پس از هک شدن چه کارهایی باید انجام دهیم؟

وقتی متوجه هک شدن سیستم خود شدیم چه باید انجام دهیم؟

مهسا شیدا شادفر   نویسنده: شیدا شادفر
                               یکشنبه، 17 تیر 1398       مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

همان‌طور که در مقالات قبلی اشاره شد هکرها همیشه به دنبال راهی برای نفوذ به سیستم و اطلاعات شخصی شما خواهند بود. بنابراین همیشه احتمال پیدا کردن راه و کانال جاسوسی برای آن‌ها وجود داشته و شما باید آمادگی مقابله با آن‌ها را به‌طور دائمی داشته باشید. درواقع چه شخص موردحمله قرار بگیرد و چه شرکت، تجربه و اتفاقی وحشتناک و پرهزینه هست. هدف پرولاین از این مقاله آشنایی با اقدامات و واکنش‌های سریع بعد از هک سیستمتان است.


1- اطلاع به سرویس آنلاین مشتریان برنامه هک شده

زمانی که متوجه هک شدن حساب‌های کاربری فعال خود مانند فیس‌بوک و دیگر برنامه‌های آنلاین شبکه‌های اجتماعی شدید به‌عنوان اولین قدم؛ با سرویس ارتباط با مشتریان که به‌صورت آنلاین آمادگی پاسخگویی به مسائل را دارند تماس حاصل کرده و آن‌ها مطلع کنند. چون آنها بهتر می‌توانند وضعیت را کنترل نمایند. حتی به این منظور فرم‌هایی را نیز تهیه و در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

 

دیوار آتش


2- کامپیوتر خود را با یک آنتی ویروس اسکن کنید

پس از بدست گرفتن کنترل حساب کاربری هک شده‌تان، باید تمامی فایل‌های سیستم را به کمک یک آنتی ویروس اورجینال بررسی نموده تا راه نفوذ هکرها را پیداکرده و از نفوذ و دسترسی‌های بعدی نیز بتوان جلوگیری نمود.
در این مرحله باید به کمک یک آنتی ویروس قدرتمند تمامی فایل‌های مشکوک و نحوه رفتار آن‌ها را موردبررسی قرارداد. برای مثال اگر ایمیل شما هک شده بود باید تمامی پوشه‌ها بخصوص پوشهٔ ارسالی و پیش‌نویس را کنترل نمود.
باید توجه کرد که در خصوص اسکن سیستم حتماً از نرم‌افزارهای ضدویروس قوی و تأییدشدهٔ کارشناسان استفاده نمود تا بتوانند نیازهای اساسی مربوط به این مرحله را به‌درستی و باقدرت بالا پاسخ دهند.
شایان‌ذکر است که حتماً از آخرین نسخه سیستم‌عامل‌ ها و همچنین آنتی ویروس اورجینال استفاده نمایید. 

به منظور خرید آخرین نسخه آنتی ویروس های اورجینال و یا خرید نسخه نهایی ویندوز 10 میتوانید از لینک های فوق کمک بگیربد.

3- تغییر رمز عبور

یکی از مهم‌ترین اقدامات پس از هک شدن، که باید در اسرع وقت انجام گیرد تغییر رمز عبور کاربری هست.
همچنین باید سایر نرم‌افزارهایی که به این حساب کاربری دسترسی دارند را نیز باید در نظر گرفت. درواقع یکی از قابلیت‌های برخی برنامه‌های پیام‌رسان که بسیاری از کاربران از کاربرد آن مطلع نیستد، امکان قطع دسترسی به اکانت ها و حساب‌های کاربری در سیستم‌ها و دستگاه‌های دیگر هست (مانند تلگرام).
پیشنهاد می‌شود که سالی ۲ بار رمزهای عبور خود را تغییر و گذرواژه‌های انتخاب را ارتقا دهید تا هکرها به‌راحتی نتوانند به آن‌ها دسترسی پیدا کنند.

4- اطلاع به دیگر کاربران درباره هک شدنتان

یکی از اقدامانی که جهت جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده از حساب کاربری هک شده‌تان بهتر است انجام دهید اطلاع به دیگر کاربران و دوستانتان هست. چون هکرها امکان دارد فایل‌ها و تصاویر شخصی شمارا برنامه‌ها افشا و به شما و حتی به دیگران کاربران میز آسیب برسانند. همچنین می‌توانید این موضوع را به‌صورت قانونی پیگیری نمایید و از رواج این فعالیت و آسیب به دیگر افراد جلوگیری نمایید.

به‌طورکلی پس از انجام اقدامات اولیه در نظر داشته باشید که حتماً باید رمز عبور خود را تغییر دهید و بهتر است از ورود ۲ مرحله‌ای استفاده نمایید. با استفاده از آنتی‌ویروس‌های مناسب سیستم خود را اسکن و برنامه هایی که بروز رسانی نشده‌اند را حتماً آپدیت نمایید. همچنین عقل حکم می‌کند که از فایل‌های خود نسخه پشتیبان تهیه نمایید تا در صورت هک شدن مکرر به اطلاعاتتان دسترسی داشته باشید. و حتماً باید مراقب افراد، سایت‌ها، ایمیل‌ها و فایل‌های مشکوک باشید، چون هکرهت به‌صورت پیشرفته و مهندسی عمل کرده و با راه‌های نوین خود قصد نفوذ به اطلاعات شمارا خواهند داشت.

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سبد خرید شما خالیست!