22 مهر، روز جهانی استاندارد

22 مهر (14 اکتبر) گرامی داشت روز جهانی استاندارد

روز جهانی استاندارد 2018
روز جهانی استاندارد 2018

روز جهانی استاندارد در تاریخ 14 اکتبر هر سال (22 مهر ماه) توسط اعضای کمیسیون بین المللی IEC و ISO در سراسر جهان جشن گرفته می شود. در این روز به جهت بزرگداشت تلاش های مشترک بین المللی که باعث به وجود آمدن موافقت نامه های استاندارد شده است از متخصصان و تمام فعالان این حوزه تقدیر می شود و برنامه های آتی این سازمان و چالش های پیش روی آنها بیان می گردد.

تاریخچه روز جهانی استاندارد

صاحب نظران مساله جهانی شدن استانداردها را  یک رویداد حیاتی پس از انقلاب صنعتی می دانند. نخستین بار در سال 1906 میلادی بود که به منظور تعیین استانداردهایی عمومی و بین قاره ای سازمان و اجلاسی تشکیل شد تا درب های تجارت جهانی را به روی کسب و کارها بگشاید. البته لازم به ذکر است که در آن زمان چندان مورد استقبال قرار نگرفت. این جهش از زمانی آغاز شد که بحث ISo در سطوح بین المللی مطرح و پیگیری گشت. زمان آن نیز به اواسط قرن بیستم باز می گردد.

روز جهانی استاندارد نخستین بار در سال 1970 توسط آقای Faruk Sünter (رئیس وقت سازمان جهانی استاندارد سازی) در کنفرانس لندن نامگذاری شد. در آن زمان تنها 25 کشور جهان در اجلاس حضور داشتند و آغاز به کار این سازمان بین المللی را موجب شدند. به کمک استانداردهای بین المللی سدهایی که سر راه تجارت جهانی وجود داشت برداشته شد و کسب و کارها و سازمان ها توانستند با آسودگی در سطح بین الملل به فعالیت بپردازند و همه در یک سطح و با یک میزان قابل سنجش باشند.

جشن های سالانه روز جهانی استاندارد توسط سازمان های بین المللی برگزار می گردند. سازمان هایی همچون ISO، IEC،  IEEE، IETF و ITU و … در سراسر جهان بانی این مراسم بزرگداشت هستند.

اهداف روز جهانی استاندارد

هدف از این رویداد افزایش آگاهی در سطح بین الملل نسبت به اهمیت و ضرورت استاندارد سازی در بخش های صنعتی، اقتصادی و مصرفی است. اهداف بالاتر این سازمان می تواند بهبود حمل و نقل و ترانزیت، وضعیت آب آشامیدنی، دسترسی به انرژی های پاک، افزایش کیفیت و ایمنی باشد.

شعار روز جهانی استاندارد سال 2018

استانداردهای بین المللی و چهارمین انقلاب صنعتی

سرعت تغییر و تحولات جهانی به طور روزافزون درحال گسترش است. در این میان نقش استانداردها و سازمان های کنترل استاندارد بیش از پیش نمایان شده است. استانداردها با سرعت بسیار بیشتری رشد می کنند و سخت گیرانه تر می شوند. سازمان هایی که نمی توانند خود را با این شتاب هماهنگ کنند ناخواسته از رده خارج می شوند و جای خود را به سازمان های کیفیت محور و استاندارد محور می دهند. روز جهانی استاندارد همچون یادآوری برای تمام کشورها و سازمان ها است تا هرچه سریع تر خود را با این مسیر هماهنگ کنند.

من کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت پرولاین هستم. هدف مجموعه ما ایجاد تغییر بنیادی در حوزه امنیت کاربران خانگی و سازمانی است و ما در تلاشیم تا نحوه فروش خود را با روش های نوین بازاریابی دیجیتال تغییر دهیم. مشتریان ما بایستی کاربران نهایی باشند و ما در تلاشیم تا واسطه های میان خود و مشتری را حذف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

There are no products