اینترنت اشیا چیست و چه کاربردی دارد؟

اینترنت اشیا یا IOT نامی است که این روزها زیاد شنیده می‌شود اما مفهوم آن چیست؟ چه کاربردی دارد؟

اینترنت اشیا

اگر بخواهیم تعریفی ساده از آن ارائه دهیم اینترنت اشیا را می‌توان اتصال همه‌چیز به شبکه اینترنت و هوشمند شدن اشیا دانست. نگاهی به اطرافتان بیندازید. مطمئناً وسایل زیادی در حال حاضر به اینترنت متصل هستند. حالا تصور کنید در چند سال آینده در هیچ خانه‌ای ماشین وجود نداشته باشد. چرا؟ چون لزومی به داشتن ماشین شخصی نیست.

نهادها و شرکت‌هایی در هر شهری هست که خدمات حمل‌ونقل را ارائه می‌دهد. در صورت نیاز به ماشین، کافی است درخواست دهید تا ماشینی هوشمند و بدون راننده در سریع‌ترین زمان ممکن درب منزل آماده باشد. به‌این‌ترتیب بدون دغدغه به مقصد خواهید رسید و دیگر ترافیک نیز از بین خواهد رفت. همچنین تصادفات به حداقل ممکن خواهد رسید.

فرض کنید در خانه تنها هستید و صدای مرموزی از بیرون به گوشتان می‌رسد. چراغ‌هایی که در حیاط هستند همگی هوشمند هستند و با دادن فرمان به یکی از چراغ‌ها، چراغ از پایه جدا شده و در هوا به پرواز در می‌آید و به سمت عامل صدا می‌رود.

اگر حیوان باشد با چشمک زدن آن حیوان را از خود دور می‌کند. اگر انسان باشد با دیدن فیلم و عکس آن، شما می‌توانید تشخیص دهید که چه شخصی است؟ از افراد خانواده شماست یا همسایه و یا دزد!

فرض کنید قصد مسافرت دارید یا این‌که مدتی در منزل تشریف ندارید. در گلدان‌های شما سنسورهایی وجود دارد که با توجه به نوع گل موجود در گلدان میزان رطوبت موردنیاز گل را می‌داند و به‌صورت هوشمند گل را آبیاری می‌کند و پیامک آن بعد از آبیاری به شما ارسال می‌شود.

تا این جای کار مفهوم و ماهیت کلی اینترنت چیزها را متوجه شده‌اید. حال برگردیم به تعریف علمی آن.

 اینترنت اشیا شبکه‌ای از اشیا فیزیکی، دستگاه‌های هوشمند، وسایل نقلیه، ساختمان‌ها و موارد دیگر است که به کمک حسگرها، پروتکل‌های ارتباطی و نرم‌افزارهای مختلف، امکان جمع‌آوری داده، مبادله، ذخیره‌سازی، تجزیه‌وتحلیل و پردازش آن‌ها را ممکن می‌کند.

پیش‌بینی‌شده است که اینترنت اشیاء این پتانسیل را دارد که سود شرکت‌های جهانی را تا سال 2022 چیزی حدود 21 درصد افزایش دهد. علت افزایش این میزان سود به استفاده بهینه از دارایی‌ها، بهره‌وری کارکنان، بهبود زنجیره تأمین و لجستیک، تجربه مشتری و سایر نوآوری‌های ترکیبی برمی‌گردد که جزییات آن در جدول زیر نشان داده شده است.

بررسی‌های موسسه تحقیقاتی گارتنر نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۵ میلیارد وسیله مختلف در جهان از طریق خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا، به اینترنت یا دیگر شبکه‌های اطلاع‌رسانی متصل خواهند شد. بررسی‌های شرکت سیسکو نیز حاکی از آن است که تا غلبه یافتن پدیده اینترنت اشیاء تنها سه سال زمان باقی است. بنابراین همان‌طور که شاهد هستیم در سال ۲۰۱۸ ماشین‌ها و سیستم‌های الکترونیکی می‌توانند از طریق اینترنت بدون نیاز به انسان‌ها و حتی بیشتر از آن‌ها با یکدیگر در ارتباط باشند. در این میان قطعاً دسترسی به این نوع فناوری می‌تواند گردش مالی خاص خود را هم به دنبال داشته و سودآوری ایجاد کند. بر اساس بررسی‌های موسسه IDC ارزش بازار محصولات و خدمات اینترنت اشیاء تا سال ۲۰۱۷ به ۷٫۳ میلیارد دلار می‌رسد. و نیز طبق بررسی‌های موسسه تحقیقاتی Business Insider Intelligence پیش‌بینی تا سال 2021، مبلغ 6 تریلیون دلار درزمینهٔ توسعه راهکارهای اینترنت اشیاء سرمایه‌گذاری خواهد شد.

مزایای اینترنت اشیا

اینترنت اشیا مزایای بسیاری دارد که می‌تواند به‌صورت فردی، اجتماعی، تجاری و همچنین در کارهای روزمره تأثیرگذار باشد. ازلحاظ انفرادی، این مفهوم جدید می‌تواند در فرم‌هایی ازجمله سلامتی، امنیت، مالی، و سایر کارهای روزمره به کار بیاید. برای مثال، انضمام اینترنت اشیا در سیستم ایمنی بدن می‌تواند هم از جهت شخصی و هم برای جامعه مفید واقع شود. یک تراشه می‌تواند برای هر فرد نصب شود و به افراد بیمارستانی این امکان را دهد تا علائم حیاتی بیمار را بررسی کند. با بررسی علائم حیاتی، آن‌ها می‌توانند بدانند چه کسی به مراقبت‌های اولیه نیازمند است. این فناوری هم‌چنین می‌تواند مردم را در امنیت شخصی یاری کند. مثلاً ADT که یک سیستم امنیت خانگی است، به افراد اجازه می‌دهد سیستم‌های امنیتی خود در خانه را توسط تلفشان باقابلیت کنترل از راه دور بررسی کنند.

به‌علاوه، اینترنت اشیا می‌تواند مردم را در کارهای روزمره‌شان یاری کند. IOT در صرفه‌جویی هزینه‌های مردم در انجام کارهای خانه مؤثر است و اگر لوازم خانه قابلیت برقراری ارتباط با یکدیگر را داشته باشند،‌ می‌توانند در یک‌راه کارآمد اثر بگذارند.

همان‌طور که پیش‌ازاین اشاره شد، اینترنت اشیا به برقراری ارتباط بین اشیا کمک می‌کند؛ با چنین قابلیتی، اشیا می‌توانند با انسان‌ها ارتباط بگیرند و به آن‌ها اجازه دهند شرایط و مکانشان را بدانند. تجارت نیز می‌تواند منفعت‌های بسیاری از طریق اینترنت اشیا کسب کند. اینترنت اشیا می‌تواند در بعضی مقوله‌ها ازجمله ردیابی دارایی‌ها و کنترل موجودی، حمل‌ونقل و مکان‌یابی، امنیت و ردیابی افراد سودآور باشد.

دیگر مزیت اینترنت اشیا، قابلیت ردیابی مشتری‌ها و هدف قرار دادن آن‌ها بر اساس اطلاعات فراهم‌شده توسط دستگاه‌هاست. به عبارتی، اینترنت اشیا سیستمی را تأمین می‌کند که بالقوه فروش تجاری و جمعیت آن را افزایش می‌دهد.

با پیشرفت اینترنت اشیا، دستگاه‌ها می‌توانند بدون هدایت انسان، تصمیم‌گیری کنند و خود را انطباق دهند تا انرژی مصرفی خود را کاهش دهند. این فناوری،‌ مزایای فراوانی در تجارت، مسائل انفرادی، جلب مشتری، محیط‌زیست و جامعه دارد.

سرپرست تحقیق و توسعه بازار و یکی از اعضای تیم دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین. تیپ شخصیتی ENTJ ، نتیجه گرا، علاقه مند به بورس و بازار های مالی

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products