چه کنیم که قربانی سوءاستفاده اینترنتی نشویم؟

اخطار پلیس فتا برای در امان ماندن از سوءاستفاده اینترنتی

سوءاستفاده اینترنتی
سوءاستفاده اینترنتی

مدت‌ها است که فروش شکل و شیوه جدیدی به خود گرفته و به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. سایت‌های اینترنتی از هر سو سرک کشیده‌اند و روزبه‌روز دامنه و تنوع فروش محصولات آنلاین، گسترده‌تر می‌شود. امروز کافی است که یک سایت راه‌اندازی کنید تا از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را در آن بفروشید. اینترنت قابلیت و بستر لازم را برای فروشندگان فراهم می‌کند و از بسیاری هزینه‌های جانبی جلوگیری می‌کند. با گسترش بازار فروش اینترنتی و نقل‌وانتقال پولی بالا در این بازار پای جاعلان و متخلفان اینترنتی نیز باز شده است. این افراد از هر راه ممکن تلاش می‌کنند تا از کاربران سوءاستفاده کرده و با فریبکاری آن‌ها را متضرر سازند.

خرید آنلاین به دلیل سهولت و صرفه‌جویی در هزینه، وقت و انرژی، طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. از طرفی مجرمین سایبری با راهکارهایی این بازار را متشنج و تخریب کرده‌اند. یکی از ترفندهای مورداستفاده خرابکاران اینترنتی که در حال حاضر هم بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد، ارائه محصولات باکیفیت با قیمت‌های پایین‌تر از عرف است که توجه افراد زیادی را به خود جلب می‌کند. این روش کاربران را وسوسه نموده و آن‌ها را ترغیب به خرید و پرداخت پول به شماره کارت شخصی می‌کند که قصد ارسال کالای موردنظر را برای آن‌ها ندارند. بعد از پرداخت وجه پول، دیگر فروشنده پاسخگوی شما نخواهد بود. یا اینکه کالایی برای شما ارسال می‌شود که اصلاً با کالای تبلیغ شده متفاوت است و کیفیت مورد انتظار خریدار را ندارد.

روش دیگر ترغیب خریدار به خرید آنلاین و انتقال او به سایت بانک جعلی است. به این صورت به راحتی اطلاعات کارت و حساب بانکی کاربر در اختیار خرابکار قرار گرفته و حساب قربانی خالی می‌شود.

پلیس فتا در اطلاع‌رسانی‌های جدید خود در ارتباط با موضوع سوءاستفاده اینترنتی ، دراین‌ارتباط هشدار داده و از کاربران اینترنتی می‌خواهد هشیار باشند و تنها از سایت‌ها و لینک‌هایی خرید کنند که مورد تأیید این سازمان می‌باشند. یکی از نشان‌های الزامی که یک سایت معتبر برای تأیید صحت خود می‌تواند به کاربر ارائه دهد، نشان نماد الکترونیکی (Enamad) است. این سایت برای دریافت و اتصال به سیستم پرداخت بانکی الزامی است.

مورد دیگر نشان و نماد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی است که آدرس سایت آن Samandehi.ir می‌باشد. این نشان‌دهنده آن است که سایت موردنظر زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت‌شده و فعالیت می‌نماید.

همچنین پلیس فتا پیشنهاد می دهد که در صورت عدم اطمینان از اصالت یک سایت، برای خرید از آن، بهتر است که از کارت هدیه یا کارت با موجودی محدود استفاده کنید تا در صورت بروز مشکل حداقل خسارت و زیان اتفاق بیافتد. همچنین در صورت بروز مشکل سریعا مقامات را مطلع سازید تا از گسترش خسارات و سوءاستفاده اینترنتی از دیگران جلوگیری شود.

بنا به پیشنهاد تیم امنیت پرولاین، درنهایت لازم به یادآوری است که در صورت مشاهده یا مواجهه با هرگونه تخلف اینترنتی کافی است که به سایت www.cyberpolice.ir مراجعه کنید تا شکایات شما ثبت و راهنمایی‌های لازم در اختیار شما قرار بگیرد. در وهله بعد اگر تمایل به خرید اینترنتی دارید، همواره هوشیار باشید و تمام نکات امنیتی را برای انجام تراکنش ها و خرید خود رعایت نمایید.

من کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین هستم. هدف مجموعه ما ایجاد تغییر بنیادی در حوزه امنیت کاربران خانگی و سازمانی است و ما در تلاشیم تا نحوه فروش خود را با روش های نوین بازاریابی دیجیتال تغییر دهیم. مشتریان ما بایستی کاربران نهایی باشند و ما در تلاشیم تا واسطه های میان خود و مشتری را حذف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products