9 اکتبر، روز جهانی پست

244 سال پیش در چنین روزی کشور سوئیس برگزارکننده اجلاسی بود که به‌نوبه خود انقلابی در عصر ارتباطات به وجود آورد.

روز جهانی پست

از سال 1969 در توکیو ژاپن و به پیشنهاد شری آناند موهان نارولا تصمیمی جهانی گرفته شد تا این روز را هرساله با عنوان سالگرد اتحاد جهانی پستی (UPU)  و روز جهانی پست گرامی بدارند.

از آن سال به بعد تمامی کشورهای عضو این اتحادیه (که شامل تمام کشورهای جهان می‌شود) این روز را جشن می‌گیرند تا اهمیت این رویداد و خدمات پستی بین‌المللی را برجسته کنند.

در این روز رویدادهای مختلفی را شاهد هستیم:

  • دبیر کل UPU سخنرانی رسمی به‌صورت زنده انجام می‌دهد و درباره برنامه‌های آتی این اتحادیه صحبت می‌کند.
  • تمبر و کارت‌پستال‌های ویژه‌ای به‌منظور یادبود این روز در سراسر جهان منتشر می‌شود
  • به‌منظور ارتقاء خدمات و بهبود فرآیندهای صنعت پست از عموم مردم برای شرکت در یک نظرسنجی دعوت می‌شود و برگه‌های نظرسنجی بین عموم توزیع می‌شود.
  • در بسیاری از دفاتر پست مرکزی کشورها، کلکسیون و موزه تمبرهای پستی وجود دارد که به مناسبت این روز این مراکز و موزه‌ها رایگان شده و به روی عموم گشوده می‌شوند تا همه بتوانند از جنبه‌های تاریخی آن‌ها لذت ببرند و علاقه‌مندان به تماشای تمبرهای ارزشمند بپردازند.
  • UPU برای کودکان و نوجوانان مسابقات نامه‌نویسی برگزار می‌کند. همچنین مسابقات و رقابت‌های فرهنگی و ورزشی دیگری در اقصی نقاط جهان انجام می‌شود.
  • معرفی طرح‌ها و تکنولوژی‌های نوین پستی و افتتاح آن‌ها

یکی از نکات قابل‌توجه در صنعت پست، چگونگی تغییر و همسو شدن آن با تکنولوژی و نیازهای روزافزون جامعه است. نامه‌ها همیشه نوشته می‌شوند و همیشه راهی برای ارسال آن‌ها وجود داشته است. زمانی نامه‌ها روزها و ماه‌ها درراه بود تا توسط پیک‌های نامه‌بر به گیرنده آن تحویل داده شود اما حال شاهد آن هستیم که ماهیت آن دچار تحول شده است. بعد از ورود اینترنت و شبکه جهانی وب، کشورها موافقت کردند که بخشی از مکاتبات آن‌ها از طریق ایمیل و سیستم‌های ارتباطی با بستر آنلاین انجام شود. به‌این‌ترتیب زنجیره‌های پستی بیش‌ازپیش گسترش یافت.

پرولاین در پست امروز تصمیم دارد یکی از خدمات جدید و منحصربه‌فرد پستی را که به مناسبت روز جهانی پست در داخل کشور رونمایی شده به شما عزیزان معرفی نماید.

صاپست، صندوق مجازی پست ایرانیان

هفته گذشته در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان طرح و محصولی فناورانه توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیرعامل شرکت پست ایران رونمایی شد. این طرح جدید که صاپست نام دارد می‌تواند امکان خوبی را برای استفاده‌کنندگان خدمات پستی فراهم کند.

صاپست، اولین روش آدرس‌دهی مادام‌العمر در ایران و جهان در خصوص مدیریت نشانی به‌صورت فردی با انعطاف‌پذیری بسیار بالا می‌باشد. این طرح با شعار جذاب “یک نشانی برای همیشه” به مناسبت روز جهانی پست به‌طور رسمی افتتاح شد و فعالیت خود را آغاز نمود.

کد #صاپستی در مقابل کد پستی همانند تلفن همراه نسبت به تلفن ثابت خواهد بود که تمامی قابلیت‌های یک آدرس همراه و کاملاً انعطاف‌پذیر را برای صاحبان کد صاپست خواهد داشت. شما می‌توانید با داشتن یک کد کوتاه به‌دلخواه خودتان آدرس کوتاه شده خود را داشته باشید و از آن در تمام مراودات تجاری و خدمات پستی خود استفاده کنید. کافی است پس از ورود به سایت این مجموعه و ثبت اطلاعات خود و کد صاپست موردنظرتان و پس از تأیید مشخصات وارد شد در سامانه آن را به‌جای آدرس و کد پستی خود ارائه دهید.

هر فرد می‌تواند پس از ورود و ثبت‌نام در سایت sapost.ir یک کد صاپستی به سلیقه خود انتخاب و پس از تأیید مشخصات واردشده در سامانه، دریکی از مراکز پستی به‌صورت حضوری یا غیرحضوری کد صاپست خود را فعال نماید.

سپس می‌تواند به‌آسانی مکان یا مکان‌های حضور خود را بر اساس زمان آن به کد صاپستی لینک کرده و از آن به بعد به مخاطبین خود جهت دریافت مرسوله صرفاً کد پستی‌اش را ارائه بدهد. مزیت‌های استفاده از کد صاپستی را در مقابل روش‌های سنتی آدرس‌دهی در اینفوگرافی زیر می‌توانید بهتر ببینید:

اینفوگرافی صاپست.jpg
اینفوگرافی صاپست

خدمات صاپست در حال حاضر بر روی پرتال شرکت ملی پست ایران در دسترس می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در این سامانه میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

www.sapost.ir

من کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین هستم. هدف مجموعه ما ایجاد تغییر بنیادی در حوزه امنیت کاربران خانگی و سازمانی است و ما در تلاشیم تا نحوه فروش خود را با روش های نوین بازاریابی دیجیتال تغییر دهیم. مشتریان ما بایستی کاربران نهایی باشند و ما در تلاشیم تا واسطه های میان خود و مشتری را حذف کنیم.

۲ comments on “9 اکتبر، روز جهانی پست”

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products