چرا به آنتی ویروس نیاز داریم؟

چرا هر سیستمی به آنتی ویروس نیاز دارد؟

 
ضرورت استفاده از آنتی ویروس
ضرورت استفاده از آنتی ویروس

دنیای فناوری اطلاعات، امروزه به طرز غیرقابل انکاری با زندگی تمامی انسان ها آمیخته شده است. هر فردی از طرق مختلف به این دنیای گسترده متصل می شود. موبایل، تبلت، لپ تاپ، تلویزیون و هر دستگاهی که قابلیت دریافت، پردازش و نمایش اطلاعات و اتصال به اینترنت را داشته باشد، کانالی است که ما را به دنیایی نامتناهی وصل می کند.

تکنولوژی و فناوری اطلاعات دائما در حال پیشرفت و تغییر است. این تغییرات و پیشرفت ها همواره در جهت مثبت و خدمت رسانی بهتر رقم نخورده است. افراد و سازمان ها ممکن است از فایل ها، بدافزارها و و بسایت های فیشینگ در جهت منافع شخصی خود و یا سرقت اطلاعات دیگران استفاده کنند.

مقابله با مخاطرات

در مقابل این خرابکاری ها و صدماتی که هکرها و مخربان به سیستم های کامپیوتری وارد کردند و حملات گسترده ای که سازمان ها را دچار اختلال کرده بود، شرکت هایی که که در حوزه امنیت فعالیت داشتند در آزمایشگاه های خود شروع به بررسی تمامی ویروس ها، کرم ها، باج افزارها و تمامی حملات مخرب کردند و برای مقابله با این حملات نرم افزارهایی را به نام آنتی ویروس یا همان ضد ویروس به بازار عرضه کردند.

یکی از عمده ترین مشکلات سیستم های کامپیوتری، نبود و یا منقضی شدن آنتی ویروس است. متاسفانه این موضوع اغلب توسط کاربران نادیده گرفته می شود، درصورتی عواقب این قضیه بسیار خطرناک است و کاربر را دچار مشکل خواهد کرد.

امروزه انواع مختلفی از ویروس ها، بدافزارها، کرم ها، باج افزارها و … در حال انتشار هستند که ضرورت وجود یک آنتی ویروس را برای ما دو چندان می کنند.

آنتی ویروس اورجینال مانند یک “مامور پلیس” در ورودی یک سیستم کامپیوتری است. این نرم افزار از کامپیوتر در مقابل تهدیدات وارده محافظت می‌کند و به دنبال خارج کردن، نابود کردن و هشدار دادن به تهدیدهای احتمالی برای سیستم است. ویروس‌های جدید همیشه در حال انتشار و نفوذ به سیستم های کامپیوتری هستند و  این وظیفه نرم‌افزار آنتی ویروس است که با آخرین تهدیدات مقابله کنند.

برخی از کاربران سیستم های کامپیوتری تصور می کنند که تنها در صورتی که به اینترنت متصل شوند به آنتی ویروس احتیاج دارند، اما این یک تصور اشتباه است. تا زمانی که کامپیوترها وجود داشته باشد، چه به اینترنت متصل باشند یا که نه، همیشه نیاز به نرم‌افزارهای آنتی ویروس وجود خواهد داشت. هرگز زمانی نمی رسد که احتیاج به آنتی ویروس از بین برود چرا که بعید است مجرمان اینترنتی دست از ایجاد و گسترش ویروس های کامپیوتری بکشند.

نفوذ به سیستم و مخاطرات آن

گاها معنای نفوذ در سیستم های کامپیوتری را آسیب یا سرقت اطلاعات با ارزش تعریف می کنند. اما حملات و تهدید ها از نقاط آسیب پذیر سیستم نیز می تواند بشدت خطرناک باشد. تمام نفوذ ها به داخل سیستم از طریق نقاط آسیب پذیر و ضعف در سیستم عامل ها و نرم افزارهایی که درون سیستم نصب شده اند صورت می گیرد. زمانی که حتی کم خطرترین  نفوذ به سیستم شما اتفاق بیفتد به سایر مجرمان در کمین نشسته، سیگنال هایی می فرستد که سیستم شما آسیب پذیر است و بعد از آن شما ممکن است میزبان حملات خطرناک تری باشید.

با استفاده از یک آنتی ویروس نقاط آسیب پذیر شما غیر قابل نفوذ می شود. اما چیزی که اهمیت دارد این است که زمانی که به دنبال نرم‌افزار آنتی ویروس هستید، مطمئن شوید که یک برنامه مورد اعتماد و شناخته‌شده را خریداری می ­کنید. چرا که سازندگان این نوع نرم‌افزار قادر خواهند بود تا کامپیوترهای مشترکین خود را با به روز رسانی های مکرر و بررسی لحظه ای آخرین تغییرات، حفظ کنند.

اینترنت، یک حفره بزرگ امنیتی

علی رغم آگاهی هایی که در خصوص حملات فیشینگ به کاربران داده شده، اما همچنان کاربران در دام سایت های مخرب و متلقب گرفتار می شوند.  کاربران به وسیله ایمیل های ناشناس به سمت این وب سایت های مخرب هدایت می شوند و اطلاعات آن ها به سرقت می رود. بسیاری از کاربران به دلایل مختلفی مانند شباهت این وب سایت ها به وب سایت های بانکی یا وجود تیترهای جذاب، وارد وب سایت های مخرب می شوند. در این حالت یا اطلاعاتشان به سرقت می رود و یا فایل های ویروسی سیستم های آنها را آلوده می کند .یک آنتی ویروس با قابلیت محافظت وب و ضد فیشینگ خود تمامی وب سایت های مخرب را اسکن می کند و از ورود شما به آن ها جلوگیری می نماید.

آنتی ویروس هایی فراتر از یک آنتی ویروس

امروزه با ویژگی ها و قابلیت هایی که آنتی ویروس ها به نرم افزار خود اضافه کرده اند، تنها به عنوان یک نرم افزار که قادر است ویروس های منتشر شده در سیستم شما را کشف کنند شناخته نمی شوند. جدا از ویژگی هایی که مانع سرقت اطلاعات شما در فضای اینترنت و آلود شدن سیستم های شما می شوند؛ با قابلیت هایی مانند ضد سرقت، کنترل والدین، بانکداری ایمن و…. ابزارهای امنیتی ویژه ای را به شما ارئه می دهند تا نیازهای شما و فرزندانتان برای اتصال امن به جهان بزرگ اینترنت فراهم شود.

من کارشناس پشتیبانی شرکت و یکی از نویسندگان سایت پرولاین هستم. هدف ما افزایش رضایت مشتری و سرعت بخشیدن هرچه بیشتر در پاسخگویی به مشتری است. همچنین شرکت پرولاین در تلاش است تا با بالابردن آگاهی و دانش مشتریان آنها را در جریان آخرین اخبار و مطالب اخیر تکنولوژی و امنیت قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products