ایجاد می‌شود که هدف آن تنها تبلیغات و معرفی محصول و خدمت به بازار هدف نیست. ایمیل هم دست‌آویز و وسیله‌ای می‌شود که مجرمان اینترنتی به‌وسیله آن اقدام به سوءاستفاده از افراد می‌نمایند.
طبق تحقیقی که در سال 2018 انجام شده ایمیل‌های اسپم در حال تبدیل‌شدن به پراستفاده‌ترین روش انجام کلاه‌برداری‌های اینترنتی و آلوده سازی سیستم‌ها هستند. طبق این تحقیق بیشتر ایمیل‌های اسپم موفق با شرایط زیر ارسال شده‌اند:
  • قرار عاشقانه 46%
  • وب‌سایت‌های مخرب 31%
  • فایل‌های حاوی بدافزار 23%
یکی از دلایل محبوبیت ایمیل‌های اسپم و تخلف به‌وسیله آن می‌تواند گستردگی جامعه هدف و دسترسی راحت به آن باشد. باوجود آگاه‌سازی‌های انجام‌شده درباره باز نکردن ایمیل‌های مشکوک، بازهم افراد فریب عناوین جذاب این ایمیل‌های گه‌ها کلاهبردارانه را می‌خورند و متأسفانه مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.
معمولاً فرمت‌های زیر بیشترین ضمیمه‌هایی هستند که به‌صورت فایل آلوده برای افراد در ایمیل ارسال می‌شوند:
  • PDF
  • XLS
  • DOC
  • ZIP

نتیجه‌گیری

سرویس‌های ارائه‌دهنده ایمیل روزبه‌روز هوشمندتر می‌شوند و در زمان ارسال ایمیل اسپم آن را به‌صورت خودکار در قسمت Spam خود نگه‌داری می‌کنند. به عقیده #پرولاین یکی از مؤثرترین روش‌های جلوگیری از آسیب‌های احتمالی توسط ایمیل‌های اسپم، استفاده از برنامه آنتی‌ویروس است که در صورت باز شدن فایل مشکوک نیز تا حد زیادی مانع انتشار آسیب و حتی جلوگیری از آن می‌گردد. روش دیگر استفاده از برنامه‌های فیلترینگ است که کلیدواژه‌های خاصی را مصداق اسپم قرار داده و به شما در برابر باز کردن ایمیل هشدار می‌دهند
درمجموع به خاطر داشته باشید که کلاه‌برداران و سود جویان در فضای اینترنت از هر طریق و در هر لباسی ظاهر می‌شوند و شما باید در این فضای گسترده بااحتیاط و ملاحظه قدم بردارید..

من کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین هستم. هدف مجموعه ما ایجاد تغییر بنیادی در حوزه امنیت کاربران خانگی و سازمانی است و ما در تلاشیم تا نحوه فروش خود را با روش های نوین بازاریابی دیجیتال تغییر دهیم. مشتریان ما بایستی کاربران نهایی باشند و ما در تلاشیم تا واسطه های میان خود و مشتری را حذف کنیم.

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سبد خرید شما خالیست!