اینترنت از ما چه می داند؟

حریم خصوصی
حریم خصوصی

اهمیت حریم خصوصی

حریم خصوصی دارای یک مفهوم کلی و مبهم در فضای آنلاین است که همیشه مرکز بحث بوده اما هیچ‌گاه تعریف دقیقی از سوی صاحب‌نظران برای آن بیان نشده. خیلی از ما وقتی در ضیافت شام هستیم و حال خوبی داریم تصاویری از آن را در اینستاگرام به اشتراک می‌گذاریم. عکس‌های سفرها و تعطیلات خود را در فیس‌بوک منتشر می‌کنیم. ارتقاء شغلی خود را در لینکدین به دوستان خود اطلاع می‌دهیم و یا حتی در توییتر درباره مسائل حساس می‌نویسیم. به این شکل زیروبم زندگی و اطلاعات شخصی خود را برای دیگرانیکه نمی‌شناسیم بازگو می‌کنیم. آنگاه درعین‌حال برای حفظ امنیت و حریم خصوصی خود به اعماق زمین می‌رویم، پایگاه‌های نظامی و امنیتی آشکار و پنهان ایجاد می‌کنیم و سیستم‌های و برنامه‌های حفاظتی پیچیده می‌ریزیم و شدیداً به خریم خصوصی معتقدیم. حتی در نوع رفتار خود ما هم مشخص است که درک درستی از حریم خصوصی نداریم و چشم‌انداز و آینده حریم خصوصی برایمان گنگ و غیر قابل تشخیص است.

آغاز عصر جدید برای حریم خصوصی

تا همین چند وقت پیش بسیاری خوشحال بودند از اینکه مجبور نیستند به حریم خصوصی فکر کنند و اصلاً مسئله‌ای به این نام برایشان وجود نداشت. اوایل سال جاری اتحادیه اروپا مقررات حفاظت از اطلاعات عمومی را تصویب کرد. البته پیش از آن نیز حریم خصوصی دغدغه بسیاری از افراد بود اما با تصویب این سری قوانین آگاهی مردم نسبت به حقوقشان افزایش یافت.

این قوانین درباره این صحبت می‌کند که اطلاعات ما در اینترنت چگونه و در کجا ذخیره می‌شود! بعد از انتشار گزارش اتحادیه اروپا درباره مسئله حریم خصوصی و آنچه که شرکت‌های اینترنتی با اطلاعات کاربران اینترنتی انجام می‌دهند، همه ما نگران شدیم و تشویق شدیم که این مسئله را بیش‌ازپیش پیگیری کنیم.

این موضوع بسیار جدی است. در چند هفته گذشته تنها 50 میلیون حساب فعال کاربران شبکه اجتماعی محبوب فیس‌بوک به سرقت رفت. این تنها یکی از نواقص و حملات اینترنتی است که طی چند سال گذشته رخ داده است. خرابکاران اینترنتی روی اینترنت دست گذاشته‌اند. چراکه مردم وقتی به آن می‌رسند بی‌پرواتر می‌شوند و بسیاری از خط قرمزهای خود را زیر پا می‌گذارند.

به این موضوع فکر کنید که:

  • اطلاعات شما در شبکه‌های مجازی برای چه منظورهایی می‌تواند به کار برده شود؟
  • چه کسانی به این اطلاعات دسترسی مستقیم دارند؟
  • و از این دسترسی چه سوءاستفاده‌هایی می‌توانند داشته باشند؟

ترس اصلی آن است که هکرها و کلاه‌برداران چه کاری با اطلاعات شما انجام می‌دهند! سرقت‌های مالی، ایجاد اختلال در سیستم‌های خانگی و سازمانی و حتی سرقت هویت شما تنها بخشی از تهدیدهای پیش روی شما است.

حتی اگر ردپای دیجیتال شما تمام هویتتان را دربر نداشته باشد، اما بازهم می‌تواند خلاف‌کاران فضای مجازی را به سرک کشیدن در زندگی‌تان و حتی سوءاستفاده از شما تشویق کند. جهان از ناآگاهی جمعی خود بیدار می‌شود، ما از کجا می‌توانیم آغاز کنیم؟

فکر می‌کنم الآن دیگر آماده آن هستید که درباره حریم شخصی صحبت کنیم. در ادامه با پرولاین همراه باشید.

وب‌سایت privacyaudit.me

الآن موقعیت خوبی برای معرفی و صحبت درباره محاسن حریم خصوصی شخصی است. اداره تنظیماتی که حریم خصوصی شما را کنترل و تنظیم می‌کند آن‌چنان پیچیده نیست. زمانی که اپلیکیشن های مختلف ازجمله Uber ،Netflix ،Amazon، … و تمام سایت‌های فروشگاهی که از آن‌ها خرید انجام داده‌اید، هر سایتی که در آن بازی کرده یا دانلود انجام داده‌اید و حتی موسیقی گوش کرده‌اید، اطلاعاتی از ما را در خود ذخیره کرده‌اند. این اطلاعات را غالبا خود ما در اختیار این سایت ها و شبکه ها قرار داده ایم. همه این گشت‌وگذارهای ما در اینترنت به شکل یک ردپای قابل ردگیری ثبت شده‌اند. اما قسمت خوب کار اینجا است که ما می‌توانیم تنظیمات و محدودیت‌هایی برای کنترل ردپای اینترنتی خود اعمال کنیم. به یاد داشته باشید که همه ما بایستی در بحث امنیت آنلاین خود بازنگری فوری انجام دهیم.

privacy-audit-screenshot-1
privacy audit screenshot

برای آنکه بفهمید چه چیزی از شما در اینترنت به ثبت رسیده است کافی است سایت privacyaudit.me را چک کنید. با نام‌نویسی در این سایت خواهید دید، باوجود احتیاطی که به خرج داده‌اید ظاهراً حریم خصوصی‌تان آن‌چنان هم محفوظ نمانده است. در این سایت با واردکردن یک سری اطلاعات جزئی و ساخت حساب کاربری شخصی عضو خواهید شد و پس‌ازآن بخش آنالیز وب‌سایت اسکنی از داده‌های شما انجام می‌دهد طی 24 ساعت گزارشی در اختیار شما می‌گذارد.

در بخش مدیریتی آن خواهید دید که چه سایت‌هایی اطلاعات شمارا در پایگاه داده خود ذخیره کرده‌اند. کاربران می‌توانند نتایج پیشرفت ممیزی را با استفاده از نوار پیشرفت در کنسول پیگیری کنند.

privacy-audit-screenshot-2
privacy audit screenshot

یک حقیقت تلخ: اینترنت بیش از آنچه که فکر می‌کنید درباره شما می‌داند!

شما نمی‌توانید از این حقیقت فرار کنید که ردپای دیجیتال شما بسیار گسترده شده تر از آن است که تصور کنید برای محافظت از دارایی‌های خود لازم است بدانید که کلاه‌برداران و هکرها می توانندچه اطلاعاتی درباره هویت شما به دست آورند.

در این سایت شما می‌توانید اطلاعاتی که به شما منتسب است ببینید و اگر بخشی از آن اطلاعات غلط ثبت شده یا اصلاً ارتباطی به شما دارد آن را ویرایش یا حذف کنید. مهم‌تر از همه اینکه همان‌طور که در بخش حریم خصوصی سایت می‌توانید مطالعه کنید، سایت privacyaudit.me به حریم خصوصی افراد احترام گذاشته و هرگز اطلاعات شخصی آن‌ها را جمع‌آوری و ذخیره نمی‌کند.

درنهایت کاربران 15 روز زمان خواهند داشت که اطلاعات خود را آنالیز کنند پیش از آنکه تصمیم بگیرند اطلاعاتشان حذف شود یا ذخیره گردد.

privacy-audit-screenshot-3
privacy audit screenshot

داده‌های خود را پس بگیرید

در دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم نشت اطلاعات به‌صورت روزانه صورت می‌گیرد. ازاین‌رو، بسیار به نفع شما است که به‌صورت خودآگاه اطلاعات ثبت‌شده خود در بستر اینترنت را با یک درخواست حذف کنید. این ویژگی نیز از طریق وب‌سایت privacyaudit برای شما وجود دارد.

من کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین هستم. هدف مجموعه ما ایجاد تغییر بنیادی در حوزه امنیت کاربران خانگی و سازمانی است و ما در تلاشیم تا نحوه فروش خود را با روش های نوین بازاریابی دیجیتال تغییر دهیم. مشتریان ما بایستی کاربران نهایی باشند و ما در تلاشیم تا واسطه های میان خود و مشتری را حذف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products